W dniu 25 czerwca 2021 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowe zalecenia dotyczące testów. Stanowi, że wszystkie osoby spełniające definicję podejrzanego przypadku dla Covid-19 powinny być testowane w kierunku SARS-CoV-2, niezależnie od statusu szczepienia lub historii choroby.
Podejrzany przypadek jest definiowany jako osoba, która ma objawy grypy lub objawy płucne i spełnia określone kryteria epidemiologiczne. Obejmują one pracę w placówkach służby zdrowia, przebywanie w bliskim sąsiedztwie oraz pobyt lub podróżowanie w obszarze sklasyfikowanym przez WHO jako "obszar przenoszenia się choroby w społeczności".

Jednak w swoich nowych zaleceniach dotyczących badań WHO podtrzymuje politykę nie wykonywania testów na osobach bezobjawowych:
"Powszechne badania przesiewowe u osób bezobjawowych nie są obecnie zalecaną strategią ze względu na znaczny koszt i brak danych na temat skuteczności operacyjnej."

Tłumaczenie kluczowych zaleceń ws testów:
- Badania diagnostyczne w kierunku SARS-CoV-2 są kluczowym elementem ogólnej strategii zapobiegania i kontroli COVID-19.
- Kraje powinny posiadać krajową strategię badań z jasno określonymi celami, które mogą być dostosowane do zmian w sytuacji epidemiologicznej, dostępnych zasobów i narzędzi oraz specyficznego kontekstu danego kraju.
- Niezwykle ważne jest, aby wszystkie badania na obecność SARS-CoV-2 były powiązane z działaniami w zakresie zdrowia publicznego w celu zapewnienia odpowiedniej opieki i wsparcia klinicznego oraz w celu prześledzenia kontaktów, aby przerwać łańcuch przenoszenia choroby.
- Wszystkie osoby spełniające kryteria definicji przypadku podejrzanego dla COVID-19 powinny być badane na obecność SARS-CoV-2, niezależnie od statusu szczepienia lub historii choroby.
- Osoby spełniające kryteria definicji przypadku podejrzewanego o zakażenie COVID-19 powinny być traktowane priorytetowo przy przeprowadzaniu badań. Jeżeli zasoby są ograniczone i nie jest możliwe przebadanie wszystkich osób spełniających definicję przypadku, następujące przypadki powinny być badane w pierwszej kolejności:
- osoby, które są narażone na ryzyko rozwoju ciężkiej choroby
- pracownicy służby zdrowia
- pacjenci w placówkach służby zdrowia
- pierwsza osoba z objawami lub podgrupa osób z objawami w środowisku zamkniętym (np. w zakładach opieki długoterminowej) w sytuacji podejrzenia wybuchu epidemii.
- Testy amplifikacji kwasu nukleinowego (NAAT) są standardem odniesienia dla diagnostyki ostrego zakażenia SARS-CoV-2.
- Kraje mogą stosować wysokiej jakości testy antygenowo-detekcyjne z przepływem bocznym lub szybkie testy diagnostyczne (Ag-RDT), które są proste w użyciu i dają szybkie wyniki, w celu osiągnięcia wysokiego zakresu badań, najlepiej badając wszystkie osoby z objawami spełniające definicję przypadku COVID-19, tak szybko jak to możliwe od początku choroby (w ciągu pierwszego tygodnia choroby).
- Badanie osób bezobjawowych przy użyciu NAAT lub Ag-RDT jest obecnie zalecane tylko dla określonych grup, w tym osób mających kontakt z potwierdzonymi lub prawdopodobnymi przypadkami COVID-19 oraz grup często narażonych, takich jak pracownicy służby zdrowia i pracownicy placówek opieki długoterminowej.
- Powszechne badania przesiewowe osób bezobjawowych nie są obecnie zalecaną strategią ze względu na znaczące koszty z nimi związane oraz brak danych na temat ich skuteczności operacyjnej.
- Rozważania dotyczące stosowania samokontroli powinny obejmować poprawę dostępu do badań i potencjalne ryzyko, które może wpłynąć na kontrolę epidemii. Potencjalne korzyści i szkody wynikające z samodzielnego przeprowadzania badań przy użyciu SARS-CoV-2 Ag-RDT zostaną omówione w oddzielnym dokumencie zawierającym wytyczne.
- Testy NAAT wykrywające mutacje mogą być stosowane jako narzędzie do badań przesiewowych w kierunku wariantów SARS-CoV-2, ale obecność konkretnego wariantu powinna być potwierdzona poprzez sekwencjonowanie. Takie testy powinny być odpowiednio zwalidowane dla swoich celów.
- Sieć ośrodków wykonujących testy na obecność SARS-CoV-2 powinna wykorzystywać istniejące zdolności i możliwości, być w stanie integrować nowe technologie diagnostyczne i dostosowywać zdolności do sytuacji epidemiologicznej, dostępnych zasobów i specyficznego kontekstu danego kraju.
dopisek:
NAAT mogą wykorzystywać wiele różnych metod do amplifikacji kwasów nukleinowych i wykrywania wirusa, najpopularniejsze obecnie:
- Reakcja łańcuchowa polimerazy z odwrotną transkrypcją (RT-PCR)
- Amplifikacja izotermiczna za pośrednictwem pętli (LAMP)
źródła:
https://www.who.int/publications/i/item/WHO-2019-nCoV-lab-testing-2021.1-eng
https://www.who.int/publications/i/item/WHO-2019-nCoV-Surveillance_Case_Definition-2020.2
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/lab/naats.html