Włoskie lokalne władze zdrowotne muszą wypłacić odszkodowanie zawieszonemu pracownikowi służby zdrowia

Sensacyjny wyrok w Bolzano: lokalny urząd ds. zdrowia(ASL) musi wypłacić odszkodowanie w wysokości prawie 170 000 euro zawieszonemu farmaceucie za to, że się nie zaszczepił na C19. "To najwyższe odszkodowanie, jakie kiedykolwiek uzyskano", powiedział prawnik Sandri w rozmowie z La Bussola. A teraz istnieje ryzyko, że Trybunał Obrachunkowy zbada sprawę pod kątem odszkodowania.

Wszystko powoli zaczyna się gotować i zaczyna kipieć. Odszkodowanie, które ma zostać wypłacone przez lokalne władze zdrowotne Bolzano kierowniczce szpitala w Bressanone, która została zawieszona w obowiązkach, ponieważ nie poddała się szczepieniu na C19, wynosi prawie 170 000 euro. Jest to monstrualna i sensacyjna suma, najwyższa kiedykolwiek odnotowana do tej pory, która może teraz również zapowiadać dochodzenie Trybunału Obrachunkowego w sprawie strat finansowych.

Jest to sedno orzeczenia wydanego przez sędziego pracy w Bolzano, Elianę Marchesini, która 3 maja zamknęła spór, w którym kobieta, kierownik wewnętrznej apteki szpitala w Górnej Adydze, sprzeciwiła się swojej ASL. Był to sukces prawnika Mauro Sandriego i prawnika Olava Gianmarii Taraldsena, którzy po raz kolejny wykazali, jak bezprawne i dokuczliwe były przepisy, na mocy których pracownicy służby zdrowia zostali pozbawieni pracy podczas kampanii szczepień za niepoddanie się szczepieniu.

Kobieta została zawieszona od 4 września 2021 r. do 31 grudnia tego roku, a następnie zawieszenie było powtarzane przez cały 2022 r. aż do 2 listopada, kiedy to wymóg szczepień dla lekarzy i pracowników służby zdrowia ostatecznie ustał.

Kwestia, na którą sędzia Marchesini kładł nacisk w swoim uzasadnieniu, dotyczy uznania, że zawieszenie zarządzone przez ASL nie mogło obowiązywać po 31 grudnia 2021 r., czyli po dacie jego wygaśnięcia. Po tym czasie kompetencje w zakresie zawieszania pracowników służby zdrowia przeszły na samorządy zawodowe. W niniejszej sprawie Związek Farmaceutów Prowincji Bolzano uznał jednak, że farmaceuta posiadał ważne zaświadczenie o zwolnieniu ze szczypań. W związku z tym organ służby zdrowia powinien był przywrócić pracownika do pracy z dniem 1 stycznia 2022 r.

Farmaceutka została zawieszona, a teraz, po zakończeniu sporu prawnego, rachunek dla lokalnego organu ds. zdrowia jest bardzo wysoki. W związku z tym, po stwierdzeniu "niezgodności z prawem środka polegającego na nieodpłatnym zawieszeniu w pełnieniu obowiązków służbowych", lokalny organ ds. zdrowia został skazany na zapłatę wszystkich wynagrodzeń brutto, w wysokości 12 317 EUR miesięcznie, za cały okres zawieszenia, w łącznej kwocie 123 172 EUR, wraz z odsetkami ustawowymi i rewaloryzacją od daty wymagalności do salda.

Ponadto uznaje się "prawo pracownika do stażu pracy, zaopatrzenia, dni wolnych, urlopu i składek przewidzianych w umowie o pracę za okres zawieszenia". Azienda Sanitaria dell'Alto Adige - Südtiroler Sanitätsbetrieb jest zatem skazana na zapłatę pracownikowi kwoty "33 633 EUR z tytułu odliczeń podatkowych, których nie można było dokonać" oraz "zwrot dwóch trzecich kosztów sądowych poniesionych przez skarżącego, które zostały rozliczone w całości w wysokości 10 717 EUR".

Suma jest przytłaczająca: 167 000 euro. Takiej kwoty dotąd jeszcze nie wywalczono w sądzie.

Zadowolony jest oczywiście adwokat Sandri, który powiedział La Bussola: "Jest to wyrok o szczególnym znaczeniu. Wartość odszkodowania jest najwyższą rekompensatą finansową, o jaką kiedykolwiek wnioskowano i jakiej nigdy nie uzyskano w sprawie związanej z obowiązkowymi szczepieniami: prawie 200 000 euro".

 

Ale to nie wszystko, mogą również nastąpić zmiany administracyjne. Według Sandriego:


"ASL, która musi wypłacić wszystkie te pieniądze za bezprawne zawieszenie pracownika, jest narażona na interwencję wymiaru sprawiedliwości. Mam nadzieję, że interwencja ta nastąpi jak najszybciej, ponieważ urzędnicy, którzy nadużyli swojej władzy do roztrwonienia publicznych pieniędzy, muszą zapłacić osobiście".


Ale wyrok daje również prawnikowi, który od lat jest aktywny w obronie osób dyskryminowanych przez szczypawki w miejscu pracy, okazję do powtórzenia, że "nie ma sanktuariów nie do zdobycia. Południowy Tyrol to obszar, który wykazał się ponadprzeciętną bojowością i w którym władze polityczne przeprowadziły jedną z najbardziej zaciekłych kampanii represyjnych. Jednak nawet w tym niezwykle trudnym kontekście udało nam się przebić i to z destrukcyjną siłą".

Teraz pozostaje tylko poszukiwanie prawdy poprzez werdykt sądowy. "Mamy bardzo skuteczną broń prawną, która nigdy wcześniej nie była używana" - podsumował - "doskonaloną przez te lata, w których musieliśmy cierpieć z powodu naszych przeciwników. Zaczniemy ich używać w nadchodzących tygodniach, mając tylko jeden cel: nikt z tych, którzy zostali niesprawiedliwie dyskryminowani i ukarani za swoją odwagę, nawet ci, którzy już przegrali swoje sprawy, nie pozostanie bez prawdziwej sprawiedliwości, ponieważ otrzymają pełne odszkodowanie".

 

autor:

Andrea Zambrano

 

źródła:
https://lanuovabq.it/it/asl-condannata-risarcimento-imponente-a-sanitaria-sospesa
https://lanuovabq.it/storage/docs/avi-senza-nome.pdf

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Wezwana do sądu EPL nieobecna na przesłuchaniu w sprawie drugiej kadencji Ursuli von der Leyen

Europejska Partia Ludowa nie stawiła się w piątek (21 czerwca) na rozprawie sądowej w Brukseli ...

UK: Potrzebujemy amnestii w sprawie kar nałożonych podczas pandemii

Sir Robert Buckland, który nadzorował system sądowniczy podczas pandemii, chce czystego konta d...

Megakonstelacje satelitów mogą zagrozić odbudowie dziury ozonowej

Spalające się w atmosferze satelity pozostawiają po sobie cząsteczki tlenku glinu, które uszkad...

UK testuje system nadzoru wizyjnego wspomaganego przez AI od Amazona

Tysiące osób wsiadających do pociągów w UK prawdopodobnie miało skanowane twarze przez oprogram...

Jeremy Clarkson: Zero netto czy bezpieczeństwo żywnościowe?

"W ciągu jednego dnia ja i mój traktor produkujemy więcej gazów cieplarnianych niż Indie, Brazy...

Najpoważniejsze oszustwo w niemieckiej polityce ochrony klimatu

Niemieccy kierowcy finansowali z opłat projekty klimatyczne za granicą, które prawdopodobnie na...

WSJ: Zalew fałszywej nauki wymusza zamknięcie wielu czasopism

Fałszywe badania zalały wydawców czołowych czasopism naukowych, prowadząc do tysięcy wycofań i ...

Należy uwolnić pełną władzę rządu

Protokoły RKI zostały w dużej mierze utajnione. Co zatem kryje się za aktualizacją oceny ryzyka...

Niemieckie protokoły pandemiczne: rząd obawia się o "życie i zdrowie" swoich ekspertów

W obawie o ekspertów ds. koronawirusa i nadwyrężenie stosunków z Chinami: niemiecki rząd nie ch...

Włoskie lokalne władze zdrowotne muszą wypłacić odszkodowanie zawieszonemu pracownikowi służby zdrowia

Sensacyjny wyrok w Bolzano: lokalny urząd ds. zdrowia musi wypłacić odszkodowanie w wysokości p...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami