Bankructwa w UE na najwyższym od 8 lat poziomie

Liczba wniosków o ogłoszenie upadłości w UE na najwyższym od 8 lat poziomie w związku z końcem pomocy na wypadek pandemii

 

Zmagające się z problemami firmy "zombie", utrzymywane na powierzchni dzięki wsparciu rządowemu, upadają wraz z rosnącymi kosztami

 

Liczba przedsiębiorstw w UE składających wnioski o upadłość wzrosła w czwartym kwartale do najwyższego poziomu od co najmniej ośmiu lat, wskazując, że coraz więcej zmagających się z problemami firm "zombie" utrzymywanych na powierzchni dzięki pomocy rządowej w czasie pandemii zaczyna upadać.

Eurostat, urząd statystyczny UE, poinformował w piątek, że deklaracje upadłościowe firm w regionie wzrosły o prawie 27 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem 2022 roku, osiągając najwyższy poziom dla jakiegokolwiek okresu trzymiesięcznego, odkąd agencja zaczęła zbierać dane w 2015 roku.


Ekonomiści powiedzieli, że zmiana, która następuje po dwóch latach spadających upadłości w całej Europie, odzwierciedla pogarszające się warunki dla wielu europejskich przedsiębiorstw z powodu spowalniającego wzrostu gospodarczego, gwałtownych cen energii, rosnących płac i wyższych kosztów finansowania.


"Jest wiele firm, które otrzymały darmową przepustkę przez cały 2020 i 2021 rok, kiedy nie musiały płacić nawet niektórym swoim wierzycielom, takim jak opłaty społeczne we Francji" - powiedział Ludovic Subran, główny ekonomista niemieckiego ubezpieczyciela Allianz, który prognozuje wzrost o prawie 20 procent w zachodnioeuropejskich wnioskach o upadłość w tym roku.


"Te upadłe anioły, czyli firmy, które ledwo sobie radzą, mają teraz do czynienia z mniejszym wsparciem, ze zwiększonymi kosztami finansowania i płac i staje się to zupełnie nie do utrzymania" - powiedział.


Szczególnie gwałtownie wzrosła liczba wniosków o upadłość w Hiszpanii, która wzrosła ponad dwukrotnie w drugiej połowie ubiegłego roku, po tym jak zmiany w prawie upadłościowym tego kraju ułatwiły firmom restrukturyzację długu, co spowodowało gwałtowny wzrost takich wniosków sądowych.                Po tym, jak rządy w całej Europie wprowadziły środki wsparcia dla firm dotkniętych gospodarczymi skutkami pandemii w 2020 r., liczba bankructw gwałtownie spadła. Wywołało to krytykę, że pomoc państwa i niskie stopy procentowe utrzymywały na powierzchni firmy "zombie", które w przeciwnym razie upadłyby, ponieważ ich zyski nie pokrywały kosztów odsetek.


Ponieważ pomoc państwa jest wycofywana, coraz więcej firm upada. W sumie liczba wniosków o upadłość w UE wzrosła o 35 proc. między pierwszą a drugą połową ubiegłego roku. Ale podczas gdy dało to roczny wzrost o 16,5 procent w zeszłym roku, w 2019 roku suma pozostała prawie 6 procent poniżej poziomów sprzed pandemii.


Największy wzrost upadłości w UE w czwartym kwartale nastąpił w sektorach transportu i magazynowania oraz zakwaterowania i usług gastronomicznych, gdzie wzrosły one odpowiednio o 72 procent i 39 procent w stosunku do poprzedniego kwartału - podał Eurostat.


Francuskie wnioski o upadłość wzrosły o prawie 16 procent w drugiej połowie ubiegłego roku po tym, jak rząd zakończył wiele działań związanych z pomocą w przypadku pandemii. Jednak w niektórych dużych gospodarkach, takich jak Niemcy i Włochy, liczba upadłości firm spadła.


                James Watson, główny ekonomista unijnej federacji pracodawców BusinessEurope, powiedział: "Wyraźnie występuje czynnik wycofywania przez rządy wsparcia wprowadzonego podczas pandemii i to wywiera wpływ".


Ale dodał: "Dzieje się też coś innego, ponieważ środowisko handlowe staje się coraz trudniejsze dla wielu firm ze względu na wysoką inflację, słaby wzrost i rosnące stopy procentowe."


Hiszpańskie władze mają nadzieję, że nowe prawo upadłościowe kraju, które zostało uchwalone we wrześniu w celu wdrożenia dyrektywy UE, ułatwi sprzedaż jednostek biznesowych i położy kres długim procesom restrukturyzacji, które utknęły w sądach, dając wierzycielom więcej władzy.


Jedną z pierwszych dużych hiszpańskich firm, która przetestuje nowe prawo, jest producent stali Celsa, którego plan restrukturyzacji finansowej przechodzi procedurę sądową w celu zmniejszenia zadłużenia wynoszącego 2,8 mld euro.


autor:

Martin Arnold, Barney Jopson


źródła:

https://www.ft.com/content/c90c3556-3218-47ff-aeda-3f23af217c11

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Terminologia, której używamy w odniesieniu do leków, może być myląca

"Skuteczność i bezpieczeństwo" oraz "korzyści i ryzyko" związane z lekami to pojęcia wprowadzaj...

Pandemia jatrogenii: Włoskie protokoły...

Wciąż pojawiają się nowe szczegóły dotyczące śledztwa w Bergamo. Włosi zaczynają coraz bardziej...

Twierdzenie, że nie ma skutków ubocznych - to była przesada...

"To była przesada" takich słów użył Karl Lauterbach - niemiecki minister zdrowia, w poniedziałk...

Analiza Prawna: Propozycji zmian w Międzynarodowych Regulacjach Zdrowotnych (IHR)

Ta analiza proponowanych zmian może zachęcić osoby zaangażowane w procesy negocjacyjne w WHO do...

10 mitów opowiadanych przez ekspertów COVID - a teraz obalonych

W ostatecznym rozrachunku urzędnicy zdrowia publicznego aktywnie propagowali dezinformację, któ...

Digitalizacja sieci elektroenergetycznych: od orientacji na popyt do zarządzania popytem

Rząd niemiecki chce za pomocą nowej ustawy wspierać cyfryzację sieci elektroenergetycznych popr...

Przemysł samochodowy i dostawcy energii spierają się o racjonowanie energii elektrycznej

Już od dawna ostrzegano, że "zwrot energetyczny" położy kres bezpieczeństwu energetycznemu, któ...

Ulubienica środowisk lewicowo-liberalnych zwolniona z uniwersytetu za myślenie krytyczne

Uniwersytet w Bonn zwolnił Ulrike Guérot, która od 2021 roku była tam profesorem polityki europ...

Lewicowa krytyka pseudo-pandemii

Polityka pandemii musi być usytuowana w szerszym kontekście globalnych kryzysów finansowych. Ta...

Nowa Zelandia dotknięta cyklonem odsłania zagrożenia związane z bezgotówkowym społeczeństwem

Cyklon, który przeszedł przez NZ w zeszłym tygodniu, ujawnił zagrożenia związane z bezgotówkowy...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami