Władze Londynu naciskały na zmianę niekorzystnego dla ULEZ badania

Zastępca Khana naciskała na naukowców, aby zmienili badanie wykazujące, że ograniczenie emisji nie ma wpływu na zdrowie dzieci


E-maile ujawniają, że Shirley Rodrigues poprosiła naukowców o "przeredagowanie" wniosków z badania, które nie wykazało "żadnych dowodów" na korzyści dla płuc dzieci.

 

Zastępca Sadiqa Khana wezwała naukowców do zmiany badania Lancet, które wykazało, że londyńska strefa niskiej emisji nie miała wpływu na zdrowie dzieci.


E-maile widziane przez The Telegraph pokazują, że Shirley Rodrigues, zastępca burmistrza Londynu, zapytała, czy profesor Chris Griffiths z Queen Mary University of London mógłby "przeformułować" wniosek z badania, który nie znalazł "żadnych dowodów" na korzyści zdrowotne dla płuc dzieci.


Pani Rodrigues poskarżyła się: "To brzmi tak, jakby Lez (strefy niskiej emisji) lub podobne nie miały żadnego wpływu".


W prywatnej wymianie z listopada 2018 r. prof. Griffiths odrzucił prośbę, odpowiadając pani Rodrigues: "Przepraszam - trudno jest zmienić zdanie, do którego się odnosisz, ponieważ jest to to, czego szukaliśmy, ale nie znaleźliśmy".

 

Badanie zostało opublikowane bez zmian następnego dnia w szanowanym czasopiśmie The Lancet Public Health, podsumowując: "Pomimo poprawy jakości powietrza, nie było dowodów na poprawę odsetka dzieci z mniejszymi płucami lub objawami astmy w tym okresie".


Korespondencja wyszła na jaw zaledwie kilka dni po tym, jak The Telegraph ujawnił, jak zastępca pana Khana próbował zdyskredytować i "uciszyć" naukowców z Imperial College, którzy odkryli, że strefa bardzo niskiej emisji (Ulez) miała niewielki wpływ na zanieczyszczenie.


Pan Khan forsuje ekspansję Ulez, która od 29 sierpnia będzie pobierać od kierowców we wszystkich 32 gminach 12,50 funta dziennie za prowadzenie pojazdów zanieczyszczających środowisko.


Paul Osborn, lider Rady Harrow, która walczy z ekspansją Ulez, wezwał panią Rodrigues do ustąpienia i powiedział, że nadszedł czas, aby rząd wkroczył lub dał władzom lokalnym uprawnienia do zablokowania programu.


"Te kolejne e-maile pokazują spisek na skalę przemysłową z czołowymi naukowcami w celu manipulowania debatą na temat ekspansji Ulez poprzez niewłaściwe prośby o zmianę brzmienia niezależnych raportów naukowych" - powiedział Cllr Osborn.


"Te orwellowskie wysiłki zmierzające do przeformułowania faktów oznaczają, że Shirley Rodrigues nie może już wiarygodnie pozostać zastępcą burmistrza Londynu, nadszedł czas, aby odeszła".


Londyńscy konserwatyści opisali najnowsze e-maile jako "odkrywcze", mówiąc, że pokazują one ciągłą ingerencję w badania naukowe prowadzone przez biuro burmistrza w związku z emisjami.


Peter Fortune, konserwatywny członek londyńskiego zgromadzenia w Bexley i Bromley, dwóch gminach, które również kwestionują ekspansję Ulez, powiedział: "To niedopuszczalne, by zastępca Sadiqa Khana kazał naukowcom bagatelizować wyniki badań, które są niewygodne dla burmistrza".


"Debata naukowa musi być otwarta i przejrzysta, ale jak pokazują te kolejne rewelacje, biuro burmistrza wielokrotnie próbowało ingerować i uciszać odmienne poglądy.


"Zarówno Sadiq Khan, jak i Shirley Rodrigues mają wiele do wyjaśnienia".


Badanie Queen Mary, przeprowadzone we współpracy z Imperial College i King's College, objęło ponad 2000 dzieci ze szkół podstawowych przed i po wdrożeniu londyńskiej strefy niskiej emisji w 2008 r., która nałożyła grzywny na zanieczyszczające autobusy, ciężarówki i autokary.


Okazało się, że chociaż poziom zanieczyszczenia powietrza spadł w ciągu pięciu lat po wprowadzeniu strefy, nie było różnicy w częstości występowania objawów astmy ani poprawy pojemności płuc u dzieci w wieku ośmiu i dziewięciu lat.


Autorzy stwierdzili, że interwencje, które przynoszą większe redukcje emisji "mogą" przynieść poprawę.


Rzecznik burmistrza powiedział, że badanie odnosiło się do wpływu początkowej strefy niskiej emisji, wdrożonej przez Borisa Johnsona, i nie podważało skuteczności Ulez.


"Obecny burmistrz zawsze twierdził, że sama strefa Lez nie wystarczy, aby rozwiązać problem toksycznego powietrza, stąd wprowadzenie strefy ultra niskiej emisji, która zmienia powietrze w stolicy" - dodał rzecznik.


"Te e-maile pokazują, że ci wiodący na świecie naukowcy, którzy współpracują z GLA, mogą nie zgadzać się z tym, w jaki sposób prezentowane są informacje, tak jak powinni to robić jako niezależni eksperci".


Pani Rodrigues, która kieruje środowiskiem w Greater London Authority (GLA), wycofała się z planowanych wystąpień w mediach w tym tygodniu, a jej miejsce zajął Seb Dance, inny zastępca burmistrza.


Zapytany o oryginalne e-maile, pan Dance powiedział: "Myślę, że to całkiem normalne, że istnieje pewien poziom niezgody wśród naukowców na temat różnych raportów i różnych ustaleń".


Jednak Ben Pile, z grupy kampanijnej Together, która walczy z Ulez, ostrzegł, że tysiące ludzi wywróciło swoje życie do góry nogami przez "antynaukową i antysamochodową agendę".


"Shirley Rodrigues została przyłapana na próbie nakłonienia naukowców do wykonania jej brudnej politycznej roboty: uciszania krytyków, zapobiegania debacie i fabrykowania opinii naukowych" - powiedział Pile.


"Podważa to wartość zarówno instytucjonalnej nauki, jak i demokratycznej polityki. Twierdzenia naukowe muszą być tworzone przez naukowców nieskrępowanych ideologicznymi programami i dyskutowane w przejrzysty i wolny sposób.


"Wydaje się, że istnieje bardzo przytulna relacja i drzwi obrotowe między wszystkimi szczeblami rządu a zieloną kropelką".


Krytycy Ulez twierdzą, że program karze osoby o niskich dochodach, których nie stać na modernizację swoich pojazdów, jednocześnie pozwalając bogatszym ludziom płacić za zanieczyszczanie Londynu.


Baronowa O'Neill OBE, przewodnicząca Rady Bexley, powiedziała, że e-maile są kolejnym powodem, dla którego Ulez powinien zostać zniesiony w zewnętrznym Londynie.


"Zastępca burmistrza Londynu odpowiedzialny za środowisko i energię, który prosi o "przeformułowanie" badania Lancet w celu dostosowania go do celów Ulez, to absolutna hańba" - powiedziała.


"To pasuje do koncepcji burmistrza, która ma na celu uzasadnienie jego własnego planu zarabiania pieniędzy".


Zewnętrzne gminy, takie jak Harrow i Hillingdon, które walczą z planami, twierdzą, że nie mają takich problemów z zanieczyszczeniem jak centrum Londynu i ostrzegają, że transport publiczny nie jest wystarczająco dobry, aby pozbawić ludzi samochodów.


Ograniczenie ruchu samochodowego wywołało burzę, a kamery zostały zdewastowane i przykryte torbami.


Radny Colin Smith, przewodniczący Rady Bromley, powiedział, że ujawnione wiadomości e-mail sprawiają, że pozycja pana Khana i pani Rodrigues staje się coraz bardziej nie do utrzymania.


"Tama zaufania publicznego została spektakularnie zdradzona, a prawda jest teraz widoczna dla wszystkich" - powiedział.


"Weekendowe rewelacje, a następnie dzisiejsze wiadomości, jeszcze bardziej dowodzą, że Ulez ma bardzo niewiele, jeśli w ogóle, wspólnego ze zdrowiem i jest niczym innym jak ledwo zamaskowanym, społecznie regresywnym podatkiem, który ma teraz zniszczyć firmy, miejsca pracy i ważne sieci wsparcia społecznego.


"Sekretarz stanu, Mark Harper, musi wkroczyć do akcji, wykazać się zdecydowanym przywództwem i podjąć natychmiastowe działania w celu powstrzymania tego nonsensu".


Queen Mary odmówiła komentarza w sprawie e-maili.


autor:

Sarah Knapton


źródła:

https://www.telegraph.co.uk/news/2023/08/22/shirley-rodrigues-urged-scientists-alter-study-low-emission/

https://www.msn.com/en-gb/health/other/khan-s-deputy-urged-scientists-to-alter-study-showing-emissions-scheme-had-no-impact-on-child-health/ar-AA1fDnoc

https://www.telegraph.co.uk/politics/2023/08/19/khan-tried-silence-scientists-questioned-ulez-claims/

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Rząd naprawdę szpieguje - i jest to legalne

Dane konsumentów stały się lukratywnym towarem, a rząd USA je kupuje.

Tobias Ulbrich o walce o sprawiedliwość i zadośćuczynienie

Adwokat Tobias Ulbrich jest jednym z tych odważnych prawników, którzy ciężko pracują, aby broni...

DNA w szczepionkach na Covid: Czy to tylko przypadkowe błędy pomiarowe? - Część 2

Grupa autorów naukowych ocenia potencjalne ryzyko związane z pozostałościami DNA w preparatach ...

DNA w szczepionkach na Covid: Czy to tylko przypadkowe błędy pomiarowe? - Część 1

Grupa autorów naukowych śledzi dyskusję i ocenia potencjalne ryzyko związane z pozostałościami ...

Eksperci ds. klimatu twierdzą, że biliony wydane na "zmiany klimatu" opierają się na błędnych danych dotyczących temperatury.

Meteorolog stwierdza, że 96 procent stacji pomiarowych NOAA znajduje się na "miejskich wyspach ...

Sędzia ostrzega: wolność słowa w UE w poważnym niebezpieczeństwie

Niemcy. Nowy przepis UE zagraża prawom podstawowym: opinie, które są nieprzyjemne dla rządu, mo...

Testuj, testuj i inkasuj - Wyłudzenia za miliard €

Według szacunków Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej oszuści zarobili 1,2 miliarda euro na f...

Klaus Cichutek - Sędzia Dredd

Witamy w świecie przyszłości, gdzie władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza jest w jednych...

Medialna wrzawa wokół zanieczyszczeń DNA i raportu TV MDR

Na poczatku grudnia w niemieckich mediach zaczęły pojawiać się czarne chmury nad bezpiczeństwem...

Społeczność, którą chciałam chronić, zawiodła mnie

Nasza autorka z niecierpliwością czekała na szczepienie przeciwko koronawirusowi, ale wszystk...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami