Szpitale dają gigantom technologicznym dostęp do szczegółowej dokumentacji medycznej

Umowy z Microsoftem, IBM i Google ujawniają władzę, jaką mają dostawcy usług medycznych w decydowaniu o tym, jak wrażliwe dane medyczne pacjentów są udostępniane.

 

Szpitale przyznały Microsoft Corp. , International Business Machines Corp. i Amazon.com Inc.  możliwość dostępu do identyfikowalnych informacji o pacjentach w ramach umów dotyczących przetwarzania milionów rekordów zdrowotnych, co jest najnowszym przykładem rosnącego wpływu szpitali na gospodarkę danych.

 

Szpitale i giganci technologiczni nie zawsze określali zakres dostępu, gdy zawierano umowy.

 

Zakres udostępniania danych w tych i innych ostatnio zgłoszonych umowach ujawnia potężną nową rolę, jaką odgrywają szpitale — jako brokerzy firm technologicznych ścigających się z sektorem opieki zdrowotnej o wartości 3 bilionów dolarów. Szybka cyfryzacja dokumentacji medycznej i przepisy dotyczące prywatności umożliwiające firmom wymianę danych pacjentów sprawiły, że szpitale stały się głównym arbitrem w zakresie udostępniania tak wrażliwych danych.

 

"Szpitale są ogromnymi kontenerami danych pacjentów," powiedziała Lisa Bari, konsultant i były lider technologii informacji zdrowotnej dla Centrów Medicare i Medicaid Services Innovation Center.

 

Szpitale mogą dzielić się danymi pacjentów tak długo, jak przestrzegają federalnych przepisów o ochronie prywatności, które zawierają ograniczoną ochronę konsumentów, powiedziała. "Dane należą do tego, kto je posiada".

 

Microsoft i Providence, system szpitalny z danymi dotyczącymi około 20 milionów wizyt pacjentów rocznie, opracowują algorytmy wykrywania raka, wykorzystując notatki lekarskie w dokumentacji medycznej pacjentów. Notatki te nie zostały pozbawione informacji umożliwiających identyfikację osób, jak twierdzi Providence, który ma siedzibę w Renton, Wash.

 

Umowa pomiędzy IBM a Brigham and Women's Hospital, dotycząca wspólnego rozwoju sztucznej inteligencji, pozwala szpitalowi w Bostonie na udostępnianie danych osobowych na specjalne życzenie, jak twierdzą osoby zaangażowane w porozumienie. Do tej pory szpital nie udostępniał danych na tej podstawie i nie ma żadnych aktualnych planów, według urzędników szpitala i IBM.

 

Dyrektor wykonawczy Microsoftu, Peter Lee w lipcu opisał, w jaki sposób jego firma wykorzysta dane pacjentów Providence bez informacji identyfikujących do rozwoju algorytmów. W grudniowym oświadczeniu powiedział on, że osobiste dane zdrowotne pacjentów pozostają pod kontrolą Providence i odmówił dalszego komentarza. B.J. Moore, dyrektor ds. informacji w Providence, powiedział, że dyrektorzy zaangażowani w porozumienie początkowo planowali wykorzystać dane bez informacji identyfikujących pacjentów; później stwierdzili, że nie mogą usunąć ich wszystkich z notatek lekarzy. "To nie było zamierzone, aby wprowadzić w błąd," powiedział.

 

Brigham and Women’s ogłosił 10-letnią umowę z IBM w lutym 2019 r. David Westfall Bates, szef szpitala ogólnego ds. chorób wewnętrznych i podstawowej opieki zdrowotnej, powiedział w zeszłym roku, że wstępne prace będą wykorzystywać dane pozbawione nazwisk i innych szczegółów identyfikujących. W grudniu dr Bates powiedział, że nie skomentował publicznie możliwości dostępu IBM do danych umożliwiających identyfikację, ale Brigham and Women's przestrzegałyby federalnych zasad prywatności, gdyby to zrobił.

 

"Odpowiedzialne zarządzanie danymi jest podstawą naszej misji" - powiedziała rzeczniczka IBM.

 

Fred Hutchinson Cancer Research Center, w Seattle, przyznało niektórym pracownikom Amazon Web Services dostęp do informacji zdrowotnych, które identyfikują poszczególnych pacjentów, powiedział rzecznik Fred Hutchinson. Instytucja badawcza, która ma powiązania ze szpitalami, uczyła i testowała oprogramowanie Amazon Web Services zaprojektowane do czytania notatek medycznych.

 

Rzeczniczka AWS powiedziała, że nie używa danych osobowych chronionych przez federalne prawa prywatności do rozwoju lub ulepszania swoich usług.

 

Digitalizacja historii chorób pacjentów, wyników badań laboratoryjnych i diagnoz stworzyła kwitnący rynek, na którym giganci technologiczni chcą przechowywać i przetwarzać dane, z potencjałem na przełomowe odkrycia i lukratywne produkty.

 

Nie ma żadnych oznak niewłaściwego postępowania w tych transakcjach. Urzędnicy w firmach i szpitalach twierdzą, że mają zabezpieczenia, aby chronić pacjentów. Szpitale kontrolują dane, organizując szkolenia w zakresie prywatności i dokładnie śledzą pracowników technicznych, którzy mają do nich dostęp, powiedzieli. Dane dotyczące zdrowia nie mogą być niezależnie łączone z innymi danymi przez firmy technologiczne.

 

Ale ostatnie rewelacje, że Alphabet Inc (Google) jest w stanie dotknąć osobiście identyfikowalne dane medyczne o pacjentach, zgłoszone przez The Wall Street Journal, podniósł obawy o prywatności wśród ustawodawców, pacjentów i lekarzy.

 

Dziennik poinformował również niedawno, że Google ma dostęp do większej liczby danych, niż ujawniono po raz pierwszy w umowie z Mayo Clinic. Urzędnicy Mayo twierdzą, że umowa umożliwia systemowi szpitalnemu Rochester w stanie Minnesota udostępnianie danych osobowych, chociaż obecnie nie planuje tego zrobić. „Naszą intencją nie było wprowadzanie opinii publicznej w błąd” – powiedział Cris Ross, dyrektor ds. informacji w Mayo.

 

Dr David Feinberg, szef Google Health, powiedział, że Google jest jedną z wielu firm, które podpisały umowy szpitalne, które umożliwiają udostępnianie danych medycznych umożliwiających identyfikację osób w celu testowania produktów stosowanych w leczeniu i operacjach. Firmy zazwyczaj nie ujawniają, w jaki sposób wykorzystują takie dane, powiedział dr Feinberg. „Nie ukrywaliśmy tego”.

 

Amazon, Google, IBM i Microsoft rywalizują o względy szpitali na rynku przechowywania danych w chmurze, częściowo poprzez oferowanie algorytmów i funkcji technologicznych. Aby tworzyć i uruchamiać algorytmy, firmy technologiczne zawierają oddzielne umowy o dostęp do danych z rejestrów medycznych w celu prowadzenia badań, rozwoju i pilotowania produktów.

 

Health Insurance Portability and Accountability Act, czyli HIPAA, pozwala szpitalom na poufne przesyłanie danych do partnerów biznesowych związanych z ubezpieczeniami zdrowotnymi, urządzeniami medycznymi i innymi usługami. Prawo wymaga, aby szpitale informowały pacjentów o wykorzystaniu danych zdrowotnych, ale nie muszą pytać o zgodę.

 

Dane, które mogą identyfikować pacjentów - w tym nazwisko i numer ubezpieczenia społecznego - nie mogą być udostępniane, chyba że takie zapisy są potrzebne do leczenia, płatności lub działalności szpitala. Umowy z firmami technologicznymi w celu opracowania aplikacji i algorytmów mogą wchodzić w zakres tych szerokich parasoli. Szpitale nie są zobowiązane do informowania pacjentów o konkretnych umowach.

 

"Pacjent nie ma całkowitej kontroli. Nie ma zbyt dużej kontroli" - powiedziała Ellen Wright Clayton, profesor etyki biomedycznej na Uniwersytecie Vanderbilta.

 

Zgodnie z HIPAA, szpitale muszą ujawniać jak najmniej informacji o pacjentach objętych umowami. Ale w niektórych przypadkach, minimum potrzebnym firmom technologicznym może być wszystko, co znajduje się w aktach pacjentów.

 

Ascension, katolicka sieć ze 150 szpitalami w 20 stanach i Dystrykcie Kolumbii, testuje, czy technologia Google może dokładnie wyszukać i odzyskać wszystkie informacje dla pojedynczego pacjenta - powszechnie znane wyzwanie, które frustruje lekarzy i pacjentów.

 

"Z definicji oznacza to, że 'minimalny' niezbędny zbiór danych do stworzenia tej możliwości to cała dokumentacja medyczna" dla każdego pacjenta, powiedział Eduardo Conrado, dyrektor ds. strategii i innowacji w Ascension.

 

Szpitale zaangażowane w transakcje twierdzą, że wykorzystanie danych jest sprawdzane przez komisje badawczo-etyczne lub komisje ds. wykorzystania danych, w skład których mogą wchodzić eksperci ds. zgodności, prawa, techniki, medycyny i inni.

 

Zespół ds. danych w Mayo będzie sprawdzał przyszłe prośby o dane w projektach z Google, badając, ile danych należy udostępnić, powiedziała Lois Krahn z Mayo, członek zespołu ds. danych. "Jesteśmy organizacją niezwykle ostrożną i konserwatywną", powiedziała.

 

Szpitale również mogą zyskać na niektórych transakcjach. Umowy firm technologicznych z Providence, Mayo i Brigham and Women's obejmują prawa własności intelektualnej do wkładu szpitali w nowe produkty.

 

Niektóre szpitale mówią "nie" umowom technologicznym.

 

"Nie dajemy nikomu danych" - powiedział Jim Beinlich, główny specjalista ds. informacji o danych w Penn Medicine, systemie opieki zdrowotnej Uniwersytetu Pensylwanii. Penn Medicine wstrzymał ewentualne badania pilotażowe z Microsoftem w odpowiedzi na publiczne obawy związane z umową Ascension z Google.

 

Dyrektorzy szpitali opracowują zasady, takie jak sposób informowania pacjentów o udostępnianiu danych.

 

„Nie mamy spisanych wszystkich zasad ruchu drogowego” – powiedział.


autor:

Melanie Evans


źródło:

https://www.wsj.com/articles/hospitals-give-tech-giants-access-to-detailed-medical-records-11579516200

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Niemieckie protokoły pandemiczne: rząd obawia się o "życie i zdrowie" swoich ekspertów

W obawie o ekspertów ds. koronawirusa i nadwyrężenie stosunków z Chinami: niemiecki rząd nie ch...

Włoskie lokalne władze zdrowotne muszą wypłacić odszkodowanie zawieszonemu pracownikowi służby zdrowia

Sensacyjny wyrok w Bolzano: lokalny urząd ds. zdrowia musi wypłacić odszkodowanie w wysokości p...

Dashboard, który rządził światem

"Fałszywe liczby", które wywołały reakcję świata na Covid19. Globalny wpływ, którego zbudowanie...

Holenderski parlament odrzuca traktat WHO

Holenderski parlament przyjął wniosek o odrzucenie traktatu pandemicznego i poprawki do Międzyn...

Dochodzenia przeciwko von der Leyen docierają do Bundestagu

Politycy opozycji w Bundestagu wzywają Niemcy do współpracy w śledztwie przeciwko Ursuli von de...

Przesłanie z Japonii dla Świata

Masowe wiece w Japonii przeciwko pandemicznemu traktatowi WHO. "Powstrzymajmy trzecią bombę ato...

Czy węże mogą wkrótce zastąpić kurczaka?

Zwierzęta te potrzebują niewiele pożywienia, aby rosnąć, a ich mięso jest bogate w białko i ma ...

Chiny wykorzystały PCR na C19 do pobierania DNA od milionów ludzi na całym świecie

Raporty rządu USA i agencji wywiadowczych potwierdzają, że Chiny wykorzystywały testy PCR COVID...

CDC ujawnia ukryte raporty dotyczące NOP po preparatach na COVID-19

Agencja została zmuszona przez sędziego federalnego do ujawnienia raportów.

Dokumenty RKI a sytuacja prawna poszkodowanych

Według Prof. Dr. Olafa Gierhake publikacja dokumentów RKI znacząco zmienia sytuacje poszkodowan...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami