Bankructwa w UE na najwyższym od 8 lat poziomie

Liczba wniosków o ogłoszenie upadłości w UE na najwyższym od 8 lat poziomie w związku z końcem pomocy na wypadek pandemii

 

Zmagające się z problemami firmy "zombie", utrzymywane na powierzchni dzięki wsparciu rządowemu, upadają wraz z rosnącymi kosztami

 

Liczba przedsiębiorstw w UE składających wnioski o upadłość wzrosła w czwartym kwartale do najwyższego poziomu od co najmniej ośmiu lat, wskazując, że coraz więcej zmagających się z problemami firm "zombie" utrzymywanych na powierzchni dzięki pomocy rządowej w czasie pandemii zaczyna upadać.

Eurostat, urząd statystyczny UE, poinformował w piątek, że deklaracje upadłościowe firm w regionie wzrosły o prawie 27 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem 2022 roku, osiągając najwyższy poziom dla jakiegokolwiek okresu trzymiesięcznego, odkąd agencja zaczęła zbierać dane w 2015 roku.


Ekonomiści powiedzieli, że zmiana, która następuje po dwóch latach spadających upadłości w całej Europie, odzwierciedla pogarszające się warunki dla wielu europejskich przedsiębiorstw z powodu spowalniającego wzrostu gospodarczego, gwałtownych cen energii, rosnących płac i wyższych kosztów finansowania.


"Jest wiele firm, które otrzymały darmową przepustkę przez cały 2020 i 2021 rok, kiedy nie musiały płacić nawet niektórym swoim wierzycielom, takim jak opłaty społeczne we Francji" - powiedział Ludovic Subran, główny ekonomista niemieckiego ubezpieczyciela Allianz, który prognozuje wzrost o prawie 20 procent w zachodnioeuropejskich wnioskach o upadłość w tym roku.


"Te upadłe anioły, czyli firmy, które ledwo sobie radzą, mają teraz do czynienia z mniejszym wsparciem, ze zwiększonymi kosztami finansowania i płac i staje się to zupełnie nie do utrzymania" - powiedział.


Szczególnie gwałtownie wzrosła liczba wniosków o upadłość w Hiszpanii, która wzrosła ponad dwukrotnie w drugiej połowie ubiegłego roku, po tym jak zmiany w prawie upadłościowym tego kraju ułatwiły firmom restrukturyzację długu, co spowodowało gwałtowny wzrost takich wniosków sądowych.                Po tym, jak rządy w całej Europie wprowadziły środki wsparcia dla firm dotkniętych gospodarczymi skutkami pandemii w 2020 r., liczba bankructw gwałtownie spadła. Wywołało to krytykę, że pomoc państwa i niskie stopy procentowe utrzymywały na powierzchni firmy "zombie", które w przeciwnym razie upadłyby, ponieważ ich zyski nie pokrywały kosztów odsetek.


Ponieważ pomoc państwa jest wycofywana, coraz więcej firm upada. W sumie liczba wniosków o upadłość w UE wzrosła o 35 proc. między pierwszą a drugą połową ubiegłego roku. Ale podczas gdy dało to roczny wzrost o 16,5 procent w zeszłym roku, w 2019 roku suma pozostała prawie 6 procent poniżej poziomów sprzed pandemii.


Największy wzrost upadłości w UE w czwartym kwartale nastąpił w sektorach transportu i magazynowania oraz zakwaterowania i usług gastronomicznych, gdzie wzrosły one odpowiednio o 72 procent i 39 procent w stosunku do poprzedniego kwartału - podał Eurostat.


Francuskie wnioski o upadłość wzrosły o prawie 16 procent w drugiej połowie ubiegłego roku po tym, jak rząd zakończył wiele działań związanych z pomocą w przypadku pandemii. Jednak w niektórych dużych gospodarkach, takich jak Niemcy i Włochy, liczba upadłości firm spadła.


                James Watson, główny ekonomista unijnej federacji pracodawców BusinessEurope, powiedział: "Wyraźnie występuje czynnik wycofywania przez rządy wsparcia wprowadzonego podczas pandemii i to wywiera wpływ".


Ale dodał: "Dzieje się też coś innego, ponieważ środowisko handlowe staje się coraz trudniejsze dla wielu firm ze względu na wysoką inflację, słaby wzrost i rosnące stopy procentowe."


Hiszpańskie władze mają nadzieję, że nowe prawo upadłościowe kraju, które zostało uchwalone we wrześniu w celu wdrożenia dyrektywy UE, ułatwi sprzedaż jednostek biznesowych i położy kres długim procesom restrukturyzacji, które utknęły w sądach, dając wierzycielom więcej władzy.


Jedną z pierwszych dużych hiszpańskich firm, która przetestuje nowe prawo, jest producent stali Celsa, którego plan restrukturyzacji finansowej przechodzi procedurę sądową w celu zmniejszenia zadłużenia wynoszącego 2,8 mld euro.


autor:

Martin Arnold, Barney Jopson


źródła:

https://www.ft.com/content/c90c3556-3218-47ff-aeda-3f23af217c11

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Nieoczekiwane procesy komórkowe po szczepieniu na C-19

Technologia szczepionek mRNA jest wciąż dość nowa. Naukowcy zaobserwowali nieoczekiwane procesy...

Texas pozywa Pfizer za kłamstwa ws skuteczności i cenzurę publicznej dyskusji

Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton pozwał firmę Pfizer, Inc. za bezprawne wprowadzanie w b...

W imieniu narodu włoskiego - sędzia obala kampanię szczepień

Wyrok w sprawie Chieti, ma historyczne znaczenie, ponieważ słowa sędziego w sprawie szczepień s...

AIFA przyznaje w sądzie, że nie posiada danych na temat skuteczności i korzyści szczepionek

Kiedy szczepionki zostały wprowadzone na rynek, Aifa nie miała żadnych danych na temat skuteczn...

PEI i BMG: nic nie widzieli, nic nie słyszeli, nic nie powiedzieli

PEI nie przeprowadza żadnych laboratoryjnych testów diagnostycznych w celu wykrycia lub określe...

Te odpowiedzi EMA są druzgocące - Europejczycy zostali wprowadzeni w błąd

Szczepionki nie zostały opracowane w celu zapobiegania infekcjom i z pewnością nie ma danych, k...

Pierwszy pozew przeciwko Modernie przed Sądem Okręgowym w Düsseldorfie

Sąd Okręgowy w Düsseldorfie zaplanował na czwartek 16 listopada 2023 r. rozprawy ustne w 4 post...

Nikt nie chce trącić tej kostki domina

Pfizer używał dwóch różnych procesów do produkcji preparatów na koronawirusa. Jeden z nich był ...

Zielony plan energii zero netto będzie wymagał gospodarki centralnie planowanej

Oraz kilku niemożliwości technologicznych i ogromnego spadku standardów życia.

Mit przystępnej cenowo zielonej energii się skończył

W ostatnich latach wszechobecna narracja na temat morskiej energetyki wiatrowej głosiła, że kos...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami