Stronniczy "weryfikatorzy faktów" rozpowszechniają dezinformację na temat zmian klimatycznych

Zamieściłem solidne statystyki dotyczące populacji niedźwiedzi polarnych, a Agence France-Presse nazwała je "mylącymi".

 

zobacz też:

Patrick Moore, założyciel Greenpeace, mówi, że zmiany klimatyczne opierają się na

fałszywych narracjach

 

Stronnicze "sprawdzanie faktów" podkopuje otwartą dyskusję o ważnych sprawach, w tym o zmianach klimatu. Na początku tego miesiąca napisałem na Facebooku dokładny post o rosnącej populacji niedźwiedzi polarnych. Post ten podważył alarmistyczne narracje klimatyczne, więc został niesłusznie oznaczony jako fałsz.

 

Aktywiści używali niedźwiedzi polarnych jako ikony klimatycznej apokalipsy przez dziesięciolecia, ale najlepsze dane pokazują, że daleko im do wymierania, ich liczba rośnie. Oficjalne oceny czołowych naukowców badających te zwierzęta - Polar Bear Specialist Group w ramach Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody - oceniają dzisiejszą globalną populację na 22 000 do 31 000. To więcej niż 5,000 do 19,000 niedźwiedzi polarnych, których liczebność naukowcy szacowali w latach 60-tych.

 

Główny powód nie ma nic wspólnego z klimatem. Międzynarodowe porozumienie zawarte w 1976 roku ogranicza polowania na niedźwiedzie polarne, które zawsze stanowiły główne zagrożenie dla ich liczebności. Niedźwiedzie polarne przetrwały przez ostatni okres międzylodowcowy, 130 000 do 115 000 lat temu, kiedy było znacznie cieplej niż teraz.

 

Nic z tego nie oznacza, że zmiany klimatyczne nie są prawdziwe lub nie mają wpływu na ludzi i planetę. Ale aby skutecznie radzić sobie z tymi problemami, musimy korzystać z dobrych danych, a nie ulegać ideologicznie inspirowanym narracjom. Dla niedźwiedzi polarnych i reszty z nas więcej dobrego wyniknie, jeśli ci, którzy próbują im pomóc, będą posługiwać się rzetelnymi faktami.

Agence France-Presse, najstarszy na świecie serwis informacyjny, znalazł nowe znaczenie w marketingu jako internetowy "cyfrowy serwis weryfikacyjny". Opatrzyła mój post stemplem "MISLEADING" i oświadczył, że użyłem "niewiarygodnych danych". Inne platformy medialne szybko podążyły za tym przykładem, a Facebook oznaczył wiele postów i kolumn gazetowych, w których przedstawiłem te punkty jako "częściowo fałszywe" i "mogące wprowadzić w błąd".


Ale AFP jest ewidentnie w błędzie. Oparł swoje ustalenie prawie w całości na wywiadzie z emerytowanym naukowcem, Dagiem Vongravenem. Przyznaje on, że powołałem się na prawidłowe ustalenia, ale twierdzi, że ze względu na ograniczoną zdolność naukowców do śledzenia zwierząt w tamtych czasach, dane z lat 60. są "zgadywanką", której nie można ufać. Wynika z tego, że wzrost szacunkowej liczby niedźwiedzi polarnych odzwierciedla poprawę śledzenia, a nie rzeczywisty wzrost populacji.


To politycznie wygodna zasłona dymna. Dane z lat 60-tych pochodzą z Pierwszego Międzynarodowego Spotkania Naukowego na temat Niedźwiedzia Polarnego w 1965 roku i są oparte na trzech recenzowanych szacunkach, które ekstrapolują swoje sumy z dobrze udokumentowanych regionalnych populacji niedźwiedzi polarnych. Wzorzec ten potwierdzają inne dane, w tym ustalenia Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody z 1970 roku oraz pięć innych źródeł, które przytoczyłem. Wszystkie pokazują, że liczba niedźwiedzi polarnych wzrosła. AFP i pan Vongraven nigdy nie proponują alternatywnych szacunków; po prostu odrzucają najlepsze dostępne dane, ponieważ nie pasują one do ich politycznej narracji.

Nawet jeśli odrzuci się wszystkie dane z XX wieku, Polar Bear Specialist Group w swoim najnowszym (2021) raporcie dokumentuje, że liczba niedźwiedzi polarnych wzrosła w ciągu ostatnich dwóch dekad. AFP po prostu to ignoruje, a zamiast tego podkreśla, że szacunki są trudne.


Jednak AFP szybko traci swoje poczucie ostrożności wobec ekstrapolacji danych, gdy tylko jest to politycznie wygodne. W połowie artykułu AFP wstawia ogromną grafikę, która mówi, że niedźwiedzie polarne "mogą wyginąć do końca wieku". AFP nie wskazuje wyraźnie źródła tego twierdzenia, ale prawdopodobnie pochodzi ono z artykułu w Nature z 2020 roku, który został szeroko opisany jako wykazujący potencjalne wyginięcie niedźwiedzi polarnych. Tutaj, ponownie, AFP przesadza z danymi. Nawet w swoim najgorszym scenariuszu, artykuł w Nature nie pokazuje, że niedźwiedzie polarne wyginą.

Opieranie się na danych, które przywołałem,  nie było kiedyś kontrowersyjne. Kiedy dziennikarz naukowy CNN przeprowadził w 2008 roku dochodzenie podobne do tego, które przeprowadziła AFP, rozmawiał z wieloma naukowcami, którzy zgodzili się, że "populacje niedźwiedzi polarnych najprawdopodobniej wzrosły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat." Kiedy niedźwiedzie polarne w 2008 roku zostały wymienione jako gatunek zagrożony w ramach ustawy o gatunkach zagrożonych, w decyzji zauważono, że populacja "wzrosła z niskiego poziomu około 12 000 w późnych latach 60-tych do obecnych szacunków na całym świecie na poziomie 20 000-25 000." Dane tutaj się nie zmieniły, jedynie gotowość mediów do lekceważenia irytujących faktów.


W rezultacie społeczeństwo jest pozbawione dostępu do dokładnych danych i otwartej debaty na te bardzo ważne tematy. Niedorzeczne punkty jednej strony są pozostawione, podczas gdy tak zwana kontrola faktów cenzuruje niewygodne prawdy. Jeśli mamy tworzyć dobrą politykę klimatyczną, wyborcy potrzebują pełnego obrazu faktów.

Poza tym, nawet dzisiaj około 700 niedźwiedzi polarnych jest zabijanych przez myśliwych każdego roku. Jeśli chcemy pomóc niedźwiedziom polarnym, dlaczego nie powinniśmy przestać do nich strzelać?


autor:

Bjorn Lomborg


źródło:

https://www.wsj.com/articles/partisan-fact-checkers-spread-climate-misinformation-polar-bear-population-hunting-afp-temperature-11674768511?mod=e2tw


Bjorn Lomborg jest prezesem Copenhagen Consensus, wizytującym pracownikiem Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda oraz autorem książki "False Alarm: How Climate Change Panic Costs Us Trillions, Hurts the Poor, and Fails to Fix the Planet"

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Rząd naprawdę szpieguje - i jest to legalne

Dane konsumentów stały się lukratywnym towarem, a rząd USA je kupuje.

Tobias Ulbrich o walce o sprawiedliwość i zadośćuczynienie

Adwokat Tobias Ulbrich jest jednym z tych odważnych prawników, którzy ciężko pracują, aby broni...

DNA w szczepionkach na Covid: Czy to tylko przypadkowe błędy pomiarowe? - Część 2

Grupa autorów naukowych ocenia potencjalne ryzyko związane z pozostałościami DNA w preparatach ...

DNA w szczepionkach na Covid: Czy to tylko przypadkowe błędy pomiarowe? - Część 1

Grupa autorów naukowych śledzi dyskusję i ocenia potencjalne ryzyko związane z pozostałościami ...

Eksperci ds. klimatu twierdzą, że biliony wydane na "zmiany klimatu" opierają się na błędnych danych dotyczących temperatury.

Meteorolog stwierdza, że 96 procent stacji pomiarowych NOAA znajduje się na "miejskich wyspach ...

Sędzia ostrzega: wolność słowa w UE w poważnym niebezpieczeństwie

Niemcy. Nowy przepis UE zagraża prawom podstawowym: opinie, które są nieprzyjemne dla rządu, mo...

Testuj, testuj i inkasuj - Wyłudzenia za miliard €

Według szacunków Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej oszuści zarobili 1,2 miliarda euro na f...

Klaus Cichutek - Sędzia Dredd

Witamy w świecie przyszłości, gdzie władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza jest w jednych...

Medialna wrzawa wokół zanieczyszczeń DNA i raportu TV MDR

Na poczatku grudnia w niemieckich mediach zaczęły pojawiać się czarne chmury nad bezpiczeństwem...

Społeczność, którą chciałam chronić, zawiodła mnie

Nasza autorka z niecierpliwością czekała na szczepienie przeciwko koronawirusowi, ale wszystk...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami