Mikroplastik z masek w płucach - badanie

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało obecność cząsteczek mikroplastiku - obecnych w wielu maskach C19 - w tkance płucnej 11 z 13 pacjentów poddanych zabiegom chirurgicznym.

https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2022.154907


Najczęstszymi substancjami obecnymi w płucach były polipropylen (PP) i politereftalan etylenu (PET).


Mikroskopijne fragmenty i włókna plastiku zostały odkryte przez naukowców ze Szkoły Medycznej Hull York w Wielkiej Brytanii. Niektóre z włókien miały długość dwóch milimetrów - u pacjentów poddanych operacji zmniejszenia płuca lub operacji raka płuca, od których pobrano próbki tkanki płucnej.


Plastikowy pył i mikroskopijne odłamki składają się z tych samych tworzyw sztucznych, które są używane do produkcji wszechobecnych masek chirurgicznych noszonych przez setki milionów ludzi na całym świecie, co zostało nakazane przez rządy w ramach próby powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa C19.

Materiałem najczęściej używanym do produkcji tych masek jest PP - tkanina PP jest wykonana z "termoplastycznego" polimeru, co oznacza, że jest łatwa w obróbce i kształtowaniu w wysokich temperaturach.

Streszczenie graficzne https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2022.154907


Niebieskie maski chirurgiczne mogą być również wykonane z polistyrenu, poliwęglanu, polietylenu lub poliestru - wszystkie te rodzaje tkanin są pochodnymi polimerów termoplastycznych.


Jednorazowe niebieskie maski można znaleźć na prawie każdej ulicy w krajach rozwiniętych, po tym jak dwa lata obowiązywania rozporządzenia C19 nakazały noszenie masek przez większość czasu w pomieszczeniach zamkniętych. Obowiązkowi noszenia masek podlegali zdrowi dorośli, dzieci, osoby z obniżoną odpornością i osoby starsze.


W marcu po raz pierwszy wykryto mikroplastik w ludzkiej krwi, co świadczy o tym, że cząsteczki te mogą przemieszczać się w ludzkim ciele i osadzać się w organach. Wpływ tego zjawiska na zdrowie nie został jeszcze określony.


Cząstki plastiku mniejsze niż 20 mikrometrów, które są zbyt małe, by można je było dostrzec gołym okiem, mogą przenikać przez błonę komórkową i gromadzić się w tkankach. Wcześniejsze badania wykazały obecność mikroplastiku w ludzkim jelicie grubym, kale, tkance łożyskowej, ludzkiej krwi, a ostatnio także w płucach.


Dr Fransien van Dijk, badacz z Uniwersytetu w Groningen, w prezentacji na konferencji Plastic Health Summit 2019 wyjaśnia: "Tekstylia odzieżowe uwalniają do środowiska mikro- i nanowłókna. [...] [W] domu, w którym mieszkasz, gromadzi się około 20 kilogramów kurzu [rocznie], [z czego] sześć kilogramów [to] włókna mikroplastikowe, a ponieważ większość czasu spędzasz w pomieszczeniach zamkniętych, oznacza to, że narażenie jest dość duże."


Wykazano, że narażenie na mikroplastik powoduje stany zapalne, śmierć komórek i uszkodzenia DNA u zwierząt laboratoryjnych i w hodowlach komórkowych. Istnieją obawy, że toksyczność dla komórek ludzkich spowodowana wdychaniem włókien mikroplastikowych może zależeć od rodzaju tworzywa sztucznego, poziomu narażenia, kształtu i wielkości cząstek, zaabsorbowanych zanieczyszczeń oraz wymywania dodatków obecnych w tworzywach sztucznych.


"Próbki mikroplastików (MP) unoszących się w powietrzu pobierano na całym świecie, a wiadomo, że ich stężenie wzrasta w obszarach o dużej populacji ludzkiej i aktywności, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych. Odnotowano również objawy oddechowe i choroby w następstwie narażenia na zawodowe poziomy MP w środowisku przemysłowym" - stwierdzono w badaniu brytyjskim. "W sumie w 11 z 13 próbek tkanki płucnej zidentyfikowano 39 MP... Wyniki te potwierdzają, że wdychanie jest drogą narażenia na środowiskowe MP, a charakterystyka rodzajów i poziomów może teraz posłużyć do określenia realistycznych warunków eksperymentów laboratoryjnych w celu określenia wpływu na zdrowie."


"Nie spodziewaliśmy się znaleźć największej liczby cząstek w dolnych regionach płuc, ani cząstek o rozmiarach, które znaleźliśmy" - powiedziała Laura Sadofsky, z Hull York Medical School w Wielkiej Brytanii, starsza autorka badania. "Jest to zaskakujące, ponieważ drogi oddechowe są węższe w dolnych partiach płuc i spodziewalibyśmy się, że cząstki o tych rozmiarach zostaną odfiltrowane lub uwięzione, zanim dotrą tak głęboko".

Obrazy MP zidentyfikowanych w próbkach tkanki ludzkich płuc. A, B, C i D = (A = PET) (B = PUR) (C = żywica) (D = PAN).

E i F = MP zidentyfikowane w ślepych próbkach. (E = PS) (F = PP).  https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2022.154907

 

"Dane te stanowią ważny postęp w dziedzinie zanieczyszczenia powietrza, mikroplastików i zdrowia ludzkiego" - powiedziała.

 

W badaniach wykorzystano próbki zdrowej tkanki płucnej pobrane obok obszaru płuca przeznaczonego do operacji. Analizowano cząsteczki o wielkości zaledwie 0,003 mm i stosowano spektroskopię do identyfikacji rodzajów tworzyw sztucznych.

 

Użyto również próbek kontrolnych, aby określić poziom zanieczyszczenia tła. Badanie zostało przyjęte do publikacji w czasopiśmie Science of the Total Environment.

 

W próbkach znaleziono 12 rodzajów mikroplastiku.

 

Cztery mikroplastiki występujące w największych ilościach to:

  •     polipropylen (PP): występujący w dywanach, odzieży, tworzywach sztucznych stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym
  •     politereftalan etylenu (PET): obecny w odzieży, pojemnikach na napoje i żywność
  •     żywica: składnik powłok ochronnych i farb
  •     polietylen (PE): składnik opakowań na żywność, pojemników na mleko, zabawek i butelek na detergenty 


Chris Schaefer jest specjalistą ds. respiratorów i ekspertem ds. szkoleń stacjonarnych mieszkającym w Edmonton, Alta. Od ponad 20 lat uczy i przeprowadza testy dopasowania respiratorów w swojej firmie, SafeCom Training Services Inc. Do jego klientów należą departamenty rządowe, wojsko kanadyjskie, służba zdrowia stanu Alberta, instytucje edukacyjne i przemysł prywatny. Schaefer jest autorem publikacji i uznanym autorytetem w dziedzinie masek i filtrów oddechowych.

 

Western Standard zapytał Schaefera, czy uważa, że maski chirurgiczne tego typu, jakich używają miliony Kanadyjczyków i ludzi na całym świecie, stwarzają znaczące ryzyko wdychania mikroplastiku przez same maski. Na wstępie Schaefer wyjaśnił, że osłona twarzy, którą powszechnie określa się mianem "maski", w rzeczywistości wcale nią nie jest.

Maska pod mikroskopem. Zdjęcie E.P. Vicenzi/Smithsonian's Museum Conservation Institute and NIST

 

Schaefer określa osłony twarzy C19 jako "bariery oddechowe".

 

"To, co zostało nakazane w szpitalach i wśród ogółu społeczeństwa poprzez cały ten program C19, to nie są maski. Nie spełniają one prawnej definicji [maski]" - powiedział Shaefer. "Maska [właściwa] ma zaprojektowane otwory oddechowe przed ustami i nosem, aby zapewnić łatwe i bezwysiłkowe oddychanie. Przegroda oddechowa jest zamknięta zarówno nad ustami, jak i nad nosem. W ten sposób wychwytuje ona wydychany dwutlenek węgla i zmusza do ponownego wdychania go, co powoduje zmniejszenie ilości wdychanego tlenu i nadmierne wydzielanie dwutlenku węgla. Ich noszenie nie jest więc bezpieczne".

 

Schaefer był stanowczy, gdy zapytano go, czy uważa, że maski chirurgiczne będące w powszechnym użyciu są źródłem wdychanych mikroplastików.

 

"Jeśli chodzi o to, czy mogą one powodować wdychanie włókien polipropylenowych, które są używane do ich produkcji, oraz syntetycznych polimerów, które są używane do filtracji w tych urządzeniach - absolutnie. Weź nożyczki i rozetnij jedno z nich. Można zauważyć, że pomiędzy dwiema głównymi osłonami, które zamykają urządzenie, odrywają się luźne włókna. Odrywają się one od osłony w wyniku normalnego zużycia i poruszenia podczas zakładania i zdejmowania" - powiedział Schaefer.

 

"Ciepło i wilgoć, które pochłaniają, powodują degradację tych włókien i ich mniejsze rozdrobnienie. Bez wątpienia ludzie wdychają [cząsteczki mikroplastiku]. Przez ostatnie dwa lata bardzo obszernie pisałem o zagrożeniach związanych z tymi barierami oddechowymi, przez ostatnie dwa lata rozmawiałem z naukowcami [i innymi] ludźmi o tym, że ludzie wdychają włókna. Jeśli po ich założeniu masz wrażenie, że dostałeś odrobinę kociej sierści lub masz jakiekolwiek podrażnienie w tylnej części gardła" - powiedział Schrieffer. "Oznacza to, że wdychasz włókna".

 

Schaefer powiedział, że będziemy musieli poczekać, aby zobaczyć długoterminowe skutki wdychania mikroplastików z masek.

 

"Wiemy więc, że ludzie wdychają włókna. Jakie będzie ryzyko, jakie będą skutki - to może być wszystko - ale na pewno może to spowodować zapalenie płuc i całego ciała. Absolutnie" - powiedział Schaefer.

 

"To nie jest normalne. Każdy, kto w normalnych warunkach byłby narażony na kontakt z jakimikolwiek polimerami syntetycznymi lub włóknami polipropylenowymi [w środowisku pracy], musiałby nosić zatwierdzoną ochronę dróg oddechowych. Te bariery oddechowe nie są respiratorami. Włókna te rozpadają się do wielkości od 0,2 mm, a duże mają 5 mm. Tak więc są całkowicie wdychalne, rozpadają się na bardzo małe kawałki, a jak to wpłynie na funkcjonowanie płuc i przeciążenie organizmu toksynami, dowiemy się dopiero za kilka lat".

 

Dr Osita Onugha, torakochirurg i adiunkt torakochirurgii w Saint John's Cancer Institute w Providence Saint John's Health Center w Santa Monica w Kalifornii, powiedział serwisowi Medical News Today, że implikacje związane z mikroplastikiem w płucach są nieznane, biorąc pod uwagę naszą obecną wiedzę na temat tego typu zanieczyszczeń, ale nie mogą być dobre.

 

"Prawdziwe pytanie brzmi: co robi to coś w organizmie [...]? Organizm nie lubi rzeczy, które wywołują stan zapalny [...] i rzeczy, które są obce [jak tworzywa sztuczne]. Jeśli więc prowadzi to do przewlekłego stanu zapalnego, to właśnie tam mogą pojawić się problemy, które będą się rozwijać latami" - powiedział Onugha.

 

Jak donosi MNT, dr Onugha powiedział, że dalsze badania powinny dotyczyć tego, czy mikroplastiki w płucach mogą prowadzić do zapalnej choroby płuc lub raka. Dodał, że powinno być ono przeprowadzone na dużej populacji, aby określić "przyczynę i skutek".

 

tekst na podstawie westernstandardonline.com, thefreethoughtproject.com, medicalnewstoday.com

 

źródła:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969722020009

https://westernstandardonline.com/2022/04/study-shows-microplastics-found-in-covid-masks-present-in-patients-lungs/

https://thefreethoughtproject.com/study-shows-most-people-now-have-microplastics-found-in-disposable-masks-in-their-lungs/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323428#Salt-of-the-earth

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Tylko nie córka! Brak kobiet w Azji i jego następstwa.

Żeby zrozumieć teraźniejszość, trzeba znać przeszłość. Efekty działań takich grup jak Fundacja ...

AAPS: Maski nie zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusów oddechowych, powodują szkody i naruszają prawo do świadomej zgody

Zalecenia i nakazy rządowe dotyczące zakrywania twarzy były sprzeczne, przekazywane opinii publ...

Lasy nie są już naszymi klimatycznymi przyjaciółmi

Kanadyjskie pożary spaliły w tym roku obszar większy niż 104 z 195 krajów świata. Dwutlenek węg...

Czy czerwone mięso będzie obciążone podatkiem od emisji CO2?

Wywiad z Erikiem Lambinem, głównym doradcą naukowym Komisji Europejskiej, na temat konsensusu n...

Akta Vax-Gene: Czy organy regulacyjne zatwierdziły konia trojańskiego?

Czy organy regulacyjne nie wywiązały się ze swojego obowiązku ochrony ludzi, czy były współwinn...

Władze Londynu naciskały na zmianę niekorzystnego dla ULEZ badania

Zastępca Sadiqa Khana wezwała naukowców do zmiany badania Lancet, które wykazało, że londyńska ...

Wyrok w sprawie utajnienia szczepionki Covid-19 - zwycięstwem demokracji

Sąd Najwyższy w Pretorii orzekł wczoraj na korzyść Health Justice Initiative, że Minister i Dep...

Federalne "Wizje hiperpołączonego świata"

"Karta inteligentnego miasta - Zrównoważone kształtowanie transformacji cyfrowej w gminach" opi...

Bawarscy sędziowie: kwarantanna spowodowana koronawirusem niezgodna z prawem

Podczas pandemii koronawirusa każda osoba wjeżdżająca do Bawarii z obszaru ryzyka została podda...

Zmiany klimatu nie podpaliły świata

W 2022 r., ostatnim roku, za który dostępne są kompletne dane, świat osiągnął nowy rekordowo ni...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami