Austriackie Ministerstwo Zdrowia pod gradem celnych pytań TK

Austriacki Trybunał Konstytucyjny zażądał od Ministerstwa Zdrowia szczegółowych danych uzasadniających reakcję rządu na koronawirusa.


Czternastoosobowy sąd wystosował 26 stycznia 10 zestawów pytań do ministerstwa zdrowia w celu przygotowania "ewentualnego przesłuchania ustnego" w sprawie szeregu skarg, które wpłynęły na austriackie środki Covid-19.


Ministerstwo zdrowia ma czas na odpowiedź do 18 lutego.


Austria planuje złagodzić niektóre ograniczenia od wtorku, kiedy wejdzie w życie jej ogólnokrajowy wymóg szczepień, pierwszy w Europie.


Ale w celu uzasadnienia surowych zasad rządu, sąd poprosił ministra zdrowia Wolfganga Mücksteina o przedstawienie danych dotyczących szerokiego zakresu tematów, w tym hospitalizacji i zgonów "z", a nie "z powodu" Covid-19, skuteczności masek i szczepionek, a także dowodów na poparcie obecnie odwołanej "blokady dla nieszczepionych".


"Blokada dla nieszczepionych" jest prawdopodobnie oparta, między innymi, na uznaniu, że osoby bez szczepienia Covid mają wyższe ryzyko hospitalizacji niż osoby zaszczepione, co prawdopodobnie pociąga za sobą wyższe ryzyko dla systemu opieki zdrowotnej" - napisał sąd.


"Jaki jest wpływ "blokady" dla osób niezaszczepionych na obciążenie szpitali, wyrażony w procentach?".


Dwa dni po wysłaniu listu Austria zniosła ten środek.


"Doszliśmy do wniosku, że blokada dla osób nieszczepionych w Austrii jest uzasadniona tylko w przypadku groźby rychłego przeciążenia mocy przerobowych intensywnej terapii", powiedział pan Mückstein na konferencji prasowej.


https://report24.news/wp-content/uploads/2022/01/4_6028621718224898533.pdf

 

Austriacka gazeta "Österreich" określiła ostre pytania sądu, zawarte w pięciostronicowym piśmie, jako "wybuchowe".

 

"Główny nacisk kładzie się na obciążenie systemu opieki zdrowotnej, z którym związane były środki" - napisała gazeta.

 

 "(Sąd) jest zainteresowany tym, czy kiedykolwiek istniało zagrożenie przeciążenia systemu opieki zdrowotnej – jedyny scenariusz, który zgodnie z prawem uzasadnia blokadę".

 

List rozpoczął się od przytoczenia doniesienia medialnego z października ubiegłego roku, w którym stwierdzono, że na przykład pacjenci przebywający na intensywnej terapii z powodu niewydolności nerek, którzy "przypadkiem wykazali pozytywny wynik testu" na obecność Covid-19, "liczyliby się jako przypadki Corony".

 

"Trybunał Konstytucyjny zwraca się zatem o informację, czy podane liczby hospitalizacji lub zgonów (...) obejmują wszystkie osoby zakażone SARS-CoV-2, które są hospitalizowane na oddziałach normalnej lub intensywnej terapii lub które zmarły 'z powodu lub z' SARS-CoV-2? Jeśli tak, to dlaczego wybrano taką metodę liczenia?" - napisano w piśmie.

 

Sąd poprosił o informacje, które warianty wirusa były związane z tymi liczbami, podział na kohorty wiekowe oraz o "przydział procentowy" określający, gdzie doszło do zakażenia, np. w rodzinie, w pracy, na zakupach lub w czasie wolnym.

 

W innym pytaniu zapytano: "O jaki procent noszenie maski FFP2 w pomieszczeniach lub na zewnątrz zmniejsza ryzyko zakażenia lub przeniesienia zakażenia?".

 

Szereg innych pytań dotyczyło szczepionek, przy czym sąd prosił o dane dotyczące ich skuteczności w zmniejszaniu ciężkich zachorowań, zapobieganiu transmisji oraz trwałości ochrony.

 

"O jaki procent szczepionka Covid zmniejsza ryzyko ciężkiej choroby?" zapytał sąd.

 

"W doniesieniach medialnych mówiło się nawet o 95 procentach. Teraz wydaje się, że ogólne ryzyko zgonu z powodu Covid-19 (nie zróżnicowane ze względu na wiek i stan zdrowia) wynosi obecnie 0,1516 procent".

 

"Do czego odnosi się deklarowana skuteczność szczepień wynosząca np. 95 procent? Co w tym kontekście oznacza bezwzględne i względne zmniejszenie ryzyka?"

 

List zawierał również pytanie o ryzyko hospitalizacji związane z Covid w okresie jednego roku dla niezaszczepionego 25-latka w porównaniu z podwójnie zaszczepionym 25-latkiem, oraz to samo dla 65-latka.

 

Zakończyło się ono pytaniem o austriackie statystyki nadmiernej śmiertelności.

 

W grudniu gazeta Der Standard podała, że w 2021 r. było o jedną trzecią mniej zgonów z powodu Covid-19 w porównaniu z rokiem poprzednim, ale tygodniowa nadumieralność była wyższa.

 

"Czy to prawda?", zapytano w liście. "Jeśli tak, jaka była całkowita nadwyżka śmiertelności w 2021 roku, której nie można było wyjaśnić zgonami z powodu Covid-19, i jakie jest wyjaśnienie tej nadwyżki śmiertelności?".

 

W Austrii w ostatnich dniach odnotowano rekordowo wysoką liczbę przypadków, napędzaną przez wariant Omicron.

 

Kanclerz Karl Nehammer ogłosił na konferencji prasowej w sobotę, że począwszy od 5 lutego, restauracje będą mogły być otwarte do północy, zamiast do 22:00.

 

Tymczasem przepisy zabraniające nieszczepionym osobom wstępu do sklepów i restauracji będą stopniowo wycofywane od 12 lutego.

 

Austria odnotowała 34,748 nowych przypadków w piątek, ale pan Nehammer powiedział, że niskie wskaźniki hospitalizacji oznaczają, że przepisy mogą zacząć być łagodzone.

 

Urzędnicy oczekują, że austriacka fala Omicron osiągnie szczyt w pierwszym tygodniu lutego.

 

Sytuacja ta ma miejsce, gdy wiele krajów w całej Europie rozpoczyna poważne złagodzenie ograniczeń.

 

Dania w zeszłym tygodniu oświadczyła, że Covid-19 nie jest już "społecznie krytyczną chorobą", a większość przepisów zostanie zniesiona od 1 lutego.

 

źródło:

https://www.news.com.au/world/coronavirus/health/explosive-questions-court-demands-data-from-austrian-health-ministry-justifying-covid19-rules/news-story/c3fd996e8e382ede7bb69fbc4c87f699

https://chrisveber.blogspot.com/2022/01/game-over.html

https://report24.news/wp-content/uploads/2022/01/4_6028621718224898533.pdf

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Leave a Reply

Skomentuj jako pierwszy(a)

A. Niedzielski: "wielkie ilości niepotrzebnego produktu"

wczoraj - skuteczne i bezpieczne dziś - niepotrzebny produkt

Jak globalna branża oprogramowania szpiegowskiego wymknęła się spod kontroli

Rynek komercyjnego oprogramowania szpiegującego - które pozwala rządom na inwigilację telefonów...

Przesłuchania z udziałem Włoskiej Agencji ds Leków

02.12.22 w Regionalnym Sądzie Administracyjnym Lazio w Rzymie odbyły się rozprawy z udziałem Wł...

Hiszpańskie stowarzyszenie żąda od Komisji Europejskiej dokumentacji umów i badań peparatów na C19

Hiszpańska grupa praw człowieka "Asociación Liberum" zażądała od Komisji Europejskiej dokumentó...

Szczepionki COVID robią dokładnie to, do czego zostały stworzone

Zawsze pojawiają się stwierdzenia, że tzw. szczepienia zawiodą lub nic nie dadzą. Z mojego punk...

10 istotnych punktów ze szkicu "Traktatu Pandemicznego" WHO

Dziesięć rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o proponowanym "Traktacie Pandemicznym" obecnie ...

Postępowanie wobec Włoskiej Agencji ds Leków

Miesiące temu prawnik zażądał od Aify dokumentów dotyczących bezpieczeństwa "preparatów" przeci...

Luka fiskalna - zmierzch "wieków postępu społecznego".

Wielu pracowników w rozwiniętych gospodarkach zbliża się do wieku emerytalnego, zwłaszcza w Jap...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami