USA: Niepokojący składnik środków chwastobójczych znaleziony w 80% próbek moczu

USA: Niepokojący składnik środków chwastobójczych powiązany z rakiem znaleziony w 80% próbek moczu


Badanie CDC wykazało obecność glifosatu, kontrowersyjnego składnika znajdującego się w środkach chwastobójczych, w tym w popularnej marce Roundup.


Ponad 80% próbek moczu pobranych od dzieci i dorosłych w ramach badania zdrowia w USA zawierało środek chwastobójczy powiązany z nowotworami, co naukowcy określili jako bardzo "niepokojące".


Raport jednostki Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wykazał, że spośród 2310 próbek moczu pobranych od grupy Amerykanów, która miała być reprezentatywna dla populacji USA, 1885 zawierało wykrywalne ślady glifosatu. Jest to aktywny składnik herbicydów sprzedawanych na całym świecie, w tym powszechnie stosowanej marki Roundup. Prawie jedną trzecią uczestników stanowiły dzieci w wieku od 6 do 18 lat.


Akademicy i prywatni badacze od lat odnotowują wysokie poziomy herbicydu glifosat w analizach próbek ludzkiego moczu. Ale CDC dopiero niedawno zaczęło badać zakres narażenia ludzi na glifosat w USA, a jego praca pojawia się w czasie rosnących obaw i kontrowersji dotyczących tego, jak pestycydy w żywności i wodzie wpływają na zdrowie ludzi i środowiska.


"Spodziewam się, że uświadomienie sobie, że większość z nas ma glifosat w swoim moczu, będzie niepokojące dla wielu osób" - powiedziała Lianne Sheppard, profesor na wydziale nauk o zdrowiu środowiskowym i zawodowym Uniwersytetu w Waszyngtonie. Dzięki nowym badaniom "wiemy, że duży ułamek populacji ma go w moczu. Wiele osób będzie się zastanawiać, czy to ich dotyczy".


Sheppard była współautorem analizy z 2019 roku, która wykazała, że ekspozycja na glifosat zwiększa ryzyko chłoniaka nieziarniczego, a także współautorem pracy naukowej z 2019 roku, w której dokonano przeglądu 19 badań dokumentujących obecność glifosatu w ludzkim moczu.


Zarówno ilość, jak i częstość występowania glifosatu znalezionego w ludzkim moczu stale rośnie od lat 90. XX wieku, kiedy to firma Monsanto Co. wprowadziła genetycznie modyfikowane uprawy przeznaczone do bezpośredniego opryskiwania Roundupem - wynika z badań opublikowanych w 2017 roku przez naukowców z University of California San Diego School of Medicine.


Paul Mills, główny autor tego badania, powiedział wtedy, że istnieje "pilna potrzeba" dokładnego zbadania wpływu na ludzkie zdrowie glifosatu znajdującego się w żywności, którą ludzie powszechnie spożywają.


Ponad 200 milionów funtów glifosatu jest używane rocznie przez amerykańskich rolników na ich polach. Środek chwastobójczy jest rozpylany bezpośrednio na uprawy genetycznie modyfikowane, takie jak kukurydza i soja, a także na uprawy nie modyfikowane genetycznie, takie jak pszenica i owies, jako środek osuszający, aby wysuszyć uprawy przed zbiorami. Wielu rolników stosuje go również na polach przed sezonem wegetacyjnym, w tym plantatorzy szpinaku i producenci migdałów. Jest uważany za najszerzej stosowany herbicyd w historii.


Pozostałości glifosatu zostały udokumentowane w szeregu popularnych produktów spożywczych wyprodukowanych z upraw opryskiwanych glifosatem, w tym w żywności dla dzieci. Główną drogą narażenia dzieci jest dieta.


Monsanto i firma, która kupiła ją w 2018 roku, Bayer, utrzymują, że glifosat i produkty Roundup są bezpieczne, a pozostałości w żywności i w ludzkim moczu nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.


Są w sprzeczności z wieloma naukowcami i Międzynarodową Agencją Badań nad Rakiem, jednostką Światowej Organizacji Zdrowia, która w 2015 roku sklasyfikowała glifosat jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy dla ludzi.


Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zajęła przeciwne stanowisko, klasyfikując glifosat jako mało prawdopodobny do rakotwórczego. Ale w zeszłym miesiącu federalny sąd apelacyjny wydał opinię zwalniającą determinację bezpieczeństwa agencji i nakazującą agencji "dalsze rozważenie" dowodów na ryzyko związane z glifosatem.


"Ludzie w każdym wieku powinni być zaniepokojeni, ale ja szczególnie martwię się o dzieci" - powiedział Phil Landrigan, który przez lata pracował w CDC i EPA, a obecnie kieruje Programem Globalnego Zdrowia Publicznego i Dobra Wspólnego w Boston College.


"Dzieci są bardziej narażone na pestycydy niż dorośli, ponieważ w kategori wagowej piją więcej wody, jedzą więcej żywności i oddychają większą ilością powietrza" - powiedział Landrigan. "Ponadto, dzieci mają wiele lat przyszłego życia, kiedy mogą rozwijać choroby o długim okresie inkubacji, takie jak rak. Jest to szczególnie niepokojące w przypadku herbicydu, glifosatu".


Nowe dane CDC zostały wydane w ramach National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), badań, które są zwykle wysoko cenione przez naukowców.


Cynthia Curl, asystentka ds. zdrowia społeczności i środowiska na Boise State University, powiedziała, że to "oczywiście niepokojące", że duży odsetek populacji USA jest narażony na glifosat, ale powiedziała, że nadal nie jest jasne, jak to się przekłada na ludzkie zdrowie.


autor:

Carey Gillam


źródło:

https://www.theguardian.com/us-news/2022/jul/09/weedkiller-glyphosate-cdc-study-urine-samples

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Alarmujące badanie - Globalne ocieplenie przez turbiny wiatrowe?

Duże farmy wiatrowe spowalniają wilgotne prądy powietrza, które docierają do Niemiec z północne...

Zarzuty karne przeciwko Ursuli von der Leyen

Hiszpańskie stowarzyszenie praw człowieka "Liberum" złożyło w Brukseli skargi na przewodniczącą...

Kilka uwag na temat sztucznej modyfikacji pogody

Każdego roku coraz większe środki badawcze przeznacza się na sztuczną modyfikację pogody, w cel...

Zasiewanie chmur zyskuje na popularności podczas suszy w Górach Skalistych

Technika, dzięki której chmury wytwarzają więcej śniegu, jest coraz częściej stosowana, poniewa...

Sędzia z Florencji demontuje orzeczenia TK dotyczące obowiązku szczepień

W ostatnim postanowieniu sędzia drugiej sekcji cywilnej Sądu we Florencji, Susanna Zanda, zdemo...

Pandemia Jatrogenii: Pierwsza fala efektów...

Włoska Agencja ds Leków zakazała jednostkom administracyjnym w poszczególnych włoskich prowincj...

Korupcja - sytuacja kryzysowa o zasięgu międzynarodowym

Wolfgang Wodarg: Społeczność jest tym silniejsza i bardziej odporna, im bardziej jej członkowie...

Terminologia, której używamy w odniesieniu do leków, może być myląca

"Skuteczność i bezpieczeństwo" oraz "korzyści i ryzyko" związane z lekami to pojęcia wprowadzaj...

Pandemia jatrogenii: Włoskie protokoły...

Wciąż pojawiają się nowe szczegóły dotyczące śledztwa w Bergamo. Włosi zaczynają coraz bardziej...

Twierdzenie, że nie ma skutków ubocznych - to była przesada...

"To była przesada" takich słów użył Karl Lauterbach - niemiecki minister zdrowia, w poniedziałk...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami