USA: Niepokojący składnik środków chwastobójczych znaleziony w 80% próbek moczu

USA: Niepokojący składnik środków chwastobójczych powiązany z rakiem znaleziony w 80% próbek moczu


Badanie CDC wykazało obecność glifosatu, kontrowersyjnego składnika znajdującego się w środkach chwastobójczych, w tym w popularnej marce Roundup.


Ponad 80% próbek moczu pobranych od dzieci i dorosłych w ramach badania zdrowia w USA zawierało środek chwastobójczy powiązany z nowotworami, co naukowcy określili jako bardzo "niepokojące".


Raport jednostki Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wykazał, że spośród 2310 próbek moczu pobranych od grupy Amerykanów, która miała być reprezentatywna dla populacji USA, 1885 zawierało wykrywalne ślady glifosatu. Jest to aktywny składnik herbicydów sprzedawanych na całym świecie, w tym powszechnie stosowanej marki Roundup. Prawie jedną trzecią uczestników stanowiły dzieci w wieku od 6 do 18 lat.


Akademicy i prywatni badacze od lat odnotowują wysokie poziomy herbicydu glifosat w analizach próbek ludzkiego moczu. Ale CDC dopiero niedawno zaczęło badać zakres narażenia ludzi na glifosat w USA, a jego praca pojawia się w czasie rosnących obaw i kontrowersji dotyczących tego, jak pestycydy w żywności i wodzie wpływają na zdrowie ludzi i środowiska.


"Spodziewam się, że uświadomienie sobie, że większość z nas ma glifosat w swoim moczu, będzie niepokojące dla wielu osób" - powiedziała Lianne Sheppard, profesor na wydziale nauk o zdrowiu środowiskowym i zawodowym Uniwersytetu w Waszyngtonie. Dzięki nowym badaniom "wiemy, że duży ułamek populacji ma go w moczu. Wiele osób będzie się zastanawiać, czy to ich dotyczy".


Sheppard była współautorem analizy z 2019 roku, która wykazała, że ekspozycja na glifosat zwiększa ryzyko chłoniaka nieziarniczego, a także współautorem pracy naukowej z 2019 roku, w której dokonano przeglądu 19 badań dokumentujących obecność glifosatu w ludzkim moczu.


Zarówno ilość, jak i częstość występowania glifosatu znalezionego w ludzkim moczu stale rośnie od lat 90. XX wieku, kiedy to firma Monsanto Co. wprowadziła genetycznie modyfikowane uprawy przeznaczone do bezpośredniego opryskiwania Roundupem - wynika z badań opublikowanych w 2017 roku przez naukowców z University of California San Diego School of Medicine.


Paul Mills, główny autor tego badania, powiedział wtedy, że istnieje "pilna potrzeba" dokładnego zbadania wpływu na ludzkie zdrowie glifosatu znajdującego się w żywności, którą ludzie powszechnie spożywają.


Ponad 200 milionów funtów glifosatu jest używane rocznie przez amerykańskich rolników na ich polach. Środek chwastobójczy jest rozpylany bezpośrednio na uprawy genetycznie modyfikowane, takie jak kukurydza i soja, a także na uprawy nie modyfikowane genetycznie, takie jak pszenica i owies, jako środek osuszający, aby wysuszyć uprawy przed zbiorami. Wielu rolników stosuje go również na polach przed sezonem wegetacyjnym, w tym plantatorzy szpinaku i producenci migdałów. Jest uważany za najszerzej stosowany herbicyd w historii.


Pozostałości glifosatu zostały udokumentowane w szeregu popularnych produktów spożywczych wyprodukowanych z upraw opryskiwanych glifosatem, w tym w żywności dla dzieci. Główną drogą narażenia dzieci jest dieta.


Monsanto i firma, która kupiła ją w 2018 roku, Bayer, utrzymują, że glifosat i produkty Roundup są bezpieczne, a pozostałości w żywności i w ludzkim moczu nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.


Są w sprzeczności z wieloma naukowcami i Międzynarodową Agencją Badań nad Rakiem, jednostką Światowej Organizacji Zdrowia, która w 2015 roku sklasyfikowała glifosat jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy dla ludzi.


Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zajęła przeciwne stanowisko, klasyfikując glifosat jako mało prawdopodobny do rakotwórczego. Ale w zeszłym miesiącu federalny sąd apelacyjny wydał opinię zwalniającą determinację bezpieczeństwa agencji i nakazującą agencji "dalsze rozważenie" dowodów na ryzyko związane z glifosatem.


"Ludzie w każdym wieku powinni być zaniepokojeni, ale ja szczególnie martwię się o dzieci" - powiedział Phil Landrigan, który przez lata pracował w CDC i EPA, a obecnie kieruje Programem Globalnego Zdrowia Publicznego i Dobra Wspólnego w Boston College.


"Dzieci są bardziej narażone na pestycydy niż dorośli, ponieważ w kategori wagowej piją więcej wody, jedzą więcej żywności i oddychają większą ilością powietrza" - powiedział Landrigan. "Ponadto, dzieci mają wiele lat przyszłego życia, kiedy mogą rozwijać choroby o długim okresie inkubacji, takie jak rak. Jest to szczególnie niepokojące w przypadku herbicydu, glifosatu".


Nowe dane CDC zostały wydane w ramach National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), badań, które są zwykle wysoko cenione przez naukowców.


Cynthia Curl, asystentka ds. zdrowia społeczności i środowiska na Boise State University, powiedziała, że to "oczywiście niepokojące", że duży odsetek populacji USA jest narażony na glifosat, ale powiedziała, że nadal nie jest jasne, jak to się przekłada na ludzkie zdrowie.


autor:

Carey Gillam


źródło:

https://www.theguardian.com/us-news/2022/jul/09/weedkiller-glyphosate-cdc-study-urine-samples

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Niemieckie protokoły pandemiczne: rząd obawia się o "życie i zdrowie" swoich ekspertów

W obawie o ekspertów ds. koronawirusa i nadwyrężenie stosunków z Chinami: niemiecki rząd nie ch...

Włoskie lokalne władze zdrowotne muszą wypłacić odszkodowanie zawieszonemu pracownikowi służby zdrowia

Sensacyjny wyrok w Bolzano: lokalny urząd ds. zdrowia musi wypłacić odszkodowanie w wysokości p...

Dashboard, który rządził światem

"Fałszywe liczby", które wywołały reakcję świata na Covid19. Globalny wpływ, którego zbudowanie...

Holenderski parlament odrzuca traktat WHO

Holenderski parlament przyjął wniosek o odrzucenie traktatu pandemicznego i poprawki do Międzyn...

Dochodzenia przeciwko von der Leyen docierają do Bundestagu

Politycy opozycji w Bundestagu wzywają Niemcy do współpracy w śledztwie przeciwko Ursuli von de...

Przesłanie z Japonii dla Świata

Masowe wiece w Japonii przeciwko pandemicznemu traktatowi WHO. "Powstrzymajmy trzecią bombę ato...

Czy węże mogą wkrótce zastąpić kurczaka?

Zwierzęta te potrzebują niewiele pożywienia, aby rosnąć, a ich mięso jest bogate w białko i ma ...

Chiny wykorzystały PCR na C19 do pobierania DNA od milionów ludzi na całym świecie

Raporty rządu USA i agencji wywiadowczych potwierdzają, że Chiny wykorzystywały testy PCR COVID...

CDC ujawnia ukryte raporty dotyczące NOP po preparatach na COVID-19

Agencja została zmuszona przez sędziego federalnego do ujawnienia raportów.

Dokumenty RKI a sytuacja prawna poszkodowanych

Według Prof. Dr. Olafa Gierhake publikacja dokumentów RKI znacząco zmienia sytuacje poszkodowan...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami