1 czerwiec 2021
Ze świata
Nadchodzące transmisje online:
Środa 07.12.2022, godz. 19:00 - IV Forum Geopolityczne: Panel – Cyberbroń i wyścig zbrojeń
Czy jest możliwa sytuacja, w której nie będziesz mógł zrobić zakupów spożywczych, pobrać gotówki z bankomatu, zapłacić za paliwo na stacji benzynowej, wysłać lub odebrać maila, kupić biletu na pociąg lub odebrać własnego wynagrodzenia? Czy można zgasić światło w całym kraju? Co robić, żeby nie narażać Polaków na cyberatak masowego rażenia?
Pytania do uczestników debaty prosimy zadawać na stronie FB organizatora:
https://www.facebook.com/instytut.spraw.obywatelskich
Organizator: Instytut Spraw Obywatelskich - instytutsprawobywatelskich.pl
Uczestnicy debaty:
- Leszek Sykulski – doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce (w specjalności: geopolityka i geografia polityczna), historyk, nauczyciel akademicki. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Bezpieczeństwa Narodowego w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim (od roku 2013). Pełni funkcję prodziekana ds. nauki Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych WSBiP. Kierownik międzynarodowych studiów podyplomowych: Geopolityka i Geostrategia (wspólnie z prof. Vahtangiem Maisaia) realizowanych przez WSBiP wspólnie z Międzynarodowym Uniwersytetem Kaukaskim w Tbilisi.
- Mirosław Sułek – profesor Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Stosunków Międzynarodowych (Zakład Studiów Strategicznych), ekonomista, prakseolog, analityk studiów strategicznych. Jego zainteresowania naukowe związane są z zagadnieniami znajdującymi się na styku nauk ekonomicznych, politycznych i wojskowych. Specjalizuje się w metodach analizy i pomiaru potęgi państw. Autor książki „Prognozowanie i symulacje międzynarodowe” oraz współautor książki „Bezpieczeństwo międzynarodowe”.
- Andrzej Zapałowski – absolwent historii (Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie), prawa (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, filia w Rzeszowie), doktor nauk wojskowych (Akademia Obrony Narodowej w Warszawie), dr hab. nauk o bezpieczeństwie (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie), studiów podyplomowych z zakresu obronności państwa (Akademia Obrony Narodowej w Warszawie), ochrony własności intelektualnej (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), Szkoły Podchorążych Rezerwy przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu (podporucznik rezerwy) oraz licznych kursów m.in. Wyższego Kursu Obronnego (Akademia Obrony Narodowej w Warszawie), kursu z zakresu sprawowania cywilnej kontroli nad siłami zbrojnymi w George C. Marshall European Center for Security Studies w Garmisch-Partenkirchen w Niemczech. W swojej pracy naukowej zajmuje się głównie problemami badawczymi leżącymi na pograniczu bezpieczeństwa narodowego i bezpieczeństwa międzynarodowego, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień Europy Środkowowschodniej w tym stosunków polsko-ukraińskich w XIX – XXI w. oraz geopolitycznych procesów w świecie ze szczególnym uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego.
- Prowadzenie: Rafał Górski – prezes Instytutu Spraw Obywatelskich, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Stream 1 Twitch
Stream 2