Szefowie PE blokują publiczną kontrolę von der Leyen ws kontraktu z Pfizerem

Szefowie Parlamentu Europejskiego blokują publiczną kontrolę von der Leyen pod kątem kontraktu z Pfizerem

 

Obawy o przejrzystość dotyczące roli przewodniczącej Komisji w negocjacjach będą rozpatrywane za zamkniętymi drzwiami.

 

Najwyższe szczeble Parlamentu Europejskiego zatrzasnęły drzwi przed publicznym przesłuchaniem przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen w sprawie jej osobistej roli w negocjowaniu wartego wiele miliardów euro kontraktu na szczepionki z firmą Pfizer.

 

W zeszłym miesiącu prawnicy ze specjalnej komisji Parlamentu ds. COVID-19 zaproponowali, aby zaprosić von der Leyen do udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące największej unijnej umowy na szczepionki, podpisanej w szczytowym momencie pandemii. To właśnie w okresie poprzedzającym zawarcie tego kontraktu, według doniesień, wymieniała ona wiadomości tekstowe z dyrektorem generalnym firmy Pfizer, Albertem Bourlą.

 

Jednak na czwartkowym zamkniętym spotkaniu Konferencji Przewodniczących (CoP) - w skład której wchodzą szefowie wszystkich grup politycznych i przewodniczący Parlamentu - przywódcy odrzucili wniosek o przeprowadzenie publicznego grillowania. Zamiast tego zdecydowali się poprosić von der Leyen, by w przyszłości odpowiedziała na pytania prywatnie, rozwadniając zaproszenie do niemal niczego.

 

"Uzgodniono, że CoP będzie mógł podnieść ... obawy [parlamentarnej komisji COVID-19] podczas kolejnego regularnego spotkania z przewodniczącym Komisji" - powiedział urzędnik UE znający poufne rozmowy.

 

To ironiczny zwrot, biorąc pod uwagę, że kontrowersje wokół negocjacji von der Leyen z Pfizerem skupiały się właśnie na braku przejrzystości. Teraz wszelkie rozmowy, które w końcu się odbędą, będą miały miejsce w obecności wysoko postawionych europosłów i poza zasięgiem opinii publicznej.

 

Obecny na sali poseł Europejskiej Partii Ludowej(EPP) Siegfried Mureșan odrzucił sugestię, że grupa chroni von der Leyen - również powiązaną z EPP - jako "wnioskowanie w poszukiwaniu argumentu".

 

"Szeroki konsensus był taki, że jesteśmy w dialogu z nią [i] to powinno być kontynuowane w formatach, które działały do tej pory i które ustaliliśmy" - powiedział POLITICO.

 

Odpowiedzialność ... lub nie

 

Decyzja jest porażką specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego COVID-19, kierowanej przez belgijską socjalistyczną europosłankę Kathleen Van Brempt, która naciskała na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertę Metsolę w sprawie zaproszenia von der Leyen. Padło wiele różnych pomysłów na to, jak przewodnicząca Komisji mogłaby stawić się na spotkanie, od publicznej sesji przed komisją po wspólne przesłuchanie w ramach Konferencji Przewodniczących.

 

Jednak według rzecznika Van Brempta, jego własna grupa S&D poparła dążenie do tego, aby dyskusje odbywały się tylko za zamkniętymi drzwiami w Komitecie Kolegialnym. Renew Europe, trzecia co do wielkości siła, również podzieliła stanowisko EPP i S&D.

 

Dwie grupy - prawicowa grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz skrajnie prawicowe grupy Tożsamość i Demokracja - naciskały na większą odpowiedzialność von der Leyen, żądając, aby albo przemawiała na pełnym posiedzeniu plenarnym, albo przed specjalnym panelem COVID.

 

A po spotkaniu rzecznik grupy Lewicy powiedział: "To dobrze, że przyszła porozmawiać o tym w CoP, ale uważamy, że Parlament powinien mieć również publiczne przesłuchanie z VDL w tej sprawie, a nie tylko Konferencję Przewodniczących".

 

Reakcja europosłów z komisji COVID-19, która teraz zostanie całkowicie wycięta, jest jasna: nie są zadowoleni.

 

Holenderski europoseł Robert Roos, koordynator komisji COVID z ramienia grupy ECR, nazwał to "haniebną decyzją".

 

"Von der Leyen wynegocjowała wielomiliardową umowę z pieniędzy unijnych podatników. Jako Parlament Europejski powinniśmy być w stanie pociągnąć ją do odpowiedzialności. Tajne spotkanie za kulisami z udziałem jedynie przewodniczących grup politycznych nie jest odpowiedzialnością" - powiedział.

 

Wiceprzewodnicząca komisji COVID-19, francuska europosłanka Michèle Rivasi z grupy Zielonych, powiedziała, że najwyżsi urzędnicy UE starają się "utrzymać to w rodzinie".

 

Inny członek komisji, Cristian Terheș z grupy ECR, powiedział: "Powodem, dla którego ta komisja COVID została stworzona, było dowiedzenie się, co się stało i dlaczego. Cóż, powinna przyjść i odpowiedzieć na pytania".

 

Oddzielny wniosek o odebranie lobbystom Pfizera dostępu do Parlamentu Europejskiego w odpowiedzi na odmowę stawienia się szefa tej firmy Alberta Bourli przed komisją COVID-19 został również odrzucony przez CoP w czwartek, jak podaje biuro Rivasiego.

Gruba sprawa


Posłowie z komisji COVID chcieli zapytać szefową Komisji o niezwykłą osobistą rolę, jaką odegrała w negocjacjach, które okazały się być największą jak dotąd umową UE w sprawie szczepionek. Umowa, której wartość szacuje się na 35 miliardów euro, jeśli zostanie w pełni zrealizowana, dotyczy 900 milionów dawek szczepionki BioNTech/Pfizer, z możliwością zakupu kolejnych 900 milionów.


Miliony tych samych dawek leżą teraz niewykorzystane w magazynach w całej UE i są skazane na wyrzucenie do śmietnika. Negocjatorzy desperacko próbują uzyskać ustępstwa od Pfizera, aby anulować lub zatrzymać niektóre z tych dostaw, z najwyraźniej niewielkim powodzeniem.


 zobacz też:

New York Times pozywa UE za sms-y von der Leyen z Pfizerem (altershot.tv)

 

Według doniesień New York Timesa, von der Leyen bezpośrednio wymieniała wiadomości tekstowe z dyrektorem generalnym Pfizera Albertem Bourlą, aby pomóc w wypracowaniu porozumienia w okresie poprzedzającym kontrakt, który został zamknięty w kwietniu 2021 roku. Ta sama amerykańska gazeta składa teraz pozew o upublicznienie tych wiadomości tekstowych.


Oliwy do ognia dolało ewentualne śledztwo Prokuratury Europejskiej w sprawie postępowania von der Leyen. W październiku organ ten ogłosił, że oficjalnie przygląda się negocjacjom w sprawie szczepionek, nie mówiąc jednak, czy to właśnie najwyższy urzędnik Komisji znajduje się na celowniku.


autorzy:

Carlo Martuscelli i Eddy Wax


źródło:

https://www.politico.eu/article/european-parliament-leaders-shield-von-der-leyen-from-scrutiny-over-pfizer-contract/

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Terminologia, której używamy w odniesieniu do leków, może być myląca

"Skuteczność i bezpieczeństwo" oraz "korzyści i ryzyko" związane z lekami to pojęcia wprowadzaj...

Pandemia jatrogenii: Włoskie protokoły...

Wciąż pojawiają się nowe szczegóły dotyczące śledztwa w Bergamo. Włosi zaczynają coraz bardziej...

Twierdzenie, że nie ma skutków ubocznych - to była przesada...

"To była przesada" takich słów użył Karl Lauterbach - niemiecki minister zdrowia, w poniedziałk...

Analiza Prawna: Propozycji zmian w Międzynarodowych Regulacjach Zdrowotnych (IHR)

Ta analiza proponowanych zmian może zachęcić osoby zaangażowane w procesy negocjacyjne w WHO do...

10 mitów opowiadanych przez ekspertów COVID - a teraz obalonych

W ostatecznym rozrachunku urzędnicy zdrowia publicznego aktywnie propagowali dezinformację, któ...

Digitalizacja sieci elektroenergetycznych: od orientacji na popyt do zarządzania popytem

Rząd niemiecki chce za pomocą nowej ustawy wspierać cyfryzację sieci elektroenergetycznych popr...

Przemysł samochodowy i dostawcy energii spierają się o racjonowanie energii elektrycznej

Już od dawna ostrzegano, że "zwrot energetyczny" położy kres bezpieczeństwu energetycznemu, któ...

Ulubienica środowisk lewicowo-liberalnych zwolniona z uniwersytetu za myślenie krytyczne

Uniwersytet w Bonn zwolnił Ulrike Guérot, która od 2021 roku była tam profesorem polityki europ...

Lewicowa krytyka pseudo-pandemii

Polityka pandemii musi być usytuowana w szerszym kontekście globalnych kryzysów finansowych. Ta...

Nowa Zelandia dotknięta cyklonem odsłania zagrożenia związane z bezgotówkowym społeczeństwem

Cyklon, który przeszedł przez NZ w zeszłym tygodniu, ujawnił zagrożenia związane z bezgotówkowy...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami