Niemieckie protokoły pandemiczne: rząd obawia się o "życie i zdrowie" swoich ekspertów

W obawie o ekspertów ds. koronawirusa i nadwyrężenie stosunków z Chinami: niemiecki rząd nie chce ujawnić zredagowanych fragmentów protokołów. Co na to sąd?


Niemiecki rząd i jego prawnicy chcą za wszelką cenę zapobiec publikacji protokołów Rady Ekspertów ds. Koronawirusa w całkowicie nieredagowanym brzmieniu. Na poniedziałkową rozprawę w berlińskim Sądzie Administracyjnym przyszło nie mniej niż czterech prawników, którzy rozpatrywali pozew dotyczący tej właśnie publikacji. Powód, lekarz Christian Haffner, chce walczyć w sądzie o maksymalną przejrzystość: Wszystkie protokoły, wszystkie nieredagowane, ze wszystkimi nazwiskami, ze wszystkimi oświadczeniami, ze wszystkimi ocenami i zaleceniami wydanymi przez Radę Rządu Federalnego pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholza. Wyrok nie został jeszcze wydany, ale podczas procesu stało się jasne, że powietrze staje się coraz gęstsze dla niemieckiego rządu i jego zespołu prawnego.


zobacz też:

Należy zwiększyć ocenę ryzyka

Musimy znaleźć model zapewniający zgodność

Chińska kampania promująca "Globalny Lockdown"


W szczególności chodziło o to, w jaki sposób redakcje poszczególnych fragmentów zostały konkretnie uzasadnione. Odpowiedzialny sędzia podzielił redakcje na trzy jednostki.

 


"Ochrona stosunków międzynarodowych"


Pierwsza sekcja dotyczy fragmentów, które zostały zredagowane z myślą o możliwych zakłóceniach polityki zagranicznej z krajami takimi jak Chiny. Sąd został poinformowany, że chodziło o "ochronę stosunków międzynarodowych". Wspomniano między innymi o fragmencie, w którym Rada Ekspertów przedstawiła "ocenę działań Chin w czasie pandemii" - fragment ten został całkowicie zaciemniony. Zespół prawny rządu niemieckiego wyjaśnił, że Chiny uznałyby to oświadczenie za "oficjalne oświadczenie" rządu niemieckiego i że w konsekwencji obciążyłoby to "stosunki z Chinami".


Wspomniano, że oprócz Chin, rolę odegrały również fragmenty dotyczące ocen i oświadczeń w sprawie Ukrainy, ale nie podano dalszych szczegółów. W tym przypadku sędzia wskazał, że z prawnego punktu widzenia widzi pewną legalność redakcji - jednak nie podjął ostatecznej decyzji.


"Zagrożenie dla życia i zdrowia" członków Rady Ekspertów


Druga sesja dotyczyła redakcji "nazwisk ekspertów i gości" Rady. Chociaż wiadomo, kto zasiadał w Radzie Ekspertów, w protokołach z wielu oświadczeń zaciemniono, kto dokładnie złożył każde oświadczenie. Prawnicy niemieckiego rządu argumentują, że mogłoby istnieć "zagrożenie dla życia i zdrowia" poszczególnych członków, gdyby wypowiedzi można było przypisać konkretnym osobom. Prawnik Patrick Heinemann, który reprezentuje lekarza Haffnera, argumentował z kolei, że jego klient uznał za niezadowalające, jeśli nie może odnieść się do krytyki zawodowej jako lekarz w sposób ukierunkowany w sensie dyskursu naukowego.


Oświadczenie członka Rady Hendrika Streecka wywołało zaskoczenie w tym kontekście. Powiedział on Haffnerowi i jego prawnikowi w niedzielę w odniesieniu do usunięcia jego nazwiska: "Nie, nie zostałem jeszcze zapytany, czy moje nazwisko może zostać usunięte z protokołu Rady Ekspertów. Ale nie miałbym nic przeciwko temu".


W tym kontekście sędzia chciał dowiedzieć się od prawników rządowych, dlaczego nie zapytano poszczególnych członków rady. Odpowiedź, która została udzielona raczej nieprzejrzyście i zawierała różnego rodzaju akapity, nie usatysfakcjonowała sędziego. Zapowiedział, że najprawdopodobniej nakaże przesłuchanie poszczególnych członków, zanim podejmie decyzję o żądanym usunięciu.


Oceny Rady ds. Koronawirusa dotyczące szczepionek


Trzeci punkt dotyczył szczepionek i leków związanych z koronawirusem. W uzasadnieniu rządu federalnego stwierdzono między innymi, że "nazwy producentów farmaceutycznych, preparatów farmaceutycznych (leków lub szczepionek) lub źródeł zaopatrzenia w leki mogą zostać utajnione", ponieważ "ujawnienie takich informacji może "pogorszyć gospodarcze warunki ramowe Republiki Federalnej Niemiec w zakresie zamówień na szczepionki i leki, a tym samym interesy fiskalne rządu federalnego w transakcjach gospodarczych".


I dalej: "W związku z tym ujawnienie informacji na temat ocen Rady Ekspertów ds. Koronawirusa dotyczących producentów farmaceutycznych, preparatów farmaceutycznych i źródeł dostaw może prowadzić do niekorzystnych sytuacji w przyszłych zamówieniach na szczepionki, na przykład poprzez narzuty cenowe producentów farmaceutycznych, których preparaty zostały ocenione przez Radę Ekspertów ds. Koronawirusa jako bardziej skuteczne niż preparaty innych producentów farmaceutycznych." Dlatego też "ujawnienie informacji znacznie osłabiłoby pozycję negocjacyjną Republiki Federalnej Niemiec w odniesieniu do zamówień na szczepionki i leki, które są zamawiane centralnie".


Również w tym przypadku początkowo wiele dyskutowano na podstawie poszczególnych ustępów. Podsumowując argumenty dotyczące tych redakcji, sędzia powiedział: "Po prostu nie jestem przekonany".


Podsumowując, po przeprowadzeniu oceny na miejscu sąd skłania się ku nakazaniu odsłonięcia redakcji w przypadku redakcji dotyczących szczepionek i producentów farmaceutycznych. W przypadku przypisania, członków Rady do złożonych oświadczeń, w obecnej sytuacji jest prawdopodobne, że odpowiednie osoby nie zostały jeszcze przesłuchane. W poniedziałek sąd uznał, że redakcje, których ujawnienie mogłoby pogorszyć stosunki międzynarodowe z innymi krajami (w tym przypadku skupiono się na Chinach), są prawnie uzasadnione - nie chcąc się jednak angażować.


Wyrok w ciągu najbliższych 14 dni


Po tym, jak prawnik powoda po raz kolejny dał do zrozumienia, że jego klient nie jest gotowy na kompromis, w którym na przykład nazwiska zostałyby ujawnione, ale rezygnując z usunięcia redakcji w innych miejscach, sędzia powiedział, że nie wyda wyroku w najbliższy poniedziałek.


Sędzia wyda wyrok w ciągu najbliższych kilku dni, a następnie prześle go na piśmie powodowi (lekarzowi Haffnerowi) i pozwanemu (rządowi Niemiec) w ciągu najbliższych 14 dni. Dopiero wtedy okaże się, czy - a jeśli tak, to które - fragmenty mogą pozostać zaciemnione. Doktor Christian Haffner zapowiedział już w tej sprawie: "Na pewno się nie wycofam. Chcemy zapewnić przejrzystość. Jeśli to konieczne, przejdziemy do następnej instancji".


autor:

Philippe Debionne


źródło:

https://www.schwaebische.de/politik/geheime-corona-protokolle-regierung-fuerchtet-um-leib-und-leben-ihrer-experten-2522316

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Wezwana do sądu EPL nieobecna na przesłuchaniu w sprawie drugiej kadencji Ursuli von der Leyen

Europejska Partia Ludowa nie stawiła się w piątek (21 czerwca) na rozprawie sądowej w Brukseli ...

UK: Potrzebujemy amnestii w sprawie kar nałożonych podczas pandemii

Sir Robert Buckland, który nadzorował system sądowniczy podczas pandemii, chce czystego konta d...

Megakonstelacje satelitów mogą zagrozić odbudowie dziury ozonowej

Spalające się w atmosferze satelity pozostawiają po sobie cząsteczki tlenku glinu, które uszkad...

UK testuje system nadzoru wizyjnego wspomaganego przez AI od Amazona

Tysiące osób wsiadających do pociągów w UK prawdopodobnie miało skanowane twarze przez oprogram...

Jeremy Clarkson: Zero netto czy bezpieczeństwo żywnościowe?

"W ciągu jednego dnia ja i mój traktor produkujemy więcej gazów cieplarnianych niż Indie, Brazy...

Najpoważniejsze oszustwo w niemieckiej polityce ochrony klimatu

Niemieccy kierowcy finansowali z opłat projekty klimatyczne za granicą, które prawdopodobnie na...

WSJ: Zalew fałszywej nauki wymusza zamknięcie wielu czasopism

Fałszywe badania zalały wydawców czołowych czasopism naukowych, prowadząc do tysięcy wycofań i ...

Należy uwolnić pełną władzę rządu

Protokoły RKI zostały w dużej mierze utajnione. Co zatem kryje się za aktualizacją oceny ryzyka...

Niemieckie protokoły pandemiczne: rząd obawia się o "życie i zdrowie" swoich ekspertów

W obawie o ekspertów ds. koronawirusa i nadwyrężenie stosunków z Chinami: niemiecki rząd nie ch...

Włoskie lokalne władze zdrowotne muszą wypłacić odszkodowanie zawieszonemu pracownikowi służby zdrowia

Sensacyjny wyrok w Bolzano: lokalny urząd ds. zdrowia musi wypłacić odszkodowanie w wysokości p...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami