Amerykański regulator zgłasza "istotne obawy" dotyczące bezpieczeństwa szybkich testów antygenowych

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zgłosiła zastrzeżenia co do bezpieczeństwa i wprowadzania do obrotu szybkich testów antygenowych typu "lateral flow" na obecność wirusa Covid-19, które stanowią podstawę brytyjskiego programu masowych badań.


W dniu 10 czerwca agencja ostrzegła społeczeństwo, aby przestało używać szybkiego testu jakościowego Innova SARS-CoV-2 z antygenem do wykrywania infekcji i zasugerowała, że testy powinny zostać zniszczone i wyrzucone do kosza lub zwrócone producentowi.

FDA opublikowała wycofanie testu klasy 1 po tym, jak dochodzenie przeprowadzone między marcem a kwietniem ujawniło "znaczące obawy, że wydajność testu nie została odpowiednio ustalona, co stanowi zagrożenie dla zdrowia." Klasa 1 jest najpoważniejszym rodzajem wycofania i wskazuje, że korzystanie z testów może spowodować poważne obrażenia lub śmierć.


Ponadto, FDA stwierdziła, że "etykieta dystrybuowana z niektórymi konfiguracjami testu zawiera oświadczenia dotyczące wydajności, które nie odzwierciedlały dokładnie szacunkowych wyników zaobserwowanych podczas badań klinicznych," oraz że test "nie został zatwierdzony, dopuszczony lub zatwierdzony przez FDA do komercyjnej dystrybucji lub stosowania w USA, zgodnie z wymogami prawa."


W liście ostrzegawczym do producenta, agencja napisała, "Szacunki wydajności klinicznej zgłoszone na etykietach urządzeń o konfiguracji 25T i 7T są fałszywe lub wprowadzające w błąd, ponieważ nie odzwierciedlają dokładnie szacunków wydajności zaobserwowanych podczas badań klinicznych Państwa urządzeń." FDA zauważyła również, że dane z badań klinicznych, które Innova przedstawiła w swoim wniosku o zezwolenie na zastosowanie w nagłych wypadkach (EUA) dla testu, były "identyczne z danymi dostarczonymi wcześniej przez innych producentów" w oddzielnych wnioskach.

"Zauważone w niniejszym dokumencie problemy z wiarygodnością i dokładnością danych budzą poważne obawy, że wydajność szybkiego testu jakościowego antygenu SARS-CoV-2 nie została odpowiednio ustalona, a produkty rozprowadzane przez firmę Innova bez zatwierdzenia, zgody lub zezwolenia FDA mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego".

W oświadczeniu, Innova powiedziała, że "pracowała sumiennie i proaktywnie, aby stawić czoła ustaleniom FDA", dodając, że "żadna z obserwacji inspekcji nie dotyczy wykonania testu." Firma powiedziała: "Dobrowolnie wycofaliśmy produkty z powodu oznakowania, które nie było zgodne z wymogami regulacyjnymi FDA. Jesteśmy pewni, że jesteśmy na ścieżce do pełnej zgodności z wymaganiami FDA." Innova dodała: "Ponieważ szybkie testy antygenowe Innova nie otrzymały EUA w USA, Innova nie wysyła tych produktów do użytku komercyjnego. Zamierzamy ubiegać się o zezwolenie FDA na komercjalizację naszych szybkich testów antygenowych w USA."


Zawiadomienie FDA pojawiło się zaledwie kilka dni po tym, jak Królewskie Towarzystwo Statystyczne (RSS) wezwało do wprowadzenia nowych standardów dla testów diagnostycznych w Wielkiej Brytanii w odpowiedzi na luki regulacyjne zidentyfikowane podczas pandemii wirusa Covid-19.


Po ostrzeżeniu FDA, Jon Deeks, profesor biostatystyki na Uniwersytecie w Birmingham, który współprzewodniczył grupie roboczej RSS ds. testów diagnostycznych, powiedział:

"Wystąpiło wiele problemów z przejrzystością dowodów na poparcie polityki rządu w zakresie stosowania tego testu przepływu bocznego, co negatywnie wpływa na absorpcję. Biorąc pod uwagę poważniejsze obawy zidentyfikowane przez FDA, istotne jest, aby pełne wyjaśnienia i dane zostały dostarczone w celu wyjaśnienia decyzji podjętych w sprawie jego dalszego stosowania, jeśli taka decyzja została podjęta."


Department of Health and Social Care powiedział, że ma zaufanie do testów przepływu bocznego. "Test Innova przeszedł już przez brytyjski rygorystyczny proces oceny Porton Down, a my mamy na miejscu solidne procedury zapewniania jakości" - powiedział rzecznik.


Graeme Tunbridge, dyrektor ds. urządzeń w Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA), powiedział:

"MHRA analizuje wszystkie dostępne informacje i ściśle współpracuje z NHS Test and Trace, aby zapewnić przeprowadzenie pełnej oceny ryzyka, co jest naszym normalnym procesem, w celu zrozumienia wszelkich implikacji dla produktów używanych w Wielkiej Brytanii. Bezpieczeństwo pacjentów jest naszym priorytetem i będziemy publikować informacje dotyczące bezpieczeństwa w razie potrzeby."


autor:

Gareth Iacobucci


źródła:

https://doi.org/10.1136/bmj.n1514

https://www.fda.gov/medical-devices/safety-communications/stop-using-innova-sars-cov-2-antigen-rapid-qualitative-test-fda-safety-communication

https://www.fda.gov/inspections-compliance-enforcement-and-criminal-investigations/warning-letters/innova-medical-group-inc-614819-06102021

https://doi.org/10.1136/bmj.n1483


Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Nieoczekiwane procesy komórkowe po szczepieniu na C-19

Technologia szczepionek mRNA jest wciąż dość nowa. Naukowcy zaobserwowali nieoczekiwane procesy...

Texas pozywa Pfizer za kłamstwa ws skuteczności i cenzurę publicznej dyskusji

Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton pozwał firmę Pfizer, Inc. za bezprawne wprowadzanie w b...

W imieniu narodu włoskiego - sędzia obala kampanię szczepień

Wyrok w sprawie Chieti, ma historyczne znaczenie, ponieważ słowa sędziego w sprawie szczepień s...

AIFA przyznaje w sądzie, że nie posiada danych na temat skuteczności i korzyści szczepionek

Kiedy szczepionki zostały wprowadzone na rynek, Aifa nie miała żadnych danych na temat skuteczn...

PEI i BMG: nic nie widzieli, nic nie słyszeli, nic nie powiedzieli

PEI nie przeprowadza żadnych laboratoryjnych testów diagnostycznych w celu wykrycia lub określe...

Te odpowiedzi EMA są druzgocące - Europejczycy zostali wprowadzeni w błąd

Szczepionki nie zostały opracowane w celu zapobiegania infekcjom i z pewnością nie ma danych, k...

Pierwszy pozew przeciwko Modernie przed Sądem Okręgowym w Düsseldorfie

Sąd Okręgowy w Düsseldorfie zaplanował na czwartek 16 listopada 2023 r. rozprawy ustne w 4 post...

Nikt nie chce trącić tej kostki domina

Pfizer używał dwóch różnych procesów do produkcji preparatów na koronawirusa. Jeden z nich był ...

Zielony plan energii zero netto będzie wymagał gospodarki centralnie planowanej

Oraz kilku niemożliwości technologicznych i ogromnego spadku standardów życia.

Mit przystępnej cenowo zielonej energii się skończył

W ostatnich latach wszechobecna narracja na temat morskiej energetyki wiatrowej głosiła, że kos...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami