Game, Set i Mecz: Gambit ESG firmy BlackRock i Zakończenie Ryzyka

Przed rokiem 2020, ostatni raz Wimbledon został odwołany z powodu zniszczenia słynnego kortu centralnego podczas II Wojny Światowej. Blisko osiemdziesiąt lat później mistrzostwa na kortach trawiastych ponownie zostały zmuszone do zawieszenia rozgrywek w wyniku pandemii. Tym razem jednak All England Lawn Tennis Club (ALTEC) - właściciel i organizator rozgrywek na korcie trawiastym - został objęty wypłatą 141 milionów dolarów z polisy ubezpieczeniowej, którą wykupił siedemnaście lat wcześniej.


Niezależnie od tego, że w umowie polisy znalazło się dziwne sformułowanie dotyczące pandemii lub epidemii, tego rodzaju polisy ubezpieczeniowe nie są niczym nowym. Jednak na początku lat 90. ubiegłego wieku, do tego zestawu wprowadzono znaczącą zmianę, gdy straty poniesione przez branżę ubezpieczeniową po przejściu huraganu Andrew zmotywowały ten sektor do przeniesienia ryzyka związanego z tymi polisami na rynki kapitałowe poprzez utworzenie tzw. obligacji katastroficznych (Cat bonds).


Zasadniczo te nowe instrumenty pozwalały firmom ubezpieczeniowym na rozłożenie ryzyka na setki lub tysiące inwestorów zewnętrznych poprzez pakowanie tego rodzaju polis jako instrumentów pochodnych i sprzedawanie ich na otwartym rynku. Ta innowacja finansowa przyczyniła się do rozwoju branży papierów wartościowych powiązanych z ubezpieczeniami (ILS), która obejmuje obligacje cat bonds i kilka innych rodzajów sekurytyzowanych instrumentów dłużnych związanych z ubezpieczeniowymi "zdarzeniami szkodowymi".


Poprzedni mistrz Wimbledonu, Novak Djokovic, nie miałby szansy obronić korony ani zagrać o 2,4 mln dolarów nagrody za pierwsze miejsce w 2020 roku, ale ALTEC otrzymałby prawie połowę z 310 mln dolarów, które prognozował zarobić na sprzedaży biletów w tym roku. Praktycznie wszystkie pieniądze wypłacone z polisy turniejowej nie będą pochodzić od firmy ubezpieczeniowej, która pobierała około 2 milionów dolarów rocznie za zawarcie umowy, ale od inwestorów, których portfele stracą teraz środki, które w przeciwnym razie zostałyby odzyskane, gdyby nie doszło do sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego przewidzianej w polisie.


W chwili obecnej, stosunkowo niewielka branża ILS liczy około 118 miliardów dolarów na całym świecie, ale znaczące wydarzenia w świecie globalnych finansów, które miały miejsce w tym tygodniu, zwiastują ogromną ekspansję tego sektora, ponieważ dwie największe firmy zarządzające aktywami na świecie, mające pod swoją kontrolą łącznie 16,1 biliona dolarów, zasygnalizowały szybki ruch w tym kierunku i otworzyły drzwi do nowego, odważnego świata, w którym fundusz emerytalny przeznaczony na pokrycie emerytur pracowników w jednym kraju może zostać skierowany na pokrycie strat firmy (być może turnieju sportowego) w innym kraju w wyniku nieprzewidywalnego zdarzenia naturalnego.


Dzięki mocy ESG


BlackRock i Vanguard siedzą na szczycie globalnego łańcucha pokarmowego zarządzania aktywami i oba są liderami we wdrażaniu mandatów środowiskowych, społecznych i zarządzania (ESG) w całym sektorze prywatnym i wprowadzaniu tak zwanego Czwartego Sektora - wyłaniającego się paradygmatu korporacyjnego, który łączy sektor non-profit, religię i firmy prywatne w nową strukturę korporacyjną typu black-box, opracowaną przez B Lab Fundacji Rockefellera i opartą na Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG).


W środę, BlackRock uruchomił fundusz ESG, z obligacjami typu cat jako "aktywem docelowym". Fundusz ten, będący częścią BlackRock Capital Allocation Trust (BCAT), którego głównymi inwestorami są Alphabet, Microsoft i Amazon, skupi się na identyfikacji papierów wartościowych i obligacji "ESG-appropriate", które wykorzystują wpływy w "zielony styl". Włączając cat bonds do strategii inwestycyjnej funduszu, BlackRock przygotowuje grunt dla takich instrumentów finansowania katastrof, które będą napędzać rozwijający się rynek ESG i otwierać drzwi dla tych instrumentów wysokiego ryzyka, stanowiących część portfeli, które bardziej tradycyjni zarządzający funduszami inwestycyjnymi tworzą dla zwykłych inwestorów.


Ponadto, wkraczanie technologii Fintech do gry o zarządzanie aktywami poprzez technologie bezpośredniego indeksowania (DI) przynosi narzędzia "analizy big-data, algorytmy ilościowe i modelowanie ryzyka", które są zwykle dostępne tylko dla inwestorów o wysokich wartościach netto lub inwestorów instytucjonalnych, na znacznie większy rynek pośredników. BlackRock, J.P. Morgan i inni poczynili już postępy w tych obszarach, przejmując firmy rozwijające DI w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ale być może lepszym sygnałem tego, że nie jest to zwykły trend, było przejęcie przez Vanguard w zeszłym miesiącu firmy Just Invest z siedzibą w Oakland - pierwsze przejęcie legendarnej firmy od 46 lat.


Dobra robota, jeśli można ją dostać


Behemoty zarządzania majątkiem przyznają, że ruch w kierunku technologii bezpośredniego indeksowania polega na wykorzystaniu siły ESG do całkowitej zmiany polityki korporacyjnej, a nie na ujawnieniu długo skrywanych tajemnic inwestycyjnych ogółowi inwestorów. Podczas gdy wydaje się, że Vanguard może się ociągać, wszystko wskazuje na to, że działania szybko zmierzają w kierunku stworzenia czwartego sektora, ponieważ BlackRock, Vanguard i Fidelity Investments (znane jako Wielka Trójka) zaczynają wykorzystywać swoje znaczne wpływy w zarządach światowych korporacji, aby przeforsować reformy oparte na ESG.


Kontrolując ponad 34 biliony dolarów, Wielka Trójka będzie miała "de-facto prawo weta na wszystkie najważniejsze decyzje korporacyjne do 2040 roku", jeśli nic się nie zmieni, według Johna Rekenthalera z firmy finansowej Morningstar, Inc. giganci indeksowania korzystają z "filtrów" ESG, aby wybierać firmy, które mają dostęp do funduszy inwestorskich i stają się prawdziwymi "władcami", nie wspominając o możliwości sterowania rynkami, od których zależy ich wynik finansowy.


"To, co dzieje się teraz, to fakt, że konsolidacja indeksów przenosi część tej władzy z korporacji na zarządzających aktywami, a ludzie są zaniepokojeni", mówi Joshua Levin z OpenInvest - firmy DI, która została niedawno kupiona przez J.P. Morgan. Jak można się spodziewać, Levin bagatelizuje te obawy, określając problemy jako "tymczasowy punkt zwrotny". Niemniej jednak, władza zdobyta przez firmy takie jak BlackRock i Vanguard w następstwie kontrolowanego wyburzenia tradycyjnego modelu bankowości w 2008 r. raczej nie zostanie oddana w najbliższym czasie, pomimo optymizmu Rekenthalera, który twierdzi, że technologie takie jak OpenInvest wkrótce "pozwolą zmotywowanym graczom Gen-Z i Millennials [zaangażować się w indywidualne głosowanie przez pełnomocnika] za pośrednictwem ich konta Vanguard lub aplikacji Robinhood". Jednak na pewno nie wcześniej, niż BlackRock, Vanguard i ich partnerzy z branży ubezpieczeniowej ustalą zasady gry, a ich marże zysku będą zabezpieczone przed wszelkimi ewentualnościami, niezależnie od tego, czy będą one miały postać chwilowej usterki w oprogramowaniu, która spowoduje spadek wartości akcji, czy też sekurytyzowanej klęski żywiołowej, która została wywołana przez Boga. Chodzi o to, aby wygrać za wszelką cenę i wykorzystać nieprzewidywalność życia bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka.


autor: Raul Diego

Niezależny dziennikarz śledczy, dokumentalista i fotoreporter. Redaktor i współtwórca Silicon Icarus. 


źródło:

https://siliconicarus.org/2021/08/19/game-set-and-match-blackrocks-esg-gambit-and-the-end-of-risk/

Udostępnij ten artykuł

Nawigacja po wpisach

Zostaw komentarz:

Skomentuj jako pierwszy(a)

Niemieckie protokoły pandemiczne: rząd obawia się o "życie i zdrowie" swoich ekspertów

W obawie o ekspertów ds. koronawirusa i nadwyrężenie stosunków z Chinami: niemiecki rząd nie ch...

Włoskie lokalne władze zdrowotne muszą wypłacić odszkodowanie zawieszonemu pracownikowi służby zdrowia

Sensacyjny wyrok w Bolzano: lokalny urząd ds. zdrowia musi wypłacić odszkodowanie w wysokości p...

Dashboard, który rządził światem

"Fałszywe liczby", które wywołały reakcję świata na Covid19. Globalny wpływ, którego zbudowanie...

Holenderski parlament odrzuca traktat WHO

Holenderski parlament przyjął wniosek o odrzucenie traktatu pandemicznego i poprawki do Międzyn...

Dochodzenia przeciwko von der Leyen docierają do Bundestagu

Politycy opozycji w Bundestagu wzywają Niemcy do współpracy w śledztwie przeciwko Ursuli von de...

Przesłanie z Japonii dla Świata

Masowe wiece w Japonii przeciwko pandemicznemu traktatowi WHO. "Powstrzymajmy trzecią bombę ato...

Czy węże mogą wkrótce zastąpić kurczaka?

Zwierzęta te potrzebują niewiele pożywienia, aby rosnąć, a ich mięso jest bogate w białko i ma ...

Chiny wykorzystały PCR na C19 do pobierania DNA od milionów ludzi na całym świecie

Raporty rządu USA i agencji wywiadowczych potwierdzają, że Chiny wykorzystywały testy PCR COVID...

CDC ujawnia ukryte raporty dotyczące NOP po preparatach na COVID-19

Agencja została zmuszona przez sędziego federalnego do ujawnienia raportów.

Dokumenty RKI a sytuacja prawna poszkodowanych

Według Prof. Dr. Olafa Gierhake publikacja dokumentów RKI znacząco zmienia sytuacje poszkodowan...

Najnowsze posty

Tags

Podążaj za nami