Zasiewanie chmur zyskuje na popularności podczas suszy w Górach Skalistych

Technika, dzięki której chmury wytwarzają więcej śniegu, jest coraz częściej stosowana, ponieważ region Gór Skalistych zmaga się z trwającą dwie dekady suszą.


Garrett Cammans i jego bracia czasami nie mówią o swoich najtrudniejszych momentach w pracy w branży zasiewu chmur, jak na przykład o czasie, kiedy jeden z nich utknął w głębokim górskim śniegu i musiał samotnie wędrować po ciemku.

"Wkraczamy na całkiem odludne i wiejskie tereny" - powiedział Cammans. "I było kilka bliskich spotkań z dzikimi zwierzętami, o których nie lubimy rozmawiać przy rodzinnym stole obiadowym".


Ale śnieg - tak mocno jak to tylko możliwe - jest w sercu rodzinnej firmy Cammans, North American Weather Consultants z siedzibą w Utah, która posiada kontrakty na zasiewanie chmur na całym amerykańskim zachodzie, z centrum w Górach Skalistych.


Ostatnio biznes się rozwija. W ciągu dwóch dekad suszy, zasiewanie chmur - przy użyciu samolotów lub sprzętu naziemnego, do przenoszenia cząstek tworzących deszcz i śnieg do chmur - jest na fali wznoszącej w Górach Skalistych.


Kolorado dodało trzy nowe programy w ciągu ostatnich pięciu lat. Wyoming, które zaczęło siać w 2014 roku, dodało program lotniczy w 2018 roku. Utah stale zwiększa swoją flotę sprzętu do siewu chmur, a ustawodawca stanowy właśnie zatwierdził rekordowe finansowanie w celu dalszego rozszerzenia programów i badań.

Niewielka część wzrostu wynika z intensywnej presji, jaką susza wywiera na rzekę Kolorado i jej dopływy, które dostarczają wodę milionom ludzi od Wyoming do Los Angeles.


Nie wszyscy uważają, że zasiewanie chmur jest opłacalnym środkiem zaradczym. Niektórzy eksperci twierdzą, że oszczędzanie wody jest lepszym, bardziej przyziemnym sposobem na zapewnienie wystarczającej ilości wody dookoła. Mówią, że wyciskanie wody z chmur, aby wyprodukować marginalnie więcej opadów, jest wątpliwą alternatywą.


"Zawsze łatwiej jest mówić o tym, jak zdobyć więcej wody niż o tym, jak zużywać mniej" - powiedziała Kathryn Sorensen z Kyl Center for Water Policy na Arizona State University w Tempe. "Kiedy spojrzymy na problem nadmiernej alokacji na rzece Kolorado, liczby są tak duże, że rozwiązania polegają na mniejszym zużyciu, szczególnie w sektorze rolniczym. Politycznie jest to naprawdę bolesne do skonfrontowania".


Ale w Górach Skalistych, zasiewanie chmur jest obecnie w pełni akceptowane przez lokalnych i stanowych urzędników, którzy chcą znaleźć niezbyt drogi sposób na umieszczenie większej ilości wody w strumieniach, rzekach, a zwłaszcza w dużych zbiornikach systemu Colorado River, które w zeszłym roku osiągnęły rekordowo niski poziom.


Ich podejście: wystrzelić jodek srebra w chmury, gdzie wilgoć wiąże się z cząsteczkami, tworzy lód i spada jako śnieg. Pokrywa śnieżna wysoko w górach służy jako całoroczny magazyn zimnej wody, która jest uwalniana podczas topnienia.


W Wyoming, zasiewanie chmur za pomocą samolotów próbuje zwiększyć pokrywę śnieżną po zachodniej stronie gór Wind River, dzięki czemu woda roztopowa spływa do rzeki Green River i do społeczności w dole rzeki - ostatecznie docierając do rzeki Kolorado i jej zbiorników, w tym Lake Powell i Lake Mead.


"Zasiewanie chmur generuje wodę, której wcześniej by tam nie było" - powiedział Bryan Seppie, dyrektor generalny Joint Powers Water Board dostarczającej wodę do społeczności południowo-zachodniego Wyoming. "To jest po prostu korzyść dla całego systemu".


Kiedy pogoda jest sucha, a wody mało na Zachodzie - gdzie powiedzenie mówi, że whisky jest do picia, a woda jest do walki o nią - ci, którzy mają prawa wodne ustanowione dawno temu, otrzymują preferencje. Podział coraz bardziej ograniczonej wody stawia stany przeciwko sobie.


Jednak zasiewanie chmur pojawiło się jako częściowe rozwiązanie, na które mogą się zgodzić.


Dostawcy wody w Dolnym Basenie Rzeki Kolorado przeznaczają około 1,5 miliona dolarów rocznie na zasiewanie chmur w Górnym Basenie, gdzie wody roztopowe zasilają rzekę. Ostatnio rząd federalny ogłosił wsparcie w wysokości 2,4 miliona dolarów, co jest ukłonem w stronę rozpaczliwych czasów.


Pomimo wznowionej uwagi, zasiewanie chmur jest stosowane na całym świecie i w Górach Skalistych od ponad 50 lat.


Zasiewanie chmur w USA zostało "wyprzedane" i fundusze federalne wyschły w latach 90-tych i na początku XXI wieku, powiedział Frank McDonough, naukowiec z Desert Research Institute w Reno, Nevada.


"Ludzie od wody na poziomie lokalnym wiedzieli, że to działa, więc nadal finansowali to ze stanami" - powiedział McDonnough. "Teraz są nowe dowody, które pokazują, że to działa".


Badanie posiewu z powietrza w Idaho w 2017 roku ujawniło wyraźny wzór opadów śniegu na radarze, który odzwierciedlał posiew i zaoferował dowody na to, że metoda działa.

 

Utah obliczyło ilość dodatkowej wody, jaką stworzył tam cloud seeding. Dodało to 186 000 akrów wody, lub prawie 12% wzrost, do dostaw stanu w 2018 roku, według analizy Division of Water Resources. Agencja twierdzi, że koszt wyniósł 2,18 dolara za stopę akrową - ułamek z 20 dolarów, które kalifornijscy rolnicy płacą za tę ilość wody.

 

"Ten koszt w przeliczeniu na stopę akrylową był tak niski, że nie ma się co zastanawiać", powiedział Jake Serago, inżynier zasobów wodnych z wydziału.

 

Ale Sarah Tessendorf z National Center for Atmospheric Research powiedziała, że potrzeba więcej badań, aby ostatecznie pokazać, ile dodatkowej wody powstaje w wyniku zasiewu chmur.

 

"To naprawdę powszechne, że ludzie chcą wiedzieć, jaki dodatkowy procent opadów uformował się", powiedziała Tessendorf, współautorka badań nad zasiewem chmur w Idaho.

 

Powiedziała że, jodek srebra może mieć minimalny wpływ na niektóre chmury i duży wpływ na inne, więc najważniejsze jest to ile powstaje w ciągu całego sezonu zimowego. "Nie mamy jeszcze odpowiedzi na to pytanie, ale mamy nadzieję, że będziemy je mieć w ciągu najbliższych kilku lat dzięki naszym nowym modelom komputerowym".

Jak modyfikacje pogody walczą ze zmianami klimatycznymi: Główny meteorolog ABC News, Ginger Zee, bada, w jaki sposób naukowcy wykorzystują modyfikacje pogody, takie jak zasiewanie chmur, do walki ze zmianami klimatycznymi.


Na pogórzu na północ od Boulder, trwa pierwszy projekt zasiewu chmur w szybko rozwijającym się korytarzu miejskim Rocky Mountain Front Range na północ i południe od Denver. Tej zimy dwa naziemne generatory pompowały w powietrze jodek srebra dla St. Vrain i Left Hand Water Conservancy District.


Każdy z nich to dwukołowa przyczepa zawierająca zbiornik jodku srebra uwalnianego przez ryczący, zasilany propanem płomień na szczycie metalowego masztu. Na maszcie znajduje się antena komunikacyjna, z której płyną sygnały do włączania i wyłączania generatora, w zależności od warunków.


Odpowiednie warunki - mokra pogoda zmierzająca w górę zbocza, ze wschodu - zdarzały się kilka razy w miesiącu, powiedział Scott Griebling, inżynier ds. zasobów wodnych w dystrykcie.


Ostatnio w Górach Skalistych problemem nie jest zbyt mała ilość śniegu. Z powodu mokrej wiosny niektóre generatory obsługujące zasiew chmur zostały wyłączone z powodu obaw, że obfite opady śniegu są tak duże, że mogą spowodować powodzie.


Wśród nich są generatory w Sierra Madre Range w południowym Wyoming, gdzie pokrywa śnieżna rywalizuje z największą ilością śniegu w historii, powiedział Jonathan Bowler z Savery-Little Snake River Water Conservancy District, który monitoruje spływy.


"W pewnym sensie żyjesz i umierasz przez wilgoć tutaj", powiedział Bowler. "Zbyt sucho to jedna skrajność, a zbyt mokro to druga. Ale niezależnie od tego, co to da, po prostu musisz sobie radzić".

Dla Komisji Rozwoju Wody Wyoming odpowiedzialnej za stanowy program zasiewania chmur, długoterminowe średnie są tym, co jest ważne, powiedział przewodniczący Ron Kailey Jr. "Musisz wziąć pod uwagę dobre lata, złe lata i wszystko pomiędzy, aby określić, jak udany jest program", powiedział Kailey.


Firma North American Weather Consultants zajmuje się zasiewaniem chmur od ponad 40 lat. Cammans, który ma wykształcenie w dziedzinie fizyki, chemii i oprogramowania komputerowego, kupił firmę cztery lata temu.


Po rozszerzeniu lokalizacji, w tym na Colorado Front Range dla programu pilotażowego w Boulder, North American Weather Consultants ma obecnie około 250 naziemnych lokalizacji i dwa samoloty w użyciu w całym zachodnim USA. Cammans ma teraz około 20 pracowników, w tym meteorologów i swoich braci.

"Gdy tylko pojawią się warunki do siewu, wtedy zaczynamy działać" - powiedział. "Mamy pilota, który wzniesie się i poleci, jeśli warunki będą sprzyjać siewowi z powietrza. Mamy zdalnie sterowany sprzęt, który meteorolodzy mogą obsługiwać ze swoich biur domowych."


Wiele naziemnych generatorów firmy jest włączanych i wyłączanych ręcznie przez około 150 płatnych wykonawców, niektórych na własnej ziemi.


Cammans często rezerwuje te najtrudniejsze zadania dla swoich braci Parkera i Carvera, którzy prowadzą ciężarówki z garbatymi, 35-calowymi (1-metrowymi) oponami dostosowanymi do śniegu i błota.


"Oni wykonują niektóre z naszych najbardziej ekscytujących i bardziej niepewnych prac" - powiedział.


autorzy:

Mead Gruver i Brittany Peterson 


źródło:

https://abcnews.go.com/Technology/wireStory/cloud-seeding-catching-amid-rocky-mountain-drought-98690266

https://apnews.com/article/western-drought-cloud-seeding-rockies-1857c4d1ccd79e79ee1955fafca837e0

https://apnews.com/2003994e94a546d7b0aad0ecc9f6b068


Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Niemieckie protokoły pandemiczne: rząd obawia się o "życie i zdrowie" swoich ekspertów

W obawie o ekspertów ds. koronawirusa i nadwyrężenie stosunków z Chinami: niemiecki rząd nie ch...

Włoskie lokalne władze zdrowotne muszą wypłacić odszkodowanie zawieszonemu pracownikowi służby zdrowia

Sensacyjny wyrok w Bolzano: lokalny urząd ds. zdrowia musi wypłacić odszkodowanie w wysokości p...

Dashboard, który rządził światem

"Fałszywe liczby", które wywołały reakcję świata na Covid19. Globalny wpływ, którego zbudowanie...

Holenderski parlament odrzuca traktat WHO

Holenderski parlament przyjął wniosek o odrzucenie traktatu pandemicznego i poprawki do Międzyn...

Dochodzenia przeciwko von der Leyen docierają do Bundestagu

Politycy opozycji w Bundestagu wzywają Niemcy do współpracy w śledztwie przeciwko Ursuli von de...

Przesłanie z Japonii dla Świata

Masowe wiece w Japonii przeciwko pandemicznemu traktatowi WHO. "Powstrzymajmy trzecią bombę ato...

Czy węże mogą wkrótce zastąpić kurczaka?

Zwierzęta te potrzebują niewiele pożywienia, aby rosnąć, a ich mięso jest bogate w białko i ma ...

Chiny wykorzystały PCR na C19 do pobierania DNA od milionów ludzi na całym świecie

Raporty rządu USA i agencji wywiadowczych potwierdzają, że Chiny wykorzystywały testy PCR COVID...

CDC ujawnia ukryte raporty dotyczące NOP po preparatach na COVID-19

Agencja została zmuszona przez sędziego federalnego do ujawnienia raportów.

Dokumenty RKI a sytuacja prawna poszkodowanych

Według Prof. Dr. Olafa Gierhake publikacja dokumentów RKI znacząco zmienia sytuacje poszkodowan...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami