Gavi przyznaje, że preparaty i certyfikaty służą rozwojowi 4IR

Agenda równościowa w technologiach opieki zdrowotnej czwartej rewolucji przemysłowej

(The Equity Agenda in Fourth Industrial Revolution Healthcare Technology) 

3 luty 2022,  Anuradha Gupta, Zastępca Dyrektora Generalnego Gavi

Pandemia COVID-19 spotęgowała istniejące nierówności, narażając najbardziej narażone populacje, zwłaszcza kobiety, dzieci i młodzież, na ryzyko pozostania w tyle. Jednakże, pandemia ta pobudziła również innowacje i wykorzystanie technologii Czwartej Rewolucji Przemysłowej (4IR), które mają potencjał do przekształcenia naszych systemów opieki zdrowotnej. Od sztucznej inteligencji i blockchain, do dronów i Internetu rzeczy (IoT), technologie te mają moc zmieniania życia. Ale jeśli te technologie, a także ich wykorzystanie, nie zostaną zaprojektowane z uwzględnieniem równości i sprawiedliwości społecznej u ich podstaw, ryzykujemy rewolucję w opiece zdrowotnej, która wzmocni istniejące nierówności i pozostawi w tyle osoby i społeczności już borykające się z wieloma deprywacjami.


W 2019 r. prawie połowa ludności świata pozostawała offline - większość z nich mieszkała w krajach najsłabiej rozwiniętych, gdzie średnio tylko dwie osoby na dziesięć są online. W krajach o niższych dochodach mężczyźni częściej korzystają z internetu, a znacznie mniej kobiet posiada telefony komórkowe, aby uzyskać dostęp do internetu. Kobiety w tych krajach mogą również nie mieć dostępu nawet do najbardziej podstawowych usług, takich jak opieka przedporodowa, wykwalifikowana pomoc przy porodzie oraz antykoncepcja, co zagraża ich przetrwaniu i zdrowiu. Ponadto, kobiety stanowią prawie 70% pracowników służby zdrowia i opieki zdrowotnej na świecie, choć często nie zajmują stanowisk decyzyjnych. Dlatego rozwiązania cyfrowej opieki zdrowotnej muszą w centrum uwagi stawiać sprawiedliwość i płeć, w przeciwnym razie nie tylko nie osiągną swojego pełnego potencjału, ale także mogą pogłębić nierówności i zaprzepaścić zaufanie publiczne.


Wykorzystanie technologii 4IR do szczepień ochronnych


Studia przypadków z pracy Gavi, Sojuszu na rzecz Szczepionek (Vaccine Alliance), pokazują siłę wykorzystania technologii 4IR w celu poprawy zasięgu i równego dostępu do usług szczepień ochronnych. Jako partnerstwo publiczno-prywatne, innowacje są częścią DNA Gavi. Od lodówek zasilanych odnawialną energią słoneczną, przez aplikację, która przypomina rodzicom o kolejnym szczepieniu ich dziecka, po drony, które dostarczają szczepionki i inne środki medyczne do odległych miejsc - innowacje są sposobem, w jaki Gavi przystosowało się w ciągu ostatnich dwóch dekad, aby pomóc w uodpornieniu prawie 900 milionów dzieci w 73 krajach o niższych dochodach, ratując ponad 15 milionów istnień ludzkich. Jednak ponad 12 milionów dzieci w 57 krajach wspieranych przez Gavi nie otrzymuje żadnej dawki szczepionki, co oznacza, że nie otrzymały one nawet jednego zastrzyku szczepionki. Upraszczając logistykę, zwiększając bezpieczeństwo i ułatwiając dostęp, innowacyjne podejście może pomóc w pokonaniu barier w szczepieniach i rozszerzyć dostęp do szczepionek na dzieci, które, mimo że stanowią zaledwie 10% dzieci urodzonych w krajach wspieranych przez Gavi, stanowią prawie połowę zgonów, którym można było zapobiec poprzez szczepienia.


Gavi ma długą historię łączenia sektora publicznego i prywatnego w celu tworzenia rozwiązań, które mogą być skalowane i powielane w innych krajach oraz, co ważne, dostosowane do lokalnego kontekstu. W 2016 r. firma Gavi wspierała start-up Zipline w tworzeniu przełomowej sieci dostaw za pomocą dronów w Rwandzie - pierwszej na świecie krajowej usługi dostaw za pomocą dronów. Korzystanie z najnowocześniejszych technologii 4IR w celu zmniejszenia przepaści między obszarami wiejskimi a miejskimi oznacza, że społeczności w odległych lokalizacjach, które mogą nie mieć transportu, komunikacji lub infrastruktury łańcucha dostaw, mają teraz dostęp do awaryjnych materiałów medycznych. Sieć Zipline, która została następnie powielona w Ghanie w 2018 roku, dostarcza szczepionki, a także podstawowe leki i krew. Gdy infekcje COVID-19 zaczęły rosnąć, Zipline szybko dostosował się, aby dostarczyć również środki ochrony osobistej (PPE) dla pracowników służby zdrowia, a także próbki testowe COVID-19. Obecnie Zipline dostarcza szczepionki COVID-19 do placówek służby zdrowia w Ghanie, a od przyszłego roku także w Nigerii - demonstrując skalę i potencjał tej technologii w zakresie dostaw na ostatnią milę.


W 2019 roku firma Gavi połączyła zasoby finansowe firmy Tencent i możliwości firmy Zenysis Technologies, Inc. w celu stworzenia cyfrowej platformy zdrowotnej, która wykorzystuje zaawansowane uczenie maszynowe, aby rozwiązać problemy związane z fragmentacją danych i wzmocnić istniejące systemy informacji zdrowotnej rządów, aby dotrzeć do większej liczby dzieci ze szczepionkami ratującymi życie. Technologia ta została następnie wykorzystana do wsparcia reakcji krajów o niższych dochodach na epidemię COVID-19 poprzez utworzenie wirtualnych centrów kontroli danych, aby zapewnić decydentom analizę w czasie rzeczywistym wyników testów, a także zapasów zestawów diagnostycznych, sprzętu ochrony osobistej i respiratorów - aby zapewnić, że dodatkowe wsparcie jest skoncentrowane tam, gdzie jest najbardziej potrzebne.

Technologie 4IR dostarczają narzędzi do rozwiązywania niektórych z najbardziej fundamentalnych wyzwań związanych z zapewnieniem sprawiedliwego dostępu do opieki zdrowotnej. Szacuje się, że 1 na 4 dzieci poniżej 5 roku życia oficjalnie nie istnieje, ponieważ ich narodziny nigdy nie zostały oficjalnie zarejestrowane. Jeśli te dzieci oficjalnie nie istnieją, jak możemy dotrzeć do nich z ratującymi życie szczepieniami i podstawowymi usługami zdrowotnymi, których potrzebują, aby przeżyć i rozwijać się?


Gavi współpracuje z firmą technologiczną Arm i organizacją biometryczną Simprints, aby opracować niedrogie, bezdotykowe rozwiązanie cyfrowej identyfikacji. Poprzez stworzenie unikalnego identyfikatora dla każdej osoby, pracownicy służby zdrowia mogą dokładnie zidentyfikować pacjentów i szybko stworzyć lub uzyskać dostęp do ich dokumentacji zdrowotnej. Dane biometryczne są zbierane bezpiecznie za pomocą smartfona pracownika służby zdrowia, wraz ze znacznikami czasu i współrzędnymi GPS, aby zarejestrować czas i miejsce leczenia. Rozwiązanie to zostało zaprojektowane z myślą o włączeniu społecznym, dzięki czemu sprawdza się w różnych populacjach, a także z myślą o etyce, której podstawą są solidne protokoły ochrony prywatności i ochrona pacjentów. Dzięki temu przełomowemu programowi, jesienią tego roku Ghana stała się pierwszym krajem, który wdrożył biometrię bezdotykową w ogólnokrajowej kampanii szczepień ochronnych. Jest to kamień milowy - nie tylko w możliwości dotarcia do dzieci ze szczepieniami, ale także w umożliwieniu im kontaktu z systemem opieki zdrowotnej w celu uzyskania dostępu do innych podstawowych usług zdrowotnych.


Gavi aktywnie wspiera kraje w stosowaniu technologii 4IR w celu zapewnienia, że systemy szczepień ochronnych mogą dotrzeć do najbardziej potrzebujących. Ostatecznie, technologie te są narzędziami, które muszą być stosowane w ramach jasnych ram sprawiedliwości, aby zapewnić, że nie pogłębią one istniejących nierówności. Jeśli będą stosowane w sposób odpowiedzialny, technologie te mogą zniwelować istniejące różnice w dostępie do opieki zdrowotnej i zapewnić zdrową przyszłość, na którą zasługuje każde dziecko, wszędzie i w każdym miejscu.


źródło:

https://www.gavi.org/vaccineswork/equity-agenda-fourth-industrial-revolution-healthcare-technology

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Niemieckie protokoły pandemiczne: rząd obawia się o "życie i zdrowie" swoich ekspertów

W obawie o ekspertów ds. koronawirusa i nadwyrężenie stosunków z Chinami: niemiecki rząd nie ch...

Włoskie lokalne władze zdrowotne muszą wypłacić odszkodowanie zawieszonemu pracownikowi służby zdrowia

Sensacyjny wyrok w Bolzano: lokalny urząd ds. zdrowia musi wypłacić odszkodowanie w wysokości p...

Dashboard, który rządził światem

"Fałszywe liczby", które wywołały reakcję świata na Covid19. Globalny wpływ, którego zbudowanie...

Holenderski parlament odrzuca traktat WHO

Holenderski parlament przyjął wniosek o odrzucenie traktatu pandemicznego i poprawki do Międzyn...

Dochodzenia przeciwko von der Leyen docierają do Bundestagu

Politycy opozycji w Bundestagu wzywają Niemcy do współpracy w śledztwie przeciwko Ursuli von de...

Przesłanie z Japonii dla Świata

Masowe wiece w Japonii przeciwko pandemicznemu traktatowi WHO. "Powstrzymajmy trzecią bombę ato...

Czy węże mogą wkrótce zastąpić kurczaka?

Zwierzęta te potrzebują niewiele pożywienia, aby rosnąć, a ich mięso jest bogate w białko i ma ...

Chiny wykorzystały PCR na C19 do pobierania DNA od milionów ludzi na całym świecie

Raporty rządu USA i agencji wywiadowczych potwierdzają, że Chiny wykorzystywały testy PCR COVID...

CDC ujawnia ukryte raporty dotyczące NOP po preparatach na COVID-19

Agencja została zmuszona przez sędziego federalnego do ujawnienia raportów.

Dokumenty RKI a sytuacja prawna poszkodowanych

Według Prof. Dr. Olafa Gierhake publikacja dokumentów RKI znacząco zmienia sytuacje poszkodowan...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami