Czy szczepionki Covid są bardziej ryzykowne niż je reklamują?

Istnieją niepokojące trendy dotyczące zakrzepów krwi i niskiego poziomu płytek krwi, o czym władze nie chcą mówić.

 

Jednym z niezwykłych aspektów pandemii Covid-19 było to, jak często niepopularne idee naukowe, od teorii przecieku w laboratorium po skuteczność masek, były początkowo odrzucane, a nawet wyśmiewane, by później powrócić do głównego nurtu myślenia. Różnice zdań czasami wynikały z niezgody co do podstaw naukowych. Jednak najczęstszą motywacją były względy polityczne.

 

Kolejny zwrot w myśleniu może być nieuchronny. Niektórzy naukowcy wyrazili obawy, że ryzyko związane z bezpieczeństwem szczepionek Covid-19 zostało niedocenione. Jednak polityka szczepień sprawiła, że ich obawy zostały odsunięte na peryferia naukowego myślenia - przynajmniej na razie.

 

Z historycznego punktu widzenia bezpieczeństwo leków, w tym szczepionek, często nie jest w pełni znane, dopóki nie zostaną one zastosowane w dużych populacjach. Przykłady obejmują rofecoxib (Vioxx), lek przeciwbólowy, który zwiększał ryzyko zawału serca i udaru mózgu; leki przeciwdepresyjne, które wydawały się zwiększać liczbę prób samobójczych wśród młodych dorosłych; oraz szczepionka przeciwko grypie stosowana podczas epidemii świńskiej grypy w latach 2009-2010, która była podejrzewana o wywoływanie drgawek gorączkowych i narkolepsji u dzieci. Dowody pochodzące ze świata rzeczywistego są cenne, ponieważ badania kliniczne często obejmują pacjentów, którzy nie są reprezentatywni dla ogółu populacji. Dzięki temu dowiadujemy się więcej o bezpieczeństwie leków i możemy dostosować zalecenia kliniczne tak, aby zrównoważyć ryzyko i korzyści.

 

Vaccine Adverse Event Reporting System (Vaers), administrowany przez Centers for Disease Control and Prevention oraz Food and Drug Administration, jest bazą danych, która pozwala Amerykanom dokumentować zdarzenia niepożądane, które wystąpiły po otrzymaniu szczepionki. FDA i CDC twierdzą, że baza danych nie jest przeznaczona do określania, czy zdarzenia te zostały spowodowane przez szczepionkę. To prawda. Niemniej jednak dane mogą być oceniane, z uwzględnieniem ich mocnych i słabych stron, i to właśnie robią CDC i FDA.

 

Dane Vaers dotyczące szczepionek Covid-19 pokazują interesujący wzór. Wśród 310 milionów podanych szczepionek Covid-19, kilka zdarzeń niepożądanych jest zgłaszanych z dużą częstością w dniach bezpośrednio po szczepieniu, a następnie gwałtownie spada. Niektóre z tych zdarzeń niepożądanych mogły wystąpić tak czy inaczej. Wzorzec ten może być częściowo związany z tendencją do zgłaszania większej liczby zdarzeń, które wystąpiły wkrótce po szczepieniu.

 

Baza danych nie jest w stanie powiedzieć, co by się stało, gdyby nie było szczepień. Niemniej jednak, duże nagromadzenie pewnych zdarzeń niepożądanych bezpośrednio po szczepieniu jest niepokojące, a milczenie wokół tych potencjalnych sygnałów o szkodliwości odzwierciedla politykę wokół szczepionek Covid-19. Piętnowanie takich obaw jest szkodliwe dla rzetelności naukowej i może zaszkodzić pacjentom.

 

Zgodnie z danymi zaczerpniętymi bezpośrednio z Vaers, cztery poważne zdarzenia niepożądane pojawiają się zaraz po szczepieniu: niski poziom płytek krwi (małopłytkowość); nieinfekcyjne zapalenie mięśnia sercowego, czyli zapalenie serca, szczególnie u osób poniżej 30 roku życia; zakrzepica żył głębokich; oraz zgon. Vaers odnotowuje 321 przypadków zapalenia mięśnia sercowego w ciągu pięciu dni od otrzymania szczepionki, a po 10 dniach ich liczba spada do prawie zera. Wcześniejsze badania wykazały, że tylko ułamek zdarzeń niepożądanych jest zgłaszany, więc prawdziwa liczba przypadków jest prawie na pewno wyższa. Ta tendencja do niedostatecznego zgłaszania jest zgodna z naszym doświadczeniem klinicznym.

 

Analizy w celu potwierdzenia lub odrzucenia tych ustaleń powinny być przeprowadzone przy użyciu dużych zbiorów danych firm ubezpieczeniowych i organizacji opieki zdrowotnej. CDC i FDA są z pewnością świadome tych wzorców danych, jednak żadna z agencji nie uznała tego trendu.

 

Wynika z nich, że ryzyko związane ze szczepionką Covid-19 może przewyższać korzyści dla niektórych populacji o niskim ryzyku, takich jak dzieci, młodzi dorośli i osoby, które wyleczyły się z Covid-19. Jest to szczególnie prawdziwe w regionach o niskim poziomie rozprzestrzeniania się choroby w społeczności, ponieważ prawdopodobieństwo zachorowania zależy od ryzyka narażenia.

 

I chociaż nigdy nie dowiedzielibyście się tego słuchając urzędników zdrowia publicznego, ani jedno opublikowane badanie nie wykazało, że pacjenci z wcześniejszym zakażeniem odnoszą korzyści ze szczepienia Covid-19. Fakt, że nie jest to otwarcie potwierdzone przez CDC lub Anthony'ego Fauci, wskazuje na to, jak głęboko polityka pandemiczna jest uwikłana w naukę.

Pojawiają się jednak oznaki życia dla naukowej uczciwości. W maju Norweska Agencja Leków przejrzała akta pierwszych 100 zgłoszonych zgonów pensjonariuszy domów opieki, którzy otrzymali szczepionkę firmy Pfizer. Agencja doszła do wniosku, że szczepionka "prawdopodobnie" przyczyniła się do śmierci 10 z tych pensjonariuszy poprzez skutki uboczne, takie jak gorączka i biegunka, oraz "prawdopodobnie" przyczyniła się do śmierci kolejnych 26. Ale ten rodzaj uczciwości jest rzadki. Rzadko też zdarza się, aby jakakolwiek szczepionka była powiązana ze zgonami, więc ten niezwykły rozwój sytuacji w przypadku szczepionek mRNA zasługuje na dalsze badania.

 

Walka o odzyskanie naukowej uczciwości będzie w Stanach Zjednoczonych bardzo trudna. Anty-Trumpowa polityka wiosną 2020 roku przerodziła się w cenzurę w mediach społecznościowych. W raportach informacyjnych często brakowało intelektualnej ciekawości na temat stosowności wytycznych dotyczących zdrowia publicznego - lub dlaczego głośna mniejszość naukowców zdecydowanie nie zgadzała się z dominującymi opiniami. Naukowcy opowiadali się za terapiami Covid-19 lub przeciwko nim, mając jednocześnie powiązania finansowe z producentami produktów i ich dobroczyńcami z fundacji.

 

Władze zajmujące się zdrowiem publicznym popełniają błąd i ryzykują zaufanie społeczeństwa, nie informując o możliwości wystąpienia szkodliwych skutków ubocznych niektórych szczepionek. Mieszanie partyjniactwa politycznego z nauką podczas zarządzania kryzysem w dziedzinie zdrowia publicznego będzie miało trwałe konsekwencje.

 

autorzy:

Dr Ladapo jest profesorem nadzwyczajnym medycyny w UCLA's David Geffen School of Medicine

Dr Risch jest profesorem epidemiologii w Yale School of Public Health

 

odnośniki:

https://www.bmj.com/content/373/bmj.n1372

https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1440783320936740

https://blogs.bmj.com/bmj/2021/06/08/why-we-petitioned-the-fda-to-refrain-from-fully-approving-any-covid-19-vaccine-this-year/

https://www.cdc.gov/vaccinesafety/concerns/history/narcolepsy-flu.html

 

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Nieoczekiwane procesy komórkowe po szczepieniu na C-19

Technologia szczepionek mRNA jest wciąż dość nowa. Naukowcy zaobserwowali nieoczekiwane procesy...

Texas pozywa Pfizer za kłamstwa ws skuteczności i cenzurę publicznej dyskusji

Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton pozwał firmę Pfizer, Inc. za bezprawne wprowadzanie w b...

W imieniu narodu włoskiego - sędzia obala kampanię szczepień

Wyrok w sprawie Chieti, ma historyczne znaczenie, ponieważ słowa sędziego w sprawie szczepień s...

AIFA przyznaje w sądzie, że nie posiada danych na temat skuteczności i korzyści szczepionek

Kiedy szczepionki zostały wprowadzone na rynek, Aifa nie miała żadnych danych na temat skuteczn...

PEI i BMG: nic nie widzieli, nic nie słyszeli, nic nie powiedzieli

PEI nie przeprowadza żadnych laboratoryjnych testów diagnostycznych w celu wykrycia lub określe...

Te odpowiedzi EMA są druzgocące - Europejczycy zostali wprowadzeni w błąd

Szczepionki nie zostały opracowane w celu zapobiegania infekcjom i z pewnością nie ma danych, k...

Pierwszy pozew przeciwko Modernie przed Sądem Okręgowym w Düsseldorfie

Sąd Okręgowy w Düsseldorfie zaplanował na czwartek 16 listopada 2023 r. rozprawy ustne w 4 post...

Nikt nie chce trącić tej kostki domina

Pfizer używał dwóch różnych procesów do produkcji preparatów na koronawirusa. Jeden z nich był ...

Zielony plan energii zero netto będzie wymagał gospodarki centralnie planowanej

Oraz kilku niemożliwości technologicznych i ogromnego spadku standardów życia.

Mit przystępnej cenowo zielonej energii się skończył

W ostatnich latach wszechobecna narracja na temat morskiej energetyki wiatrowej głosiła, że kos...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami