Wyrok w sprawie utajnienia szczepionki Covid-19 - zwycięstwem demokracji

Komunikat prasowy


Oświadczenie dla mediów od Health Justice Initiative


Wyrok w sprawie utajnienia szczepionki na Covid-19 zwycięstwem demokracji.


Health Justice Initiative przeciwko Ministrowi Zdrowia i urzędnikowi ds. informacji w Krajowym Departamencie Zdrowia (sprawa nr 10009/22).


Czwartek, 17 sierpnia 2023 r.; Dziś południowoafrykańskie sądy podtrzymały zasady przejrzystości i odpowiedzialności, gdy nasz rząd zamawia usługi zdrowotne ze środków publicznych. Sąd Najwyższy w Pretorii orzekł na naszą korzyść w naszej próbie zmuszenia Krajowego Departamentu Zdrowia do zapewnienia dostępu do umów na zakup szczepionek przeciwko COVID-19. Sąd orzekł (za Millar J), że wszystkie umowy dotyczące szczepionek na COVID-19 muszą zostać upublicznione w ciągu 10 dni.


Jest to ogromne zwycięstwo na rzecz przejrzystości i odpowiedzialności.  Umowy te dotyczą znacznych środków publicznych, a proces zawierania umów był nękany zarzutami, że rząd nabył szczepionki po zróżnicowanych, stosunkowo zawyżonych cenach, a umowy mogą zawierać uciążliwe i niesprawiedliwe warunki, w tym szerokie klauzule odszkodowawcze, ograniczenia eksportowe i klauzule bezzwrotne.


Ten ważny moment nadchodzi, gdy zaczynamy wychodzić ze zniszczeń spowodowanych pandemią Covid-19. Stanowi to ważny precedens, zwłaszcza że nasz rząd dąży do wprowadzenia Narodowego Ubezpieczenia Zdrowotnego (NHI). Wraz z rosnącą liczbą doniesień o korupcji w sektorze opieki zdrowotnej, nie możemy mieć systemu opieki zdrowotnej owianego tajemnicą. Zamówienia publiczne muszą być kontrolowane, ponieważ będą w nie zaangażowane potężne międzynarodowe firmy, zwłaszcza z branży farmaceutycznej.


Tajemnica otaczająca zamówienia na szczepionki przeciwko Covid-19 w szczytowym momencie pandemii nadal jest kwestią globalną, nie tylko ograniczoną do SA - ważne jest, aby wiedzieć, na co zgodzono się w naszym imieniu na żądanie potężnych producentów szczepionek, o których donoszono, że zastraszali rządy, zwłaszcza na Globalnym Południu, nalegając na kontrakty, które ostatecznie przyniosły im ogromne zyski, bez maksymalnej odpowiedzialności i otwartości. Dlatego też wyrok ten może zostać wykorzystany przez inne kraje do żądania otwartych umów w ich jurysdykcjach.


Uważamy, że w obecnych negocjacjach w sprawie traktatu pandemicznego, w których podejmowane są niepokojące próby osłabienia przejrzystości, wyrok ten będzie wspierał środki gotowości na wypadek pandemii poprzez wzmocnienie przepisów dotyczących przejrzystości i odpowiedzialności w tych negocjacjach.


Sprawa ta pokazuje, że wszystkie rządy powinny i mogą być pociągnięte do odpowiedzialności za wydatkowanie środków publicznych, dotyczy to również stron, z którymi zawarły umowy. W interesie publicznym jest wiedzieć, co zostało uzgodnione. Dzisiejszy wyrok to potwierdził.


Oczekujemy na współpracę Departamentu Zdrowia poprzez udostępnienie wszystkich dokumentów, o które zwróciło się HJI w terminie określonym w wyroku (10 dni sądowych od 17 sierpnia 2023 r.).


-ends-


Wyrok i dokumenty sądowe można znaleźć na stronie:

www.healthjusticeinitiative.org.za/pandemic-transparency


W przypadku zapytań mediów i próśb o wywiad prosimy o kontakt z Angie Richardson pod numerem 083 397 2512 (preferowany WhatsApp) lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


źródło:

https://healthjusticeinitiative.org.za/2023/08/17/judgment-handed-down-on-covid-19-vaccine-secrecy-a-victory-for-democracy/

https://healthjusticeinitiative.org.za/wp-content/uploads/2023/08/F-1000922-the-health-justice-vs-min-of-health-judgm.pdf

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Tylko nie córka! Brak kobiet w Azji i jego następstwa.

Żeby zrozumieć teraźniejszość, trzeba znać przeszłość. Efekty działań takich grup jak Fundacja ...

AAPS: Maski nie zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusów oddechowych, powodują szkody i naruszają prawo do świadomej zgody

Zalecenia i nakazy rządowe dotyczące zakrywania twarzy były sprzeczne, przekazywane opinii publ...

Lasy nie są już naszymi klimatycznymi przyjaciółmi

Kanadyjskie pożary spaliły w tym roku obszar większy niż 104 z 195 krajów świata. Dwutlenek węg...

Czy czerwone mięso będzie obciążone podatkiem od emisji CO2?

Wywiad z Erikiem Lambinem, głównym doradcą naukowym Komisji Europejskiej, na temat konsensusu n...

Akta Vax-Gene: Czy organy regulacyjne zatwierdziły konia trojańskiego?

Czy organy regulacyjne nie wywiązały się ze swojego obowiązku ochrony ludzi, czy były współwinn...

Władze Londynu naciskały na zmianę niekorzystnego dla ULEZ badania

Zastępca Sadiqa Khana wezwała naukowców do zmiany badania Lancet, które wykazało, że londyńska ...

Wyrok w sprawie utajnienia szczepionki Covid-19 - zwycięstwem demokracji

Sąd Najwyższy w Pretorii orzekł wczoraj na korzyść Health Justice Initiative, że Minister i Dep...

Federalne "Wizje hiperpołączonego świata"

"Karta inteligentnego miasta - Zrównoważone kształtowanie transformacji cyfrowej w gminach" opi...

Bawarscy sędziowie: kwarantanna spowodowana koronawirusem niezgodna z prawem

Podczas pandemii koronawirusa każda osoba wjeżdżająca do Bawarii z obszaru ryzyka została podda...

Zmiany klimatu nie podpaliły świata

W 2022 r., ostatnim roku, za który dostępne są kompletne dane, świat osiągnął nowy rekordowo ni...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami