Nowa Zelandia dotknięta cyklonem odsłania zagrożenia związane z bezgotówkowym społeczeństwem

WELLINGTON - Cyklon, który przeszedł przez Nową Zelandię w zeszłym tygodniu, ujawnił zagrożenia związane z bezgotówkowym społeczeństwem, skłaniając bank centralny do rozważenia nowych sposobów zapewnienia dostępu do fizycznego pieniądza w przypadku awarii zasilania i telekomunikacji.

 

Nowozelandczycy nie byli w stanie zapłacić za niezbędne towary, takie jak żywność i woda, przez kilka dni po tym, jak bankomaty i systemy płatnicze zostały znokautowane przez cyklon Gabrielle, który spowodował śmierć co najmniej 11 osób i wysiedlenie tysięcy, gdy przeszedł przez górną część Wyspy Północnej w dniach 13 i 14 lutego.

 

"Pokazuje to znaczenie fizycznej gotówki w dzisiejszym społeczeństwie" - powiedziała asystentka gubernatora Reserve Bank of New Zealand (RBNZ) Karen Silk w wywiadzie udzielonym w piątek w Wellington, dodając, że nie jest pewna, czy kiedykolwiek powstanie prawdziwie bezgotówkowe społeczeństwo.

 

"Musiałyby nastąpić dość istotne zmiany z perspektywy technologii".

 

RBNZ przygląda się teraz, czy podmioty niebankowe, takie jak supermarkety, które już oferują usługi wypłat gotówkowych, mogłyby odgrywać większą rolę, choć to przynosi dodatkowe wyzwania, powiedziała Silk.

 

"Aby to się stało, istnieje oczywiście cały szereg spraw, które muszą być rozważone, wszystko od wynagrodzenia aż do sposobu zapewnienia bezpieczeństwa", powiedziała. "Ale znalezienie opcji recyklingu gotówki w społecznościach jest oczywiście ważne, a to zostało ponownie podkreślone w tej sytuacji".

 

RBNZ bada przyszłość pieniądza w społeczeństwie przez ostatnie kilka lat i wyraził zaniepokojenie malejącym użyciem fizycznej gotówki, gdy system płatności staje się coraz bardziej cyfrowy. Wiele miast w Nowej Zelandii jest obecnie pozbawionych oddziałów bankowych, które zostały zastąpione bankomatami, których działanie opiera się na energii elektrycznej i Internecie.

 

Gubernator RBNZ Adrian Orr powiedział na konferencji prasowej w środę, że dążenie banków do społeczeństwa bezgotówkowego "pokazuje, jak bardzo jesteśmy wrażliwi", a operacje zarządzania gotówką są krytycznym elementem stabilności finansowej.

 

"Obecnie można zobaczyć i przeczytać kilka przerażających historii o odizolowanych społecznościach", powiedział pan Orr. "Kiedy ludzie tracą zdolność do dokonywania transakcji, kiedy nie mają środka wymiany, wtedy spójność społeczna jest bardzo szybko podważana".

 

Ponad 225.000 gospodarstw domowych na Wyspie Północnej straciło zasilanie w następstwie Cyklonu Gabrielle - największego zakłócenia w infrastrukturze elektrycznej kraju od około 35 lat. Wyłączenia trwały przez kilka dni, a niektóre obszary nadal pozostają bez połączenia ponad 10 dni później.

 

Bank centralny prowadzi rozmowy z bankami i niezależnymi operatorami zewnętrznymi na temat tego, jak zapewnić odporność systemu i upewnić się, że gotówka pozostanie dostępna, powiedziała pani Silk.

 

Podczas klęsk żywiołowych "gotówka staje się niewiarygodnie ważna jako podstawowa forma płatności", powiedziała. "Posiadanie odpornej dystrybucji jest ważne". BLOOMBERG


źródło:

https://www.straitstimes.com/asia/australianz/cyclone-hit-new-zealand-exposes-the-risks-of-a-cashless-society

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Rząd naprawdę szpieguje - i jest to legalne

Dane konsumentów stały się lukratywnym towarem, a rząd USA je kupuje.

Tobias Ulbrich o walce o sprawiedliwość i zadośćuczynienie

Adwokat Tobias Ulbrich jest jednym z tych odważnych prawników, którzy ciężko pracują, aby broni...

DNA w szczepionkach na Covid: Czy to tylko przypadkowe błędy pomiarowe? - Część 2

Grupa autorów naukowych ocenia potencjalne ryzyko związane z pozostałościami DNA w preparatach ...

DNA w szczepionkach na Covid: Czy to tylko przypadkowe błędy pomiarowe? - Część 1

Grupa autorów naukowych śledzi dyskusję i ocenia potencjalne ryzyko związane z pozostałościami ...

Eksperci ds. klimatu twierdzą, że biliony wydane na "zmiany klimatu" opierają się na błędnych danych dotyczących temperatury.

Meteorolog stwierdza, że 96 procent stacji pomiarowych NOAA znajduje się na "miejskich wyspach ...

Sędzia ostrzega: wolność słowa w UE w poważnym niebezpieczeństwie

Niemcy. Nowy przepis UE zagraża prawom podstawowym: opinie, które są nieprzyjemne dla rządu, mo...

Testuj, testuj i inkasuj - Wyłudzenia za miliard €

Według szacunków Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej oszuści zarobili 1,2 miliarda euro na f...

Klaus Cichutek - Sędzia Dredd

Witamy w świecie przyszłości, gdzie władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza jest w jednych...

Medialna wrzawa wokół zanieczyszczeń DNA i raportu TV MDR

Na poczatku grudnia w niemieckich mediach zaczęły pojawiać się czarne chmury nad bezpiczeństwem...

Społeczność, którą chciałam chronić, zawiodła mnie

Nasza autorka z niecierpliwością czekała na szczepienie przeciwko koronawirusowi, ale wszystk...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami

Znaczniki wpisu

powiązane posty