Gavi przyznaje, że preparaty i certyfikaty służą rozwojowi 4IR

Agenda równościowa w technologiach opieki zdrowotnej czwartej rewolucji przemysłowej

(The Equity Agenda in Fourth Industrial Revolution Healthcare Technology) 

3 luty 2022,  Anuradha Gupta, Zastępca Dyrektora Generalnego Gavi

Pandemia COVID-19 spotęgowała istniejące nierówności, narażając najbardziej narażone populacje, zwłaszcza kobiety, dzieci i młodzież, na ryzyko pozostania w tyle. Jednakże, pandemia ta pobudziła również innowacje i wykorzystanie technologii Czwartej Rewolucji Przemysłowej (4IR), które mają potencjał do przekształcenia naszych systemów opieki zdrowotnej. Od sztucznej inteligencji i blockchain, do dronów i Internetu rzeczy (IoT), technologie te mają moc zmieniania życia. Ale jeśli te technologie, a także ich wykorzystanie, nie zostaną zaprojektowane z uwzględnieniem równości i sprawiedliwości społecznej u ich podstaw, ryzykujemy rewolucję w opiece zdrowotnej, która wzmocni istniejące nierówności i pozostawi w tyle osoby i społeczności już borykające się z wieloma deprywacjami.


W 2019 r. prawie połowa ludności świata pozostawała offline - większość z nich mieszkała w krajach najsłabiej rozwiniętych, gdzie średnio tylko dwie osoby na dziesięć są online. W krajach o niższych dochodach mężczyźni częściej korzystają z internetu, a znacznie mniej kobiet posiada telefony komórkowe, aby uzyskać dostęp do internetu. Kobiety w tych krajach mogą również nie mieć dostępu nawet do najbardziej podstawowych usług, takich jak opieka przedporodowa, wykwalifikowana pomoc przy porodzie oraz antykoncepcja, co zagraża ich przetrwaniu i zdrowiu. Ponadto, kobiety stanowią prawie 70% pracowników służby zdrowia i opieki zdrowotnej na świecie, choć często nie zajmują stanowisk decyzyjnych. Dlatego rozwiązania cyfrowej opieki zdrowotnej muszą w centrum uwagi stawiać sprawiedliwość i płeć, w przeciwnym razie nie tylko nie osiągną swojego pełnego potencjału, ale także mogą pogłębić nierówności i zaprzepaścić zaufanie publiczne.


Wykorzystanie technologii 4IR do szczepień ochronnych


Studia przypadków z pracy Gavi, Sojuszu na rzecz Szczepionek (Vaccine Alliance), pokazują siłę wykorzystania technologii 4IR w celu poprawy zasięgu i równego dostępu do usług szczepień ochronnych. Jako partnerstwo publiczno-prywatne, innowacje są częścią DNA Gavi. Od lodówek zasilanych odnawialną energią słoneczną, przez aplikację, która przypomina rodzicom o kolejnym szczepieniu ich dziecka, po drony, które dostarczają szczepionki i inne środki medyczne do odległych miejsc - innowacje są sposobem, w jaki Gavi przystosowało się w ciągu ostatnich dwóch dekad, aby pomóc w uodpornieniu prawie 900 milionów dzieci w 73 krajach o niższych dochodach, ratując ponad 15 milionów istnień ludzkich. Jednak ponad 12 milionów dzieci w 57 krajach wspieranych przez Gavi nie otrzymuje żadnej dawki szczepionki, co oznacza, że nie otrzymały one nawet jednego zastrzyku szczepionki. Upraszczając logistykę, zwiększając bezpieczeństwo i ułatwiając dostęp, innowacyjne podejście może pomóc w pokonaniu barier w szczepieniach i rozszerzyć dostęp do szczepionek na dzieci, które, mimo że stanowią zaledwie 10% dzieci urodzonych w krajach wspieranych przez Gavi, stanowią prawie połowę zgonów, którym można było zapobiec poprzez szczepienia.


Gavi ma długą historię łączenia sektora publicznego i prywatnego w celu tworzenia rozwiązań, które mogą być skalowane i powielane w innych krajach oraz, co ważne, dostosowane do lokalnego kontekstu. W 2016 r. firma Gavi wspierała start-up Zipline w tworzeniu przełomowej sieci dostaw za pomocą dronów w Rwandzie - pierwszej na świecie krajowej usługi dostaw za pomocą dronów. Korzystanie z najnowocześniejszych technologii 4IR w celu zmniejszenia przepaści między obszarami wiejskimi a miejskimi oznacza, że społeczności w odległych lokalizacjach, które mogą nie mieć transportu, komunikacji lub infrastruktury łańcucha dostaw, mają teraz dostęp do awaryjnych materiałów medycznych. Sieć Zipline, która została następnie powielona w Ghanie w 2018 roku, dostarcza szczepionki, a także podstawowe leki i krew. Gdy infekcje COVID-19 zaczęły rosnąć, Zipline szybko dostosował się, aby dostarczyć również środki ochrony osobistej (PPE) dla pracowników służby zdrowia, a także próbki testowe COVID-19. Obecnie Zipline dostarcza szczepionki COVID-19 do placówek służby zdrowia w Ghanie, a od przyszłego roku także w Nigerii - demonstrując skalę i potencjał tej technologii w zakresie dostaw na ostatnią milę.


W 2019 roku firma Gavi połączyła zasoby finansowe firmy Tencent i możliwości firmy Zenysis Technologies, Inc. w celu stworzenia cyfrowej platformy zdrowotnej, która wykorzystuje zaawansowane uczenie maszynowe, aby rozwiązać problemy związane z fragmentacją danych i wzmocnić istniejące systemy informacji zdrowotnej rządów, aby dotrzeć do większej liczby dzieci ze szczepionkami ratującymi życie. Technologia ta została następnie wykorzystana do wsparcia reakcji krajów o niższych dochodach na epidemię COVID-19 poprzez utworzenie wirtualnych centrów kontroli danych, aby zapewnić decydentom analizę w czasie rzeczywistym wyników testów, a także zapasów zestawów diagnostycznych, sprzętu ochrony osobistej i respiratorów - aby zapewnić, że dodatkowe wsparcie jest skoncentrowane tam, gdzie jest najbardziej potrzebne.

Technologie 4IR dostarczają narzędzi do rozwiązywania niektórych z najbardziej fundamentalnych wyzwań związanych z zapewnieniem sprawiedliwego dostępu do opieki zdrowotnej. Szacuje się, że 1 na 4 dzieci poniżej 5 roku życia oficjalnie nie istnieje, ponieważ ich narodziny nigdy nie zostały oficjalnie zarejestrowane. Jeśli te dzieci oficjalnie nie istnieją, jak możemy dotrzeć do nich z ratującymi życie szczepieniami i podstawowymi usługami zdrowotnymi, których potrzebują, aby przeżyć i rozwijać się?


Gavi współpracuje z firmą technologiczną Arm i organizacją biometryczną Simprints, aby opracować niedrogie, bezdotykowe rozwiązanie cyfrowej identyfikacji. Poprzez stworzenie unikalnego identyfikatora dla każdej osoby, pracownicy służby zdrowia mogą dokładnie zidentyfikować pacjentów i szybko stworzyć lub uzyskać dostęp do ich dokumentacji zdrowotnej. Dane biometryczne są zbierane bezpiecznie za pomocą smartfona pracownika służby zdrowia, wraz ze znacznikami czasu i współrzędnymi GPS, aby zarejestrować czas i miejsce leczenia. Rozwiązanie to zostało zaprojektowane z myślą o włączeniu społecznym, dzięki czemu sprawdza się w różnych populacjach, a także z myślą o etyce, której podstawą są solidne protokoły ochrony prywatności i ochrona pacjentów. Dzięki temu przełomowemu programowi, jesienią tego roku Ghana stała się pierwszym krajem, który wdrożył biometrię bezdotykową w ogólnokrajowej kampanii szczepień ochronnych. Jest to kamień milowy - nie tylko w możliwości dotarcia do dzieci ze szczepieniami, ale także w umożliwieniu im kontaktu z systemem opieki zdrowotnej w celu uzyskania dostępu do innych podstawowych usług zdrowotnych.


Gavi aktywnie wspiera kraje w stosowaniu technologii 4IR w celu zapewnienia, że systemy szczepień ochronnych mogą dotrzeć do najbardziej potrzebujących. Ostatecznie, technologie te są narzędziami, które muszą być stosowane w ramach jasnych ram sprawiedliwości, aby zapewnić, że nie pogłębią one istniejących nierówności. Jeśli będą stosowane w sposób odpowiedzialny, technologie te mogą zniwelować istniejące różnice w dostępie do opieki zdrowotnej i zapewnić zdrową przyszłość, na którą zasługuje każde dziecko, wszędzie i w każdym miejscu.


źródło:

https://www.gavi.org/vaccineswork/equity-agenda-fourth-industrial-revolution-healthcare-technology

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Texas pozywa Pfizer za kłamstwa ws skuteczności i cenzurę publicznej dyskusji

Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton pozwał firmę Pfizer, Inc. za bezprawne wprowadzanie w b...

W imieniu narodu włoskiego - sędzia obala kampanię szczepień

Wyrok w sprawie Chieti, ma historyczne znaczenie, ponieważ słowa sędziego w sprawie szczepień s...

AIFA przyznaje w sądzie, że nie posiada danych na temat skuteczności i korzyści szczepionek

Kiedy szczepionki zostały wprowadzone na rynek, Aifa nie miała żadnych danych na temat skuteczn...

PEI i BMG: nic nie widzieli, nic nie słyszeli, nic nie powiedzieli

PEI nie przeprowadza żadnych laboratoryjnych testów diagnostycznych w celu wykrycia lub określe...

Te odpowiedzi EMA są druzgocące - Europejczycy zostali wprowadzeni w błąd

Szczepionki nie zostały opracowane w celu zapobiegania infekcjom i z pewnością nie ma danych, k...

Pierwszy pozew przeciwko Modernie przed Sądem Okręgowym w Düsseldorfie

Sąd Okręgowy w Düsseldorfie zaplanował na czwartek 16 listopada 2023 r. rozprawy ustne w 4 post...

Nikt nie chce trącić tej kostki domina

Pfizer używał dwóch różnych procesów do produkcji preparatów na koronawirusa. Jeden z nich był ...

Zielony plan energii zero netto będzie wymagał gospodarki centralnie planowanej

Oraz kilku niemożliwości technologicznych i ogromnego spadku standardów życia.

Mit przystępnej cenowo zielonej energii się skończył

W ostatnich latach wszechobecna narracja na temat morskiej energetyki wiatrowej głosiła, że kos...

Norweski Urząd Statystyczny wątpi by cywilizacyjne emisje CO2 wpływały na temperaturę

Dokument agencji rządowej ośmiela się otwarcie odpowiedzieć na tak wiele pytań, które alarmisty...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami