USA: Niepokojący składnik środków chwastobójczych znaleziony w 80% próbek moczu

USA: Niepokojący składnik środków chwastobójczych powiązany z rakiem znaleziony w 80% próbek moczu


Badanie CDC wykazało obecność glifosatu, kontrowersyjnego składnika znajdującego się w środkach chwastobójczych, w tym w popularnej marce Roundup.


Ponad 80% próbek moczu pobranych od dzieci i dorosłych w ramach badania zdrowia w USA zawierało środek chwastobójczy powiązany z nowotworami, co naukowcy określili jako bardzo "niepokojące".


Raport jednostki Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wykazał, że spośród 2310 próbek moczu pobranych od grupy Amerykanów, która miała być reprezentatywna dla populacji USA, 1885 zawierało wykrywalne ślady glifosatu. Jest to aktywny składnik herbicydów sprzedawanych na całym świecie, w tym powszechnie stosowanej marki Roundup. Prawie jedną trzecią uczestników stanowiły dzieci w wieku od 6 do 18 lat.


Akademicy i prywatni badacze od lat odnotowują wysokie poziomy herbicydu glifosat w analizach próbek ludzkiego moczu. Ale CDC dopiero niedawno zaczęło badać zakres narażenia ludzi na glifosat w USA, a jego praca pojawia się w czasie rosnących obaw i kontrowersji dotyczących tego, jak pestycydy w żywności i wodzie wpływają na zdrowie ludzi i środowiska.


"Spodziewam się, że uświadomienie sobie, że większość z nas ma glifosat w swoim moczu, będzie niepokojące dla wielu osób" - powiedziała Lianne Sheppard, profesor na wydziale nauk o zdrowiu środowiskowym i zawodowym Uniwersytetu w Waszyngtonie. Dzięki nowym badaniom "wiemy, że duży ułamek populacji ma go w moczu. Wiele osób będzie się zastanawiać, czy to ich dotyczy".


Sheppard była współautorem analizy z 2019 roku, która wykazała, że ekspozycja na glifosat zwiększa ryzyko chłoniaka nieziarniczego, a także współautorem pracy naukowej z 2019 roku, w której dokonano przeglądu 19 badań dokumentujących obecność glifosatu w ludzkim moczu.


Zarówno ilość, jak i częstość występowania glifosatu znalezionego w ludzkim moczu stale rośnie od lat 90. XX wieku, kiedy to firma Monsanto Co. wprowadziła genetycznie modyfikowane uprawy przeznaczone do bezpośredniego opryskiwania Roundupem - wynika z badań opublikowanych w 2017 roku przez naukowców z University of California San Diego School of Medicine.


Paul Mills, główny autor tego badania, powiedział wtedy, że istnieje "pilna potrzeba" dokładnego zbadania wpływu na ludzkie zdrowie glifosatu znajdującego się w żywności, którą ludzie powszechnie spożywają.


Ponad 200 milionów funtów glifosatu jest używane rocznie przez amerykańskich rolników na ich polach. Środek chwastobójczy jest rozpylany bezpośrednio na uprawy genetycznie modyfikowane, takie jak kukurydza i soja, a także na uprawy nie modyfikowane genetycznie, takie jak pszenica i owies, jako środek osuszający, aby wysuszyć uprawy przed zbiorami. Wielu rolników stosuje go również na polach przed sezonem wegetacyjnym, w tym plantatorzy szpinaku i producenci migdałów. Jest uważany za najszerzej stosowany herbicyd w historii.


Pozostałości glifosatu zostały udokumentowane w szeregu popularnych produktów spożywczych wyprodukowanych z upraw opryskiwanych glifosatem, w tym w żywności dla dzieci. Główną drogą narażenia dzieci jest dieta.


Monsanto i firma, która kupiła ją w 2018 roku, Bayer, utrzymują, że glifosat i produkty Roundup są bezpieczne, a pozostałości w żywności i w ludzkim moczu nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.


Są w sprzeczności z wieloma naukowcami i Międzynarodową Agencją Badań nad Rakiem, jednostką Światowej Organizacji Zdrowia, która w 2015 roku sklasyfikowała glifosat jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy dla ludzi.


Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zajęła przeciwne stanowisko, klasyfikując glifosat jako mało prawdopodobny do rakotwórczego. Ale w zeszłym miesiącu federalny sąd apelacyjny wydał opinię zwalniającą determinację bezpieczeństwa agencji i nakazującą agencji "dalsze rozważenie" dowodów na ryzyko związane z glifosatem.


"Ludzie w każdym wieku powinni być zaniepokojeni, ale ja szczególnie martwię się o dzieci" - powiedział Phil Landrigan, który przez lata pracował w CDC i EPA, a obecnie kieruje Programem Globalnego Zdrowia Publicznego i Dobra Wspólnego w Boston College.


"Dzieci są bardziej narażone na pestycydy niż dorośli, ponieważ w kategori wagowej piją więcej wody, jedzą więcej żywności i oddychają większą ilością powietrza" - powiedział Landrigan. "Ponadto, dzieci mają wiele lat przyszłego życia, kiedy mogą rozwijać choroby o długim okresie inkubacji, takie jak rak. Jest to szczególnie niepokojące w przypadku herbicydu, glifosatu".


Nowe dane CDC zostały wydane w ramach National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), badań, które są zwykle wysoko cenione przez naukowców.


Cynthia Curl, asystentka ds. zdrowia społeczności i środowiska na Boise State University, powiedziała, że to "oczywiście niepokojące", że duży odsetek populacji USA jest narażony na glifosat, ale powiedziała, że nadal nie jest jasne, jak to się przekłada na ludzkie zdrowie.


autor:

Carey Gillam


źródło:

https://www.theguardian.com/us-news/2022/jul/09/weedkiller-glyphosate-cdc-study-urine-samples

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Leave a Reply

Skomentuj jako pierwszy(a)

Centrum Medyczne Los Angeles - To już nie jest ta straszna choroba

Fragment z konferencji z dnia 13 lipca 2022 roku, Centrum Medycznego Hrabstwa Los Angeles (LAC+...

USA: Niepokojący składnik środków chwastobójczych znaleziony w 80% próbek moczu

Ponad 80% próbek moczu pobranych od dzieci i dorosłych w ramach badania zdrowia w USA zawierało...

BP wyzyskuje meksykańskich rolników na ulubionym rozwiązaniu klimatycznym Wall Street

Gigant naftowy znalazł okazję klimatyczną w najbiedniejszych regionach Meksyku, płacąc ułamek s...

SADS - Zespół Nagłej Śmierci Dorosłych

Media na całym świecie zaczęły zwracać uwagę na zjawisko medyczne zwane "zespołem nagłej śmierc...

Interoperacyjne Tokeny Tożsamości i Wojna o Nasze Dusze

Społeczna walidacja tożsamości staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoje teoretycz...

Mikropracownicy dla Humanitarnej Sztucznej Inteligencji

Mikrozadania cyfrowe funkcjonują dokładnie według tego samego wzoru, co robotyka zdalna, w któr...

Blockchain, Cyfrowy Twining i Globalny Mózg Ekonomii cz.3

Według pionierów ReFi znaleźliśmy się w tym globalnym bałaganie, ponieważ światowe finanse nie ...

Pfizer wnosi o odrzucenie pozwu w sprawie szczepionki COVID-19

Firma Pfizer zwróciła się do amerykańskiego sądu o odrzucenie pozwu złożonego przez informatora...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami