Liczba dzieci hospitalizowanych z powodu COVID jest zawyżona

Nowe badania sugerują, że liczba dzieci hospitalizowanych z powodu COVID jest zawyżona

 

Zgłoszona liczba hospitalizacji z powodu COVID-19, jeden z podstawowych wskaźników do śledzenia ciężkości pandemii koronawirusa, została rażąco zawyżona w przypadku dzieci w kalifornijskich szpitalach, wynika z dwóch prac badawczych opublikowanych w środę. Prace, obie opublikowane w czasopiśmie Hospital Pediatrics, odkryły, że hospitalizacje pediatryczne dla COVID-19 były zawyżone o co najmniej 40 procent, niosąc potencjalne implikacje dla ogólnokrajowych danych.

Dr Monica Gandhi, specjalista chorób zakaźnych na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco i Amy Beck, profesor nadzwyczajny pediatrii, również na UCSF, napisały komentarz dla Hospital Pediatrics, który towarzyszył obu badaniom. Napisały: "Podsumowując, badania te podkreślają znaczenie wyraźnego rozróżnienia pomiędzy dziećmi hospitalizowanymi z SARS-CoV-2 wykrytym podczas uniwersalnych testów a tymi hospitalizowanymi z powodu choroby COVID-19." Badania pokazują, jak stwierdzają autorki, że zgłoszone wskaźniki hospitalizacji "znacznie przeszacowują prawdziwe obciążenie chorobą COVID-19 u dzieci." Gandhi wyjaśniła Intelligencer, że podczas gdy badania były prowadzone z danymi z kalifornijskich szpitali, "nie ma powodu, aby sądzić, że te ustalenia będą wyłączne dla Kalifornii. Ten rodzaj retrospektywnego przeglądu wykresów prawdopodobnie ujawni te same ustalenia w całym kraju."

 

Implikacje ustaleń tych dwóch badań są ogromnie ważne, ponieważ raporty o hospitalizacjach pediatrycznych regularnie trafiały na pierwsze strony gazet w ciągu ostatniego roku, znacznie wpływając na publiczne postrzeganie zagrożeń dla dzieci. Niezliczona liczba rodziców nie pozwalała dzieciom na naukę w szkole lub ograniczała spotkania z dziećmi i inne zajęcia z obawy, że ich dzieci zostaną zarażone i poważnie zachorują. Liczba hospitalizacji dzieci już wcześniej była niezwykle niska w porównaniu z dorosłymi - w szczytowym momencie pandemii tej zimy była ona około dziesięciokrotnie niższa niż w przypadku osób w wieku 18-49 lat i 77 razy niższa niż w przypadku osób w wieku 65 lat i starszych. Jednak zmniejszenie liczby hospitalizacji pediatrycznych o prawie połowę jest uderzającą różnicą, która sprawia, że rzeczywiste wskaźniki są znikome. Dane dotyczące hospitalizacji pediatrycznych w badaniu COVID-19 wpływają również na politykę w zakresie otwierania szkół i wytycznych, zaleceń dotyczących organizacji obozów i innych decyzji politycznych. Gandhi i Beck w swoim komentarzu zauważyli: "Dzieci bardzo ucierpiały z powodu polityki, która sprawiła, że szkoły i obiekty rekreacyjne są dla nich zamknięte, a obciążenie to było największe w przypadku dzieci o niskich dochodach i uczących się języka angielskiego."

W pierwszym z badań, przeprowadzonym w szpitalu dziecięcym w północnej Kalifornii, wśród 117 pacjentów pediatrycznych SARS-CoV2-dodatnich hospitalizowanych między 10 maja 2020 r. a 10 lutego 2021 r., autorzy stwierdzili, że 53 z nich (lub 45 procent) "jest mało prawdopodobne, aby były spowodowane przez SARS-CoV-2."  Powody przyjęcia do szpitala dla tych "mało prawdopodobnych" pacjentów obejmowały operacje, leczenie raka, epizod psychiatryczny, problemy urologiczne i różne infekcje, takie jak zapalenie tkanki łącznej, wśród innych diagnoz. Badanie wykazało również, że 46 (lub 39,3 procent) pacjentów zakodowanych jako SARS-CoV2 pozytywnych było bezobjawowych. Innymi słowy, pomimo pozytywnego wyniku badania pacjentów na obecność wirusa w ramach powszechnych badań przesiewowych w szpitalu, objawy COVID-19 były nieobecne, a zatem nie był to powód hospitalizacji. W każdym przypadku, gdy związek między dodatnim wynikiem testu na obecność SARS-CoV2 a przyczyną przyjęcia do szpitala był niepewny, autorzy błędnie sklasyfikowali go jako "prawdopodobny".

W drugim badaniu, przeprowadzonym w piątym co do wielkości szpitalu dziecięcym w kraju, spośród 146 rekordów wymieniających pacjentów jako pozytywnych dla SARS-CoV-2 od 1 maja 2020 r. do 30 września 2020 r., autorzy sklasyfikowali 58 (40 procent) jako mających "przypadkową" diagnozę, co oznacza, że nie było dokumentacji objawów COVID-19 przed hospitalizacją. Podobnie jak w pierwszym badaniu i co było typowe w całym kraju, w tym szpitalu wdrożono powszechne testowanie pacjentów hospitalizowanych w kierunku SARS-CoV-2. Przykładem przypadkowo dodatnich pacjentów z SARS-CoV-2 są ci, którzy trafili do szpitala z powodu złamań. Pacjenci, u których mogły wystąpić objawy COVID-19, ale którzy mieli wyraźnie udokumentowaną alternatywną przyczynę ich wystąpienia, jak np. dziecko z bólem brzucha i gorączką, które uznano za związane z ropniem jamy brzusznej, również zostali uznani za przypadkowo zdiagnozowanych. W badaniu sklasyfikowano 68 pacjentów, czyli 47 procent, jako "potencjalnie objawowych", co zostało zdefiniowane, gdy "COVID-19 nie był głównym powodem przyjęcia tych pacjentów, a sam COVID-19 nie wymagał bezpośrednio hospitalizacji bez stanu towarzyszącego." Przykładem takich pacjentów były osoby z ostrym zapaleniem wyrostka robaczkowego, ponieważ ten stan obejmuje objawy żołądkowo-jelitowe, które mogą również występować w COVID-19.


Z pewnością, istnieją inne skutki COVID-19 u dzieci, które są niezależne od hospitalizacji. Jednak badania te dostarczają krytycznego spojrzenia retrospektywnego na to, jak zgłoszone wskaźniki hospitalizacji dzieci z COVID-19 wzmocniły wrażenie prawdziwego zakresu wpływu wirusa na dzieci. Co więcej, wyniki badań pojawiają się w momencie, gdy rodzice zaczęli szczepić dzieci w ramach przyspieszonego "zezwolenia na użycie w nagłych wypadkach" przeciwko wirusowi, który, jak sugerują wyniki badań, wiąże się z dramatycznie niższą częstością hospitalizacji dzieci niż wynika to z dotychczasowych danych. Stefan Baral, epidemiolog chorób zakaźnych i lekarz z Johns Hopkins, napisał w British Medical Journal o rachunku ryzyka i korzyści szczepienia dzieci przeciwko chorobie, która stwarza dla nich "bardzo małe prawdopodobieństwo poważnych skutków", co, jak twierdził, oznacza, że nie spełnia to definicji "nagłego przypadku". Te badania ważą szalę jeszcze bardziej w kierunku tego wniosku. Te odkrycia, stwierdził Baral w wywiadzie dla Intelligencer, "potwierdzają potrzebę wykonania wnikliwych analiz w celu zrozumienia ryzyka, na jakie narażone są dzieci."

Wyjaśniając, dlaczego oficjalne rachunki okazały się tak dalekie od rzeczywistości, Baral powiedział, że elektroniczne bazy danych, z których korzystają szpitale, mają charakter administracyjny, służą do wystawiania rachunków, zarządzania zasobami i tak dalej. "Nie zostały one zaprojektowane, aby wnioskować o częstości występowania i nasileniu zakaźnego wirusa." Mamy pragnienie natychmiastowych, dokładnych danych, powiedział, ale walidacja wymaga czasu.

 

"Krytyczne jest, aby ryzyko związane z COVID-19 dla dzieci było przedstawione dokładnie", napisały Gandhi i Beck.

"Doniesienia naukowe i medialne, które niedokładnie przedstawiają ryzyko związane z COVID-19 dla dzieci, mogą wyrządzić szkodę, alarmując rodziców i usprawiedliwiając ciągłe ograniczenia w edukacji osobistej i innych programach. Dzięki tym badaniom rodzice i decydenci powinni być pewni, że hospitalizacja dzieci z powodu ciężkiej choroby wywołanej przez COVID-19 jest rzeczywiście rzadka."

 

Żadna z prac nie poruszała kwestii dokładności wskaźników śmiertelności pediatrycznej przypisywanej COVID-19, ani śmiertelności dorosłych pacjentów skategoryzowanych jako hospitalizowanych z powodu COVID-19. Ale, Gandhi i Baral zauważyli, że wyniki te wyraźnie ilustrują potrzebę przeprowadzenia podobnych retrospektywnych przeglądów wykresów dla hospitalizacji i ogólnej śmiertelności dorosłych z kodem COVID-19.

 

autor David Zweig, Intelligencer

 

Źródła:

https://nymag.com/intelligencer/2021/05/study-number-of-kids-hospitalized-for-covid-is-overcounted.html

https://hosppeds.aappublications.org/content/hosppeds/early/2021/05/18/hpeds.2021-006084.full.pdf

https://hosppeds.aappublications.org/content/hosppeds/early/2021/05/18/hpeds.2021-006001.full.pdf

https://hosppeds.aappublications.org/content/hosppeds/early/2021/05/18/hpeds.2021-005919.full.pdf

https://blogs.bmj.com/bmj/2021/05/07/covid-vaccines-for-children-should-not-get-emergency-use-authorization/

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Rząd naprawdę szpieguje - i jest to legalne

Dane konsumentów stały się lukratywnym towarem, a rząd USA je kupuje.

Tobias Ulbrich o walce o sprawiedliwość i zadośćuczynienie

Adwokat Tobias Ulbrich jest jednym z tych odważnych prawników, którzy ciężko pracują, aby broni...

DNA w szczepionkach na Covid: Czy to tylko przypadkowe błędy pomiarowe? - Część 2

Grupa autorów naukowych ocenia potencjalne ryzyko związane z pozostałościami DNA w preparatach ...

DNA w szczepionkach na Covid: Czy to tylko przypadkowe błędy pomiarowe? - Część 1

Grupa autorów naukowych śledzi dyskusję i ocenia potencjalne ryzyko związane z pozostałościami ...

Eksperci ds. klimatu twierdzą, że biliony wydane na "zmiany klimatu" opierają się na błędnych danych dotyczących temperatury.

Meteorolog stwierdza, że 96 procent stacji pomiarowych NOAA znajduje się na "miejskich wyspach ...

Sędzia ostrzega: wolność słowa w UE w poważnym niebezpieczeństwie

Niemcy. Nowy przepis UE zagraża prawom podstawowym: opinie, które są nieprzyjemne dla rządu, mo...

Testuj, testuj i inkasuj - Wyłudzenia za miliard €

Według szacunków Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej oszuści zarobili 1,2 miliarda euro na f...

Klaus Cichutek - Sędzia Dredd

Witamy w świecie przyszłości, gdzie władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza jest w jednych...

Medialna wrzawa wokół zanieczyszczeń DNA i raportu TV MDR

Na poczatku grudnia w niemieckich mediach zaczęły pojawiać się czarne chmury nad bezpiczeństwem...

Społeczność, którą chciałam chronić, zawiodła mnie

Nasza autorka z niecierpliwością czekała na szczepienie przeciwko koronawirusowi, ale wszystk...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami