Luka fiskalna - zmierzch "wiek贸w post臋pu spo艂ecznego".

Nouriel Roubini nie ma nic przeciwko starzeniu si臋, ale uwa偶a, 偶e brak wystarczaj膮cej liczby dzieci na 艣wiecie zako艅czy "wieki post臋pu spo艂ecznego".

"Natura brzydzi si臋 starymi" - pisa艂 Ralph Waldo Emerson, gdy rewolucja przemys艂owa by艂a w fazie m艂odo艣ci. Wsp贸艂cze艣ni obserwatorzy dochodz膮 do tego samego wniosku z powod贸w, kt贸rych autor "Self-Reliance" nie m贸g艂 przewidzie膰.

Wielu pracownik贸w w rozwini臋tych gospodarkach zbli偶a si臋 do wieku emerytalnego, zw艂aszcza w Japonii i Europie, ale tak偶e w Stanach Zjednoczonych.

Nie mam nic przeciwko starzeniu si臋. Nikt przed tym nie ucieka. Ale starzej膮ca si臋 si艂a robocza mo偶e wywo艂a膰 spiralne problemy w gospodarkach, w kt贸rych wzrost osi膮gn膮艂 szczyt. Starzenie si臋 zmniejsza poda偶 pracownik贸w i spowalnia produktywno艣膰, poniewa偶 spadaj膮 inwestycje w nowe maszyny. Obietnice finansowe - emerytury i opieka zdrowotna - przeznaczaj膮 coraz wi臋ksze cz臋艣ci dochodu narodowego na starsz膮 populacj臋. W miar臋 jak miejsca pracy przenoszone s膮 za granic臋 i mno偶膮 si臋 roboty, rozwini臋te gospodarki zatrudniaj膮 mniej pracownik贸w, kt贸rzy musz膮 utrzymywa膰 rosn膮ce szeregi emeryt贸w.

Je艣li ten trend b臋dzie si臋 utrzymywa艂, a nie widz臋 powodu, by nie mia艂, mo偶emy zapomnie膰 o przysz艂o艣ci, w kt贸rej wieki post臋pu spo艂ecznego przechodz膮 z jednego pokolenia na drugie. Zamiast kupowa膰 dobra i budowa膰 gniazdka dla m艂odych rodzin, wyp艂aty aktywnych pracownik贸w b臋d膮 w coraz wi臋kszym stopniu przeznaczane na utrzymanie siatek bezpiecze艅stwa dla os贸b starszych. Ni偶sze wska藕niki wydatk贸w i oszcz臋dno艣ci m艂odszych pokole艅 b臋d膮 hamowa膰 wzrost gospodarczy.

Jednym z pierwszych ostrze偶e艅 by艂 laureat Nagrody Nobla Milton Friedman, ekonomista zaciekle sprzeciwiaj膮cy si臋 interwencji rz膮du. Ju偶 w 1980 roku, gdy mieli艣my wi臋cej czasu na za偶egnanie kryzysu, wyg艂osi艂 on ostrze偶enie przed jego nadci膮ganiem.

Mamy system, w kt贸rym ludzie s膮 dzi艣 opodatkowani, aby wyp艂aca膰 艣wiadczenia osobom, kt贸re je otrzymuj膮. Zastanawiaj膮ce jest to, 偶e nic si臋 nie zmieni艂o, pomimo rosn膮cych przez dziesi臋ciolecia dowod贸w na to, 偶e zagro偶enie jest realne. W 2012 roku autorzy The Clash of Generations, Laurence Kotlikoff i Scott Burns, wyliczyli dla Stan贸w Zjednoczonych r贸偶nic臋 mi臋dzy oficjalnym d艂ugiem publicznym a prawdziwym zad艂u偶eniem, gdy uwzgl臋dni si臋 w nim niefinansowane zobowi膮zania. R贸偶nic臋 t臋 nazwali luk膮 fiskaln膮. Oficjalny d艂ug, jak ustalili, wynosi艂 wtedy 11 bilion贸w dolar贸w. Prawdziwe zad艂u偶enie wynosi艂o a偶 211 bilion贸w dolar贸w. W艂膮czyli alarm, ale decydenci nie zrobili nic.

Dzi艣 w Stanach Zjednoczonych, dekad臋 po opublikowaniu "Zderzenia pokole艅", luka fiskalna stanowi 14-krotno艣膰 PKB. Co jeszcze bardziej zdumiewaj膮ce, stwierdzili oni, 偶e luka fiskalna "jest 22 razy wi臋ksza od oficjalnego d艂ugu, na kt贸ry teraz wszyscy zwracaj膮 uwag臋". To nie wr贸偶y dobrze.

Gigantyczne luki fiskalne s膮 teraz cz臋艣ci膮 globalnego krajobrazu gospodarczego. "Starzenie si臋 jest zjawiskiem og贸lnoeuropejskim" - ostrzeg艂 Bank 艢wiatowy. Rozwa偶my jeden przyk艂ad: Polsk臋. W 1950 roku po艂owa populacji mia艂a mniej ni偶 26 lat, by艂a jeszcze m艂oda. Dzi艣 mediana wieku zbli偶a si臋 do 40 lat, a w 2050 roku osi膮gnie 51. Zmniejsza si臋 r贸wnie偶 liczba siwiej膮cej populacji. Przewiduje si臋, 偶e w 2050 roku Polska b臋dzie liczy艂a 32 miliony ludzi, o 6 milion贸w mniej ni偶 w 1995 roku.

W krajach rozwini臋tych statystyki ujawniaj膮 zdradliw膮 nier贸wnowag臋. Zamiast trafia膰 do m艂odych pracownik贸w, coraz wi臋ksza cz臋艣膰 dochodu narodowego musi zabezpiecza膰 standardy 偶ycia emeryt贸w. Zjawisko to pog艂臋bia si臋 z ka偶dym rokiem, w miar臋 jak kurcz膮 si臋 listy p艂ac i populacja w wieku produkcyjnym, a zobowi膮zania emerytalne rosn膮. Je艣li m艂odzi pracownicy nie maj膮 jeszcze za z艂e, 偶e rezygnuj膮 ze swojej przysz艂o艣ci, aby finansowa膰 emeryt贸w, to w ko艅cu to zrobi膮. Zwr贸膰my uwag臋 na nag艂贸wki og艂aszaj膮ce konflikt pokole艅 mi臋dzy m艂odymi i starymi.

Zamiast i艣膰 do przodu, cofn臋li艣my si臋. W 1960 roku na ka偶dego emeryta i inwalid臋 w Stanach Zjednoczonych przypada艂o pi臋ciu aktywnych pracownik贸w. W 2009 roku stosunek ten spad艂 poni偶ej trzech do jednego, a do 2030 roku b臋dzie wynosi艂 dwa do jednego, jak podaje Social Security Administration.

Sytuacja w Stanach Zjednoczonych by艂a tragiczna, ale nie tak tragiczna jak w Europie, dzi臋ki imigracji, kt贸ra do niedawna pomaga艂a zwi臋kszy膰 poda偶 ameryka艅skiej si艂y roboczej. Ca艂kowita populacja Stan贸w Zjednoczonych jeszcze nie maleje, mimo 偶e wska藕niki urodze艅 s膮 znacznie poni偶ej tzw. stopy zast膮pienia, wynosz膮cej 2,1 dziecka na kobiet臋. Ci膮g艂y nap艂yw imigrant贸w z Azji, Ameryki 艢rodkowej i 艁aci艅skiej oraz innych kraj贸w przyczyni艂 si臋 do wzrostu ca艂kowitej populacji, cho膰 bardzo skromnego. Niemniej jednak, wi臋ksza liczba emeryt贸w w Stanach Zjednoczonych spowoduje wzrost liczby os贸b korzystaj膮cych z systemu Social Security do 73 milion贸w, czyli niemal dwukrotnie wi臋cej ni偶 otrzymywa艂o 艣wiadczenia w 2010 roku. Warto艣膰 dzisiejszych niesp艂aconych zobowi膮za艅, kt贸re stan膮 si臋 wymagalne w przysz艂o艣ci, przekracza 5 bilion贸w dolar贸w, czyli ponad dwa i p贸艂 razy wi臋cej ni偶 ambitny projekt ustawy o zatrudnieniu zaproponowany w 2021 roku przez administracj臋 Bidena.

Japonia ma jedn膮 z najstarszych populacji na 艣wiecie, poniewa偶 wska藕nik urodze艅 jest bardzo niski, a 艣rednia d艂ugo艣膰 偶ycia bardzo wysoka. Wskutek rozbudowanych program贸w opieki spo艂ecznej Europa i Japonia maj膮 do pokonania najbardziej strome wzniesienia. Starzenie si臋 w tych regionach nast臋puje szybciej ni偶 w Stanach Zjednoczonych, a obietnice emerytalne s膮 og贸lnie hojniejsze ni偶 w Ameryce. Siatki bezpiecze艅stwa, kt贸rych jeszcze pokolenie temu zazdro艣cili nam pracownicy, obci膮偶aj膮 obecne i przysz艂e pokolenia g贸rami d艂ug贸w.

Stany Zjednoczone s膮 blisko za Europ膮 i Japoni膮 w wy艣cigu, kt贸ry nie przynosi chwa艂y jego zwyci臋zcom. Problem nie dotyczy tylko rz膮du federalnego. Kluczow膮 miar膮 ukrytego d艂ugu jest r贸偶nica mi臋dzy aktywami, jakie wszystkie 50 stan贸w wsp贸lnie posiadaj膮 w swoich systemach emerytalnych, a tym, ile s膮 winne.

W tej chwili niedofinansowane plany sektora prywatnego mog膮 sprawi膰, 偶e podatnicy b臋d膮 musieli zap艂aci膰 185 miliard贸w dolar贸w, a jest to najlepszy scenariusz.

Wydatki na zdrowie rosn膮 jeszcze szybciej ni偶 zobowi膮zania emerytalne. W 2020 r. wydatki na Medicare, Medicaid, prywatne ubezpieczenia, szpitale, lekarzy i us艂ugi kliniczne, koszty out-of-pocket i leki na recept臋 wzros艂y o prawie 10% do 5,4 biliona dolar贸w. To 12 530 dolar贸w na osob臋, czyli prawie 20% produktu krajowego brutto Stan贸w Zjednoczonych.

Ta presja finansowa b臋dzie ros艂a. Do 2028 roku wydatki na zdrowie w Stanach Zjednoczonych b臋d膮 ros艂y w 艣rednim tempie przekraczaj膮cym 5% rocznie.

Dokument opublikowany w 2010 roku przez National Bureau of Economic Research ujawni艂 jedn膮 min臋 l膮dow膮, kt贸ra jest gotowa do eksplozji. W artykule zatytu艂owanym Wzrost liczby os贸b niepe艂nosprawnych w systemie Social Security: Rosn膮cy kryzys fiskalny", autorstwa Davida Autora i Marka Duggana, stwierdza, 偶e Social Security ubezpiecza ponad 80% doros艂ych Amerykan贸w w wieku produkcyjnym od ryzyka wyst膮pienia niepe艂nosprawno艣ci fizycznej lub umys艂owej, czyli znacznie wi臋cej ni偶 w przesz艂o艣ci. Przypisuj膮 oni szybki wzrost wyp艂at trzem czynnikom: Ustawodawstwo obni偶y艂o pr贸g 艣wiadcze艅 dla pracownik贸w z b贸lem plec贸w, artretyzmem i chorob膮 psychiczn膮. Dodane ulgi podatkowe dla dochod贸w z tytu艂u niepe艂nosprawno艣ci doda艂y bod藕c贸w dla pracownik贸w do poszukiwania 艣wiadcze艅. A gwa艂towny wzrost liczby pracuj膮cych kobiet rozszerza pul臋 ubezpieczonych pracownik贸w.

W zwi膮zku z tym niefinansowane zobowi膮zania wynikaj膮ce ze starzenia si臋 spo艂ecze艅stwa i systemu opieki spo艂ecznej dla os贸b starszych - emerytury, opieka zdrowotna, renty inwalidzkie i inne us艂ugi - s膮 ogromne i z czasem eksploduj膮, zw艂aszcza w gospodarkach rozwini臋tych, ale obecnie r贸wnie偶 na niekt贸rych starzej膮cych si臋 rynkach wschodz膮cych. Oczywiste jest, 偶e ukryty d艂ug jest wielk膮 bomb膮 zegarow膮.

autor:

Nouriel Roubini


藕r贸d艂o:
https://fortune.com/2022/11/06/nouriel-roubini-book-excerpt-megathreats-demographics-retirement-not-enough-children


Nouriel Roubini jest profesorem ekonomii w New York University's Stern School of Business oraz by艂ym urz臋dnikiem Bia艂ego Domu i Ministerstwa Skarbu USA. Jest r贸wnie偶 za艂o偶ycielem i prezesem firmy konsultingowej RGE Monitor oraz doradc膮 bankier贸w centralnych na ca艂ym 艣wiecie.

Udost臋pnij ten artyku艂

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Nieoczekiwane procesy kom贸rkowe po szczepieniu na C-19

Technologia szczepionek mRNA jest wci膮偶 do艣膰 nowa. Naukowcy zaobserwowali nieoczekiwane procesy...

Texas pozywa Pfizer za k艂amstwa ws skuteczno艣ci i cenzur臋 publicznej dyskusji

Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton pozwa艂 firm臋 Pfizer, Inc. za bezprawne wprowadzanie w b...

W imieniu narodu w艂oskiego - s臋dzia obala kampani臋 szczepie艅

Wyrok w sprawie Chieti, ma historyczne znaczenie, poniewa偶 s艂owa s臋dziego w sprawie szczepie艅 s...

AIFA przyznaje w s膮dzie, 偶e nie posiada danych na temat skuteczno艣ci i korzy艣ci szczepionek

Kiedy szczepionki zosta艂y wprowadzone na rynek, Aifa nie mia艂a 偶adnych danych na temat skuteczn...

PEI i BMG: nic nie widzieli, nic nie s艂yszeli, nic nie powiedzieli

PEI nie przeprowadza 偶adnych laboratoryjnych test贸w diagnostycznych w celu wykrycia lub okre艣le...

Te odpowiedzi EMA s膮 druzgoc膮ce - Europejczycy zostali wprowadzeni w b艂膮d

Szczepionki nie zosta艂y opracowane w celu zapobiegania infekcjom i z pewno艣ci膮 nie ma danych, k...

Pierwszy pozew przeciwko Modernie przed S膮dem Okr臋gowym w D眉sseldorfie

S膮d Okr臋gowy w D眉sseldorfie zaplanowa艂 na czwartek 16 listopada 2023 r. rozprawy ustne w 4 post...

Nikt nie chce tr膮ci膰 tej kostki domina

Pfizer u偶ywa艂 dw贸ch r贸偶nych proces贸w do produkcji preparat贸w na koronawirusa. Jeden z nich by艂 ...

Zielony plan energii zero netto b臋dzie wymaga艂 gospodarki centralnie planowanej

Oraz kilku niemo偶liwo艣ci technologicznych i ogromnego spadku standard贸w 偶ycia.

Mit przyst臋pnej cenowo zielonej energii si臋 sko艅czy艂

W ostatnich latach wszechobecna narracja na temat morskiej energetyki wiatrowej g艂osi艂a, 偶e kos...

Najnowsze posty

Tags

Pod膮偶aj za nami