Szefowie PE blokują publiczną kontrolę von der Leyen ws kontraktu z Pfizerem

Szefowie Parlamentu Europejskiego blokują publiczną kontrolę von der Leyen pod kątem kontraktu z Pfizerem

 

Obawy o przejrzystość dotyczące roli przewodniczącej Komisji w negocjacjach będą rozpatrywane za zamkniętymi drzwiami.

 

Najwyższe szczeble Parlamentu Europejskiego zatrzasnęły drzwi przed publicznym przesłuchaniem przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen w sprawie jej osobistej roli w negocjowaniu wartego wiele miliardów euro kontraktu na szczepionki z firmą Pfizer.

 

W zeszłym miesiącu prawnicy ze specjalnej komisji Parlamentu ds. COVID-19 zaproponowali, aby zaprosić von der Leyen do udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące największej unijnej umowy na szczepionki, podpisanej w szczytowym momencie pandemii. To właśnie w okresie poprzedzającym zawarcie tego kontraktu, według doniesień, wymieniała ona wiadomości tekstowe z dyrektorem generalnym firmy Pfizer, Albertem Bourlą.

 

Jednak na czwartkowym zamkniętym spotkaniu Konferencji Przewodniczących (CoP) - w skład której wchodzą szefowie wszystkich grup politycznych i przewodniczący Parlamentu - przywódcy odrzucili wniosek o przeprowadzenie publicznego grillowania. Zamiast tego zdecydowali się poprosić von der Leyen, by w przyszłości odpowiedziała na pytania prywatnie, rozwadniając zaproszenie do niemal niczego.

 

"Uzgodniono, że CoP będzie mógł podnieść ... obawy [parlamentarnej komisji COVID-19] podczas kolejnego regularnego spotkania z przewodniczącym Komisji" - powiedział urzędnik UE znający poufne rozmowy.

 

To ironiczny zwrot, biorąc pod uwagę, że kontrowersje wokół negocjacji von der Leyen z Pfizerem skupiały się właśnie na braku przejrzystości. Teraz wszelkie rozmowy, które w końcu się odbędą, będą miały miejsce w obecności wysoko postawionych europosłów i poza zasięgiem opinii publicznej.

 

Obecny na sali poseł Europejskiej Partii Ludowej(EPP) Siegfried Mureșan odrzucił sugestię, że grupa chroni von der Leyen - również powiązaną z EPP - jako "wnioskowanie w poszukiwaniu argumentu".

 

"Szeroki konsensus był taki, że jesteśmy w dialogu z nią [i] to powinno być kontynuowane w formatach, które działały do tej pory i które ustaliliśmy" - powiedział POLITICO.

 

Odpowiedzialność ... lub nie

 

Decyzja jest porażką specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego COVID-19, kierowanej przez belgijską socjalistyczną europosłankę Kathleen Van Brempt, która naciskała na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertę Metsolę w sprawie zaproszenia von der Leyen. Padło wiele różnych pomysłów na to, jak przewodnicząca Komisji mogłaby stawić się na spotkanie, od publicznej sesji przed komisją po wspólne przesłuchanie w ramach Konferencji Przewodniczących.

 

Jednak według rzecznika Van Brempta, jego własna grupa S&D poparła dążenie do tego, aby dyskusje odbywały się tylko za zamkniętymi drzwiami w Komitecie Kolegialnym. Renew Europe, trzecia co do wielkości siła, również podzieliła stanowisko EPP i S&D.

 

Dwie grupy - prawicowa grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz skrajnie prawicowe grupy Tożsamość i Demokracja - naciskały na większą odpowiedzialność von der Leyen, żądając, aby albo przemawiała na pełnym posiedzeniu plenarnym, albo przed specjalnym panelem COVID.

 

A po spotkaniu rzecznik grupy Lewicy powiedział: "To dobrze, że przyszła porozmawiać o tym w CoP, ale uważamy, że Parlament powinien mieć również publiczne przesłuchanie z VDL w tej sprawie, a nie tylko Konferencję Przewodniczących".

 

Reakcja europosłów z komisji COVID-19, która teraz zostanie całkowicie wycięta, jest jasna: nie są zadowoleni.

 

Holenderski europoseł Robert Roos, koordynator komisji COVID z ramienia grupy ECR, nazwał to "haniebną decyzją".

 

"Von der Leyen wynegocjowała wielomiliardową umowę z pieniędzy unijnych podatników. Jako Parlament Europejski powinniśmy być w stanie pociągnąć ją do odpowiedzialności. Tajne spotkanie za kulisami z udziałem jedynie przewodniczących grup politycznych nie jest odpowiedzialnością" - powiedział.

 

Wiceprzewodnicząca komisji COVID-19, francuska europosłanka Michèle Rivasi z grupy Zielonych, powiedziała, że najwyżsi urzędnicy UE starają się "utrzymać to w rodzinie".

 

Inny członek komisji, Cristian Terheș z grupy ECR, powiedział: "Powodem, dla którego ta komisja COVID została stworzona, było dowiedzenie się, co się stało i dlaczego. Cóż, powinna przyjść i odpowiedzieć na pytania".

 

Oddzielny wniosek o odebranie lobbystom Pfizera dostępu do Parlamentu Europejskiego w odpowiedzi na odmowę stawienia się szefa tej firmy Alberta Bourli przed komisją COVID-19 został również odrzucony przez CoP w czwartek, jak podaje biuro Rivasiego.

Gruba sprawa


Posłowie z komisji COVID chcieli zapytać szefową Komisji o niezwykłą osobistą rolę, jaką odegrała w negocjacjach, które okazały się być największą jak dotąd umową UE w sprawie szczepionek. Umowa, której wartość szacuje się na 35 miliardów euro, jeśli zostanie w pełni zrealizowana, dotyczy 900 milionów dawek szczepionki BioNTech/Pfizer, z możliwością zakupu kolejnych 900 milionów.


Miliony tych samych dawek leżą teraz niewykorzystane w magazynach w całej UE i są skazane na wyrzucenie do śmietnika. Negocjatorzy desperacko próbują uzyskać ustępstwa od Pfizera, aby anulować lub zatrzymać niektóre z tych dostaw, z najwyraźniej niewielkim powodzeniem.


 zobacz też:

New York Times pozywa UE za sms-y von der Leyen z Pfizerem (altershot.tv)

 

Według doniesień New York Timesa, von der Leyen bezpośrednio wymieniała wiadomości tekstowe z dyrektorem generalnym Pfizera Albertem Bourlą, aby pomóc w wypracowaniu porozumienia w okresie poprzedzającym kontrakt, który został zamknięty w kwietniu 2021 roku. Ta sama amerykańska gazeta składa teraz pozew o upublicznienie tych wiadomości tekstowych.


Oliwy do ognia dolało ewentualne śledztwo Prokuratury Europejskiej w sprawie postępowania von der Leyen. W październiku organ ten ogłosił, że oficjalnie przygląda się negocjacjom w sprawie szczepionek, nie mówiąc jednak, czy to właśnie najwyższy urzędnik Komisji znajduje się na celowniku.


autorzy:

Carlo Martuscelli i Eddy Wax


źródło:

https://www.politico.eu/article/european-parliament-leaders-shield-von-der-leyen-from-scrutiny-over-pfizer-contract/

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Tylko nie córka! Brak kobiet w Azji i jego następstwa.

Żeby zrozumieć teraźniejszość, trzeba znać przeszłość. Efekty działań takich grup jak Fundacja ...

AAPS: Maski nie zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusów oddechowych, powodują szkody i naruszają prawo do świadomej zgody

Zalecenia i nakazy rządowe dotyczące zakrywania twarzy były sprzeczne, przekazywane opinii publ...

Lasy nie są już naszymi klimatycznymi przyjaciółmi

Kanadyjskie pożary spaliły w tym roku obszar większy niż 104 z 195 krajów świata. Dwutlenek węg...

Czy czerwone mięso będzie obciążone podatkiem od emisji CO2?

Wywiad z Erikiem Lambinem, głównym doradcą naukowym Komisji Europejskiej, na temat konsensusu n...

Akta Vax-Gene: Czy organy regulacyjne zatwierdziły konia trojańskiego?

Czy organy regulacyjne nie wywiązały się ze swojego obowiązku ochrony ludzi, czy były współwinn...

Władze Londynu naciskały na zmianę niekorzystnego dla ULEZ badania

Zastępca Sadiqa Khana wezwała naukowców do zmiany badania Lancet, które wykazało, że londyńska ...

Wyrok w sprawie utajnienia szczepionki Covid-19 - zwycięstwem demokracji

Sąd Najwyższy w Pretorii orzekł wczoraj na korzyść Health Justice Initiative, że Minister i Dep...

Federalne "Wizje hiperpołączonego świata"

"Karta inteligentnego miasta - Zrównoważone kształtowanie transformacji cyfrowej w gminach" opi...

Bawarscy sędziowie: kwarantanna spowodowana koronawirusem niezgodna z prawem

Podczas pandemii koronawirusa każda osoba wjeżdżająca do Bawarii z obszaru ryzyka została podda...

Zmiany klimatu nie podpaliły świata

W 2022 r., ostatnim roku, za który dostępne są kompletne dane, świat osiągnął nowy rekordowo ni...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami