Niebezpieczne zanieczyszczenia w maskach zalecanych przez Radę Federalną.

"K-Tipp": Niebezpieczne zanieczyszczenia w maskach na twarz zalecanych przez Radę Federalną. 07.09.2021


W specjalnym laboratorium zleconym przez magazyn konsumencki K-Tipp stwierdzono, że maski higieniczne i FFP2 zawierają zanieczyszczenia lotnymi substancjami, które mogą zagrażać płodności kobiet i zdrowiu nienarodzonych dzieci. K-Tipp poinformował w połowie sierpnia, że maski chroniące usta i nos są idealną pożywką dla bakterii i grzybów.

 

Uwaga: maski FFP2 to maski chroniące drogi oddechowe. Wszystkie inne to maski higieniczne.


W przeciwieństwie do Rady Federalnej, BAG odradza jednak noszenie maski FFP2. BAG pisze:


 "Do użytku prywatnego półmaski nie są więc konieczne. Nawet w obecnej sytuacji rozprzestrzeniania się nowych wariantów wirusa maski chroniące drogi oddechowe nie są konieczne do użytku prywatnego. Nie jest to wskazane, jeśli nie są one noszone prawidłowo. Muszą one przez cały czas ściśle przylegać do twarzy".


Patrick Mathys, szef zarządzania kryzysowego w BAG, powiedział w marcu szwajcarskiej telewizji SRF:


 "Maski FFP2 mają sens, gdy wymagają tego okoliczności i - co bardzo ważne - gdy są noszone prawidłowo. Prawidłowe użycie maski FFP2 jest o wiele bardziej skomplikowane niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Dlatego, w porozumieniu z głównymi stowarzyszeniami zawodowymi, z grupą zadaniową, jak również z WHO, zalecamy ogółowi społeczeństwa, aby nie nosić masek FFP2."


Na pytanie SRF, czy ludność Szwajcarii jest zbyt głupia na kampanię edukacyjną na temat masek FFP2, Mathys odpowiedział wymijająco:


 "Na pewno nie jesteśmy zbyt głupi. Jednak prawidłowe noszenie maski, tak aby była ona faktycznie użyteczna, wiąże się np. z tzw. fit testem, czyli w profesjonalnym środowisku sprawdza się, czy maska rzeczywiście dobrze przylega do twarzy. Są to warunki, które nie są odpowiednie w życiu codziennym i dla ogółu społeczeństwa."


Maski emitują lotne zanieczyszczenia z rozpuszczalników, pisze K-Tipp: "Zgodnie z bazą danych Europejskiej Agencji Chemikaliów nie można wykluczyć przewlekłych chorób przy zmierzonych zanieczyszczeniach." Kwas karboksylowy dimetyloacetamid oraz węglowodory styren i toluen są podejrzewane o szkodliwe działanie na płodność kobiet i zdrowie nienarodzonych dzieci.


Zmierzone ilości lotnych zanieczyszczeń mieściły się w zakresie od 0,02 do 0,24 miligramów na maskę. Chociaż jest to niska wartość, maski takie są zazwyczaj noszone przez dłuższy okres czasu. "Dlatego z punktu widzenia konsumenta powinny być wolne od substancji szkodliwych" - stwierdza K-Tipp.

 

Według K-Tipp, różne władze powinny czuć się odpowiedzialne za różne rodzaje masek. W przypadku masek FFP-2 przeznaczonych dla konsumentów, według Sekretariatu Stanu do Spraw Gospodarczych (Seco), odpowiedzialne jest Biuro Doradcze do Spraw Zapobiegania Wypadkom. Z kolei za profesjonalne aparaty oddechowe odpowiada firma Suva, zajmująca się ubezpieczeniem od wypadków. I wreszcie, "instytut produktów leczniczych" Swissmedic jest odpowiedzialny za monitorowanie masek "higienicznych".


Producenci azjatyccy stosują się do obowiązujących norm - ponieważ ich nie ma


Producenci twierdzą, że są one zgodne z obowiązującymi normami i przepisami - i mają rację. Ponieważ: Nie ma żadnych przepisów dotyczących lotnych substancji szkodliwych w maskach. Normy testowe dla masek higienicznych nie zawierają żadnych wymagań dotyczących wydzielania substancji szkodliwych.


Obie normy EN regulują jedynie skuteczność i szczelność filtra. Zgodnie z normą EN 149, maski FFP2 nie mogą emitować żadnych szkodliwych włókien i muszą być produkowane w taki sposób, aby użytkownicy nie mieli kontaktu z materiałami drażniącymi skórę. Z drugiej strony zupełnie brak jest wartości dopuszczalnych dla zanieczyszczeń lotnych

https://www.ktipp.ch/tests/produktetests/detail/artikeldetail/bedenkliche-stoffe-in-gesichtsmasken/

https://corona-transition.org/die-vom-bundesrat-vorgeschriebenen-gesichtsmasken-gasen-schadstoffe-aus


Telepolis(Heise) 16.02.2021

Nawet jeśli runo większości masek FFP2 wygląda jak papier, to jest to materiał termoplastyczny: polipropylen. Są też spore ilości klejów, spoiw, przeciwutleniaczy i stabilizatorów UV. Ponadto naukowcy z hamburskiego Instytutu Ochrony Środowiska i Uniwersytetu Leuphana w Lüneburgu, gdzie Michael Braungart jest profesorem ekoprojektowania, znaleźli lotne węglowodory organiczne w certyfikowanych maskach.


W niektórych z nich pojawiły się też duże ilości formaldehydu lub aniliny, a następnie dodatkowe sztuczne substancje zapachowe, które mają maskować nieprzyjemny zapach chemiczny. W przypadku masek chirurgicznych w kolorze niebieskim kobalt jest również zwykle używany jako barwnik.


Podsumowując, nosimy przed nosem i ustami koktajl chemiczny, który nigdy nie był testowany pod kątem toksyczności i nigdy pod kątem jakichkolwiek długotrwałych skutków. A ponieważ sama chemia wydaje się nie wystarczać, wdychamy również cząsteczki mikrowłókien, które mają odpowiedni rozmiar, aby ulokować się w naszych płucach lub migrować stamtąd dalej przez ciało.


Podstawowy problem: Zatwierdzenie nie ma wpływu na składniki masek. Testowana jest tylko funkcjonalność. Jeśli maska ​​wykazuje wystarczający efekt filtrujący, jest certyfikowana.


Szczególnie problematyczne są mikroplastikowe włókna, które odrywają się od polaru maski. Zespoły Michaela Braungarta zbadały maski i znalazły dokładnie te włókna, które są najbardziej niebezpieczne zgodnie z definicją Niemieckiego Ubezpieczenia Wypadkowego (DGUV).


„Pyły włókien to unoszące się w powietrzu cząsteczki substancji nieorganicznych lub organicznych, które mają wydłużoną geometrię. Włókna o długości > 5 µm, średnicy < 3 µm i mają stosunek długości do średnicy 3:1, ponieważ tylko one mogą przenikają do głębszych dróg oddechowych. Włókna o tej geometrii są również nazywane włóknami WHO.”


https://www.heise.de/tp/features/Maskenpflicht-Gift-im-Gesicht-5055786.html

https://www.dguv.de/staub-info/was-ist-staub/fasern/index.jsp


Maseczki na twarz: Idealna pożywka dla bakterii i grzybów


Badania laboratoryjne K-Tipp dotyczące masek w użyciu pokazują: są one koszmarem dla higienistów.


W połowie sierpnia magazyn konsumencki K-Tipp zebrał w dwóch miejscach w Zurychu maski 20 osób dojeżdżających do pracy i chciał je przebadać w laboratorium.


Jednak początkowo redaktorzy K-Tipp nie mogli znaleźć laboratorium, które byłoby skłonne przetestować maski na obecność koronawirusa, donosi magazyn w swoim najnowszym numerze.

W celu przeprowadzenia analizy bakterii i grzybów konieczne było dziesięć zapytań do szwajcarskich laboratoriów mikrobiologicznych. Powód odrzucenia zamówienia:
Analiza noszenia masek przez personel była zbyt niebezpieczna ze względu na koronawirusa - mimo specjalnego materiału ochronnego.


Maski działałyby jak filtr, w którym bakterie i grzyby mogłyby utknąć i szybko się rozmnażać w ciepłym i wilgotnym środowisku, według K-Tipp. W końcu jednak laboratorium zgodziło się podjąć pracę.


Wynik:
Laboratorium wykryło pleśń i grzyby drożdżowe na 15 z 20 (!) masek. Według Federalnego Urzędu Zdrowia Publicznego (BAG), wdychane zarodniki pleśni mogą powodować podrażnienie dróg oddechowych i oczu. Na 11 z 20 testowanych masek znaleziono ponad 100 000 kolonii bakterii, a na trzech maskach nawet ponad milion (!). Dla porównania, ekrany dotykowe biletomatów i bankomatów były skażone jedynie od 3 do 69 kolonii bakterii.


Jeśli chwytasz maski palcami, wprowadzasz więcej bakterii na powierzchnię tkanki. Nie należy dotykać maseczek, jeśli nie umyło się wcześniej rąk i kilkakrotnie wymieniać je na nowe - radzi K-Tipp. Próba wykazała: Wiele osób nosiło swoje maski przez kilka dni do tygodni.


https://www.ktipp.ch/artikel/artikeldetail/gesichtsmasken-sind-voll-von-bakterien-und-pilzen/

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Alarmujące badanie - Globalne ocieplenie przez turbiny wiatrowe?

Duże farmy wiatrowe spowalniają wilgotne prądy powietrza, które docierają do Niemiec z północne...

Zarzuty karne przeciwko Ursuli von der Leyen

Hiszpańskie stowarzyszenie praw człowieka "Liberum" złożyło w Brukseli skargi na przewodniczącą...

Kilka uwag na temat sztucznej modyfikacji pogody

Każdego roku coraz większe środki badawcze przeznacza się na sztuczną modyfikację pogody, w cel...

Zasiewanie chmur zyskuje na popularności podczas suszy w Górach Skalistych

Technika, dzięki której chmury wytwarzają więcej śniegu, jest coraz częściej stosowana, poniewa...

Sędzia z Florencji demontuje orzeczenia TK dotyczące obowiązku szczepień

W ostatnim postanowieniu sędzia drugiej sekcji cywilnej Sądu we Florencji, Susanna Zanda, zdemo...

Pandemia Jatrogenii: Pierwsza fala efektów...

Włoska Agencja ds Leków zakazała jednostkom administracyjnym w poszczególnych włoskich prowincj...

Korupcja - sytuacja kryzysowa o zasięgu międzynarodowym

Wolfgang Wodarg: Społeczność jest tym silniejsza i bardziej odporna, im bardziej jej członkowie...

Terminologia, której używamy w odniesieniu do leków, może być myląca

"Skuteczność i bezpieczeństwo" oraz "korzyści i ryzyko" związane z lekami to pojęcia wprowadzaj...

Pandemia jatrogenii: Włoskie protokoły...

Wciąż pojawiają się nowe szczegóły dotyczące śledztwa w Bergamo. Włosi zaczynają coraz bardziej...

Twierdzenie, że nie ma skutków ubocznych - to była przesada...

"To była przesada" takich słów użył Karl Lauterbach - niemiecki minister zdrowia, w poniedziałk...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami